2021 m. sausio 24 d. 02:14 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Išleista knyga per anksti gimusių vaikų šeimoms

Išleista knyga per anksti gimusių vaikų šeimoms nuotrauka, foto

Projekto vadove R.Romeikienė, Teksto autorius T. Dirgėla, Iliustruotoja Eidvilė Viktorija Buožytė.

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Ne laiku į pasaulį pasibeldusiam mažyliui tenka kovoti už savo gyvybę, o šalia esančiai mamai ir tėčiui plyšta širdis matant mažylio pastangas bei prisimenant namuose likusius kitus mažamečius vaikus. Kaip vos dvejų metų atžalai pasakyti, kad nuo šiol mamos namuose nebus keletą mėnesių? O jei vaikas vis dar yra žindomas, o tėtis neturi galimybių tinkamai juo pasirūpinti... Juk niekas nesitikėjo tokio ankstyvo gimties stebuklo. Kaip nuraminti mažylį, kad mamos ir tėčio meilė jam neišblėso? Į šiuos ir kitus labai svarbius klausimus visai šeimai atsakymus rasime knygoje su garso įrašu „Ketvirtadienį. Knyga broliams ir sesėms“.

Be mamos 100 dienų?

Priešlaikinis gimdymas dažniausiai įvyksta netikėtai. Jam nebūna pasiruošę nei mama, nei tėtis. Nebūna pasiruošę ir būsimieji broliai ar sesės. Kad lengviau būtų ir mamai, ir tėčiui, ir mažam broliui ar sesei, apimtiems didelių jausmų, asociacija „Padedu augti“ knygos idėją įgyvendino padedama būrio profesionalų. „Mamos, kurios pagimdo anksčiau, visada susiduria su dilema. Kaip elgtis? Vykti į namus ir prižiūrėti kitus vaikus palikus silpną naujagimį ligoninėje, ar likti, bet atsitraukti nuo kitų vaikų. Dabar, karantino metu, namie likę vaikai net negali pasimatyti su mama, todėl šeimą dažnai ištinka krizė, kurioje jiems reikia pagalbos“, - sako „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

Šeimos dilema: likti su neišnešiotuku ar važiuoti namo pas kitus vaikus?

Vaikų psichologės, VPC „Laimingas vaikas“ vadovės Mildos Karklytės–Palevičienės teigimu, ši knyga – puikus pagalbininkas, padedantis vaikams geriau suprasti, kas gi šiuo metu vyksta, kokie jausmai kyla bei kaip visa tai galima įveikti. „Tėvai tekste ras informacijos, kaip tinkamai paaiškinti vaikams apie tai, kas vyksta šeimoje: kodėl nėra mamos, kas dabar bus, kaip su tuo gyventi“, -apžvelgia specialistė.

Vaikų gydytojos, vaikų pulmonologės-alergologės, „Mama, aš sergu“ generalinės direktorės Dr. Indrės Plėštytės-Būtienės manymu, tai ypatinga knyga: „Prisipažinsiu – ji mane sukrėtė. Galbūt todėl, kad man tenka gydyti neišnešiotukus, padėti tėvams juos auginant ir tikrai nepagalvojama apie tuos broliukus ar sesutes, kurie svajoja, kada su savo sesute jau galės žaisti. Kartais mūsų vaikams pasaulis atrodo gąsdinantis. Todėl knygelėje labai švelniai aiškinama vaikams, kodėl mamos nėra namie gimus sesutei, kodėl vyresnėlį turi prižiūrėti seneliai ir kokia nauja atsakomybė užgula jo pečius sesutei gimus. Nors knygoje pasakojama apie vyresniojo broliuko išgyvenimus per anksti gimus sesutei, manau, ji puikiai tiktų visiems vaikams, kurie netrukus taps vyresniuoju broliuku ar sesute“.

Reklama

Knygos idėjos sumanytoja asociacijos „Padedu augti“ savanorė Julija Kulik-Dulskienė sako, kad šis leidinys suteiks emocinės paramos ne tik neišnešiotukų tėvams, artimiesiems, bet ir kitiems, kurie padės prižiūrėti šeimos vaikus.

Idėja išleisti tokio pobūdžio knygą buvo brandinta kelerius metus, tačiau pavasarį, kai epidemiologinė situacija tapo neįprasta, jos aktualumas dar labiau išaugo. Idėją suskubo įgyvendinti asociacijos veikloje aktyviai dalyvaujanti Rūta Romeikienė. „Noras padėti šeimoms, jų vaikučiams, kurie anksčiau nei planuota sulaukė sesutės ar broliuko, paskatino sutelkti pastangas, kad knyga su garso įrašu, išversta į kelias užsienio kalbas, pasirodytų kuo greičiau, nes jos tikrai labai reikia, ypač pandemijos laikotarpiu. Apjungę skirtingų sričių profesionalus – psichologus, terapeutus, rašytojus – sukūrėme knygą, padedančią gyventi, kai labai sunku“, - sako R. Romeikienė.

Leidiniu taip pat siekiama padėti ir Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms. Teksto autorius Tomas Dirgėla sako: „Tikiuosi, jog tekstas neišnešiotukų broliams ir sesėms atsakys į visus ramybės neduodančius klausimus, o tiems, kurie tokios patirties neturi, taps prasminga istorija, skatinančia galvoti apie kitus žmones ir geriau juos suprasti“.

Kur ieškoti?

Knygą bus galima įsigyti www.padeduaugti.lt, visos gautos lėšos bus skiriamos asociacijos „Padedu augti” įgyvendinamiems projektams. Knygos garso įrašą lietuvių kalba galima rasti padeduaugti.lt/knyga-ketvirtadieni.

Asociacija „Padedu augti“ (www.padeduaugti.lt) – savanoriška, ne pelno siekianti organizacija, teikianti visokeriopą pagalbą neišnešiotų ir sunkiai sergančių naujagimių šeimoms. Asociacija teikia psichologinę pagalbą, emocinę paramą bei organizuoja savitarpio pagalbos grupes šeimoms, esančioms krizinėje situacijoje, gimus neišnešiotam naujagimiui, kūdikio negalios ar netekties atvejais, buria šeimas į bendruomenę.

Reklama

Dėkoja už pagalbą

Knygai tekstą parašė vienas geriausių šiuolaikinių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla, iliustracijas nupiešė ir maketą paruošė – Eidvilė Viktorija Buožytė. Tekstą vertė ir redagavo net 6 geriausi savo srities profesionalai. Knygos garso takelio ir įrašo autorius –  muzikos prodiuseris, kompozitorius, docentas Linas Adomaitis ir jo mokinai, o balsas, kurį girdėsite priklauso teatro aktorei ir režisierei Andrai Kavaliauskaitei. Knygą neatlygintinai atspausdino paustuvė UAB „Petro ofsetas”, knygai reikalingą popierių padovanojo UAB Papyrus Lietuva.

Kviečiame kiekvieną neabejingą žmogų prisidėti prie emocinės ir psichologinės pagalbos teikimo Lietuvos šeimoms. Paremti asociacijos „Padedu augti“ įgyvendinamus projektus galima internetu čia.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Antroji „Moderna“ vakcinos nuo COVID-19 siunta Lietuvą turėtų pasiekti mėnesio gale,...

Antroji „Moderna“ vakcinos siunta Lietuvą pasieks mėnesio gale nuotrauka, foto

Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojo otorinolaringologo Vytauto Junčio teigimu, dažnai nesusimąstoma apie...

Gydytojas otorinolaringologas apie kokybiško kvėpavimo svarbą ir jį lemiančius veiksnius nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys šiemet žada iš esmės keisti vaistų...

Ministras A. Dulkys žada iš esmės keisti vaistų kainyno peržiūros principus nuotrauka, foto

Praėjusį savaitgalį stipriai paspaudus šaltukui ir žemę užklojus storam sniego sluoksniui,...

Pirmųjų šalčio aukų Klaipėdoje išvengta nuotrauka, foto

Kuo gali būti pavojingas įstrigimas savo mintyse - ruminavimas nuotrauka, foto

SE, Visi mes kartais ruminuojame, tik galbūt ne visi žinome, kad tai darome....

Baltijos šalių ministrai bendrai pasmerkė taikių protestuotojų sulaikymus Rusijoje nuotrauka, foto

Pasaulis, Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrai, reaguodami į Rusijos ...

Riaušių įkvėpti klaipėdiečiai griebėsi „Molotovo kokteilio“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Praėjusių metų pavasarį JAV kilusi masinė aršių protestų bei neramumų banga susuko...

"Neptūnas" sieks revanšo prieš "CBet" nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūno" krepšininkams po sunkios dvikovos Vilniuje su "Rytu" nėra kada atsikvėpti...

Pasaulis, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...