Imunitetą stiprina pozityvios emocijos ir... grybų terapija

Imunitetą stiprina pozityvios emocijos ir... grybų terapija

Pasaulį užgriuvus koronaviruso pandemijai, daugelis žmonių itin susirūpino savo imunitetu, kurį bando stiprinti įvairiausiais ir keisčiausiais būdais. Anot gydytojo, natūraliosios medicinos šalininko Tomo Vilūno, žmogaus imunitetas natūraliai silpnėja senstant, tačiau jo silpnėjimui turi įtakos ir kitos, ne tiek žinomos priežastys.

Apie jas ir imuniteto stiprinimą gydytojas praėjusią savaitę pasakojo vesdamas paskaitą Imanuelio Kanto bibliotekoje.

Pasak T. Vilūno, žmogaus imuninę sistemą sudaro leukocitai ir limfocitai, kurių skaičius nuo gimimo nesiskiria, tačiau tam tikruose limfocituose yra medžiaga - perforinas, aktyvinantis šiuos imuniteto dėmenis. Būtent į jį, anot jo, reikia kreipti dėmesį, norint stiprinti imuninę sistemą, nes jai nusilpus puola ne tik virusai, tačiau gali grėsti ir onkologiniai susirgimai.

Perforino žmogaus organizme daugiausia 20-aisiais gyvenimo metais, jo ima mažėti nuo 30-ies metų.

Šio junginio rasti šiuolaikinėje maisto rinkoje ganėtinai sudėtinga - jo daugiausia neapdirbtame maiste: daržovėse, vaisiuose, grūdinėse kultūrose, ypač daug - tamsiai mėlynose uogose.

"Perforino visuomenėje masiškai mažėja, nes vartojama per daug perdirbto maisto, jame nerandama perforino. Kuo daugiau chemijos, tuo mažiau imuninę sistemą saugančių dalelių", - pasakoja natūraliosios medicinos šalininkas.

Grybų terapija

Kadangi su įprastu maistu perforino gauti darosi vis sudėtingiau, gydytojas pasakoja apie junginio kiekiui organizme padidinti taikomą fungoterapiją - grybų terapiją, stabilizuojančią imuninę sistemą, pasitelkiant tam tikrus grybus, turinčius didelį perforino kiekį. Jo daugiausia, 92-92 proc., žemės taukais vadinamuose fermentuotuose vilkagrybiuose, kol jie kiaušinio formos.

Būtent šie grybai yra dažniausiai naudojami taikant fungoterapiją, nes kiti grybai, pvz., voveraitės, farmacijos pramonėje nėra fermentuojami ir pateikiami vaistų pavidalu, nors ir turi nemažą kiekį perforino. T. Vilūnas patiems voveraičių fermentuoti nepataria.

Patiems vilkagrybių rasti yra sudėtinga, nes būdami kiaušinio formos, dar nesubrendę grybai negali skleisti sporų ir daugintis, todėl senosios žmonių kartos, to net nežinodamos, ieškodamos šio natūralaus vaisto, beveik išnaikino vilkagrybius.

Anot gydytojo, jų vis dar galima rasti Biržų krašte, Darbėnų miške, Klaipėdos krašte, tose miško vietose, kurios itin netvarkingos.

Tačiau iš grybų dar reikia ir išgauti žemės taukus - grybus fermentuojant.

Patiems fermentuoti šiuos grybus yra sudėtinga, todėl specialių papildų galima įsigyti vaistinėse.

Įtakos turi ir maistas

Gydytojas pabrėžia, jog imuninę sistemą slopina ne tik ligos ar netinkamas gyvenimo būdas - imunitetas silpsta net valgant maistą, kuris mus alergizuoja, mums to galbūt net nežinant, todėl gydytojas skatina itin stebėti savo organizmą: savijauta po maisto netūrėtų būti prasta, todėl po valgio jaučiamos gleivės burnoje ir krenkštimas turėtų indikuoti tam tikros maistinės medžiagos netoleravimą.

"Imuninė sistema bando jį išmesti iš organizmo, aplipindama gleivėmis ir perforinu", - pasakoja gydytojas.

Anot jo, visuomenėje vis dažnėja glitimo netoleravimas ir jis yra dažnai nepastebimas, todėl vadinamas slaptu: "Žmonės ateina ir pasakoja, jog pavalgę nesupranta - pavalgo ir ima pūsti pilvą, medžiagų apykaita blogėja, gleivių ar bėrimų atsiranda. Kiekvienam skirtingai, nes tai priklauso nuo to, kaip organizmas bando išmesti iš savęs tą netinkamą produktą."

Tokių pojūčių nederėtų ignoruoti - kiekviena organizmo ataka prieš alergeną yra mūsų imuninių ląstelių ataka, organizme sutikus svetimkūnį, o tai išvargina imuninę sistemą ir eikvoja perforiną.

Netoleravimą visuomenėje skatina vis didesnis miltinių produktų perdirbimas cheminiais junginiais:"Žmogui iš prigimties glitimas tiktų, tačiau dabartinis glitimas yra supurkštas ir apdirbtas įvairiomis medžiagomis. Grūdų laukai yra purškiami, nukuliami, grūdai jau su cheminiais elementais keliauja į malūnus, sandėlius, kur jie bus saugomi, sandėliuojami ir iš tų grūdų bus gaminami miltai. Miltai anksčiau buvo kaip dabar viso grūdo - pilki, į rausvumą, dabar jie balti, nes balinami specialiais balikliais, nes į tokius malonu, gera žiūrėti, gražu žiūrėti ir į iš jų pagamintus makaronus, bandeles, duoną."

Anot gydytojo, iš pradžių "valgome akimis", prekybos centruose nežiūrime į negražius produktus, dėl to maisto pramonė nesilpnina tokio intensyvaus perdirbimo.

Maisto netoleravimas ne tik silpnina imunitetą, pasakoja gydytojas, tačiau gali sukelti ir autoimunines ligas, kada imuninės ląstelės, neturėdamos "ginkluotės" ima kovoti prieš organus.

Viena iš tokių ligų - antro tipo cukrinis diabetas, kada imuninė sistema puola kasą, organizmas pasidaro nejautrus insulinui. Taip pat gali sukelti ir podagrą, kada imuninė sistema puola kaulus, sąnarius, inkstus, šlapimo druskos yra perduodamos į kaulus, sąnarius, arba reumatoidinį artritą, vilkligę.

Negatyvios emocijos - pagieža, pyktis, pavydas, nervinimasis - taip pat veikia imuninę sistemą, todėl gydytojas rekomenduoja kuo daugiau šypsotis, nepykti, daryti gerus darbus, taip pat stebėti savo kūną.

Geriau pirkti natūralius produktus, iš turgaus ar vietinių prekeivių, nors tie produktai ir ne tokie gražūs kaip parduotuvėje. Taip pat nusilpus imuninei sistemai, taikyti fungoterapiją ir tris mėnesius vartoti žemės taukus, kurių galima įsigyti vaistinėse.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder