Jūs anginą, ar angina Jus?

Jūs anginą, ar angina Jus?

Bet kuris, nors kartą sirgęs angina, patvirtins, kad tai – ne šiaip gerklės sopulys, o tiesiog žudantis skausmas, kuris staiga paguldo į lovą, atima galimybę normaliai valgyti ir gerti, ką jau kalbėti apie įprastus dienos darbus. Dažna ligonių klaida – bandymas išsigydyti vien arbatėlėmis. Galbūt jos veiksmingos nestipraus peršalimo metu, bet anginos atveju gali būti nebent pagalbine gydymo priemone. Sveikas.lt aiškinasi, kaip įveikti anginą.

Ar tai angina?

Angina arba ūminis tonzilitas – liga, kuri pasireiškia staigiai ir skausmingai. Pirmiausiai sergančiajam pradeda skaudėti ryklę. Dėl to pasidaro skausminga ryti maistą, gerti. Kitas anginai būdingas simptomas – aukšta temperatūra (38 laipsniai ir aukštesnė). Užleidus ligą gali padidėti ir limfmazgiai. Dėl pakilusios temperatūros, ligonis jaučiasi išsekęs, gali skaudėti ar svaigti galva, pykinti. Ligonis nebegali ne tik eiti į darbą, mokytis ar užsiimti malonia veikla, bet ir atlikti kasdienių darbų, sumažėja apetitas, maudžia raumenis.

Anginos gydymas paprastai užtrunka 7-10 dienų, bet gali trukti ir ilgiau, jei delsite ir neįvertinsite ligos tinkamai. Blogiausia, kad angina pažeidžia ne tik tonziles ir ryklės gleivinę, bet ir širdį, sąnarius, jungiamąjį audinį.

Angina kenkia jūsų širdžiai

Anginos sukėlėjas dažniausiai yra beta – hemolizinis A grupės streptokokas (gana retai anginos priežastis – adenovirusinė infekcija). O šis mikroorganizmas sugeba gaminti giliai į audinius praninkančius toksinus, kurie savo taip vadinama antigenine struktūra primena širdies raumenį, jungiamąjį ir sąnarių audinį. Įsivaizduojate, kokios gali būti pasekmės?

Organizme ima gamintis antikūnai, kurių darbas – kovoti su infekcija. Bet jie pasigamina ne prie kenksmingojo streptokoko, o prie širdies raumens, jungiamųjų audinių ir bando suardyti šiuos organus. Žinoma, taip vyksta ne visada, bet neteisingai gydant ar negydant visai, tokie dalykai pastebimi gana dažnai.

Kaip gydytis?

Dažniausiai žmonėms diagnozuojama katarine ir folikuline (pūlinga) angina. Abi šias formas sukelia tas pats streptokokas. Jei jums skauda gerklę (ir geriant šiltus gėrimus nei kiek nepalengvėja) bei pakilo temperatūra, jau galite įtarti anginą. Tuomet geriausiai būtų apsilankyti pas gydytoją ir jis paskirs gydymą. Nurodymų, beje, būtina laikytis, nes anginos komplikacijos – nepavydėtinos.

Paprastai anginai gydyti skiriami antibiotikai ar stiprūs vaistai. Tačiau jie bus mažai veiksmingi, jei lakstysite laukais prasegta striuke. Sergant angina BŪTINA daug ilsėtis, miegoti, nustumti „neatidėliotinus“ darbus į antrą planą, leisti laiką namuose, žalingus įpročius pakeisti skysčiais – jų vartoti įvairių (arbatos, sultys, vanduo) ir gausiau, nei paprastai. Kurį laiką patariama vengti sunkaus, kieto, aštraus maisto ir jį pakeisti minkštesniu, švelnesniu. Taip pat patariama skalauti gerklę. Jei jums – pūlinga angina – tuomet tai daryti reikia dažnai, nors ir kas pusvalandį, jei katarinė – užteks kelių kartų per dieną. Skalavimui nebūtini jokie specialūs preparatai, patys galite pasigaminti druskos tirpalą: į šilto vandens stiklinę įberkite šaukštą druskos.

Jei ignoruosite ligą...

Reikia pripažinti, kad anginą ignoruoti beveik neįmanoma – skausmas jums neleis pamiršti, kad negaluojate. Didesnė rizika – užleisti ligą tikintis, kad jus išgydys laikas. Anginos atveju laikas nėra geriausias draugas. Tinkamai negydomos ligos komplikacijos tai tik įrodo: paratonzilinis, paleiryklinis, užryklinis pūlinys, reumatas, ūminis glomerulonefritas, nespecifinis poliartitas. Ar jūsų „neatidėliotini“ darbai to verti?

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder