Į gyvenimą išleidžia su šypsena

Į gyvenimą išleidžia su šypsena

Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamente dirbančios slaugytojos tiesiogine prasme vaikšto ant pirštų galiukų: jų priežiūroje - būsimos mamos, gimdyvės, jų mažyliai. Slaugytojų, akušerių uždavinys - užtikrinti saugų kūdikių atėjimą į pasaulį, padėti mamoms ir tėčiams išmokti rūpintis naujagimiu.

Gimdymo skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Liuda Mažonienė pasakojo, kad gimdyti atvykstančios moterys palatose gimdo po vieną, yra prižiūrimos visą gimdymo laikotarpį.

"Vos atvykus gimdyvei, sekama vaisiaus būklė, kas yra turbūt svarbiausias dalykas. Mūsų skyriuje moteris gali gimdyti tik su akušere - yra mažos rizikos poskyris, kur moteris nuo pat atvykimo iki perkėlimo į pogimdyminę palatą bendrauja tik su akušere. Mažos rizikos poskyryje taikomos minimalios procedūros, yra natūralus gimdymas. Prireikus yra kviečiamas budintis gydytojas, toliau gimdymas prižiūrimas kartu su gydytoju", - sakė L. Mažonienė.

Gimdymo skyriaus palatose yra specialios lovos - atėjus laikui gimdyti, jos transformuojamos į gimdymo stalą. Taikomi įvairūs neinvaziniai nuskausminimo būdai - šiltas vanduo, gimnastiniai kamuoliai, kvėpavimo pratimai. Taip pat yra galimybė pasirinkti ir medikamentinį būdą - epidūrinę nejautrą, tačiau mažos rizikos skyriuje medikamentai pasirenkami retai, dažniausiai moterys gimdo natūraliai, naudojant neintervencines skausmo mažinimo priemones.

"Akušerės stengiasi sukurti tokią atmosferą, kad moterys nesijaustų esančios kokioje nors įstaigoje, o jaustųsi kaip namuose. Stengiamės joms padėti, nuraminti. Akušerė turi būti pasiruošusi, stipri. Gimdyvėms, net gimdančioms ne pirmą kartą, iškyla ir klausimų, apima baimė. Stengiamės nuraminti, padėti", - kalbėjo Gimdymo skyriaus vyresnioji slaugos administratorė.

L. Mažonienė pažymėjo, kad iškart po gimdymo pradedamas gimdyvės mokymas. Jei gimdymas praeina sklandžiai, nėra kokių nors komplikacijų, naujagimis glaudžiamas prie mamos kūno, kad būtų tiesioginis kontaktas su oda, naujagimis pradedamas maitinti. Po gimdymo rūpinamasi ir naujagimiu, ir jo mama. Svarbu prižiūrėti, kad nekiltų pogimdyminis kraujavimas, sekamas kraujospūdis, kūno temperatūra.

"Einame prie gimdyvei ir kūdikiui palankios ligoninės vardo. Siekiame, kad būtų kuo artimesnis mamos ir naujagimio kontaktas. Kiek įmanoma, pagimdžiusi moteris ir jos kūdikis būna kartu", - sakė L. Mažonienė.

Pagimdžiusi moteris dar keletą valandų pabūna toje pačioje palatoje, o vėliau perkeliama į Pogimdyminį skyrių. Pagimdžiusias moteris prižiūri beveik 20 akušerių, kurios moko rūpintis kūdikiu, maitinti. Ligoninė siekia tapti kuo palankesne gimdyvei ir naujagimiui, todėl skatinamas natūralus maitinimas krūtimi. Tikslas - kad visi kūdikiai būtų maitinami natūraliu būdu, nenaudojant mišinukų.

Pogimdyminiame skyriuje atliekama pirmoji naujagimio higienos procedūra - valomos akelės, odos raukšlės, bamba, mamos mokomos tą atlikti pačios.

Nuoširdus rūpestis įvertinamas - nuolat plaukia mamų padėkos, atvirukai, atsiliepimų knygoje paliekami gražiausi žodžiai Pogimdyminio skyriaus vedėjai bei akušerėms.

Pogimdyminio skyriaus vyresnioji akušerė Irma Damašienė pažymėjo, kad skyriuje kelias valandas stebima moters būklė - ar nėra kraujavimo, matuojama temperatūra, kraujo spaudimas.

"Pirmąją parą po gimdymo mamas palydime į tualetą, prižiūrime, kad nepasidarytų silpna. Galima sakyti, kad tuo metu mamos viską daro su mūsų palyda. Vakarais mamoms, jei jos pajėgia, leidžiame pačioms pasirūpinti kūdikiu taip, kaip mokėme. Stengiamės, kad iš mūsų skyriaus jos išeitų visko išmokusios. Prižiūrime krūtis, pasakojame, kaip reikia maitinti. Antrą trečią parą naujagimiui keičiasi žarnyno flora, todėl gali atsirasti diegliukų. Tėvai nežino, ką daryti, nešioja tuos vaikelius, čiūčiuoja. Mokome guldyti ant savęs, kad nuo kūno šilumos kūdikis sušiltų, pamasažuoti. Vieniems tokios pagalbos reikia, kitiems galbūt nereikia, bet dauguma žmonių džiaugiasi, kad parodome, kaip tai daryti.

Dirbame dviem pamainomis - dieną ir naktį. Viena pamaina tėvelius moko, kita - tikrina, kaip tėvai išmoko. Išleisdami duodame lankstinukus su telefonų numeriais, kad kilus klausimams mamytės galėtų pasiskambinti. Ypač naktį jos skambina, kad patartume, kaip elgtis, jei dėl ko nors neramu.

Iš mūsų skyriaus visa šeima išeina į namus, devynis mėnesius laukusi savo naujagimio. Stengiamės, kad visi išeitų laimingi ir ramūs", - kalbėjo I. Damašienė.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder