Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso ligos tyrimų rezultatus bus...
Sveikata
Gavo 40 pranešimų apie sudaužytus termometrus
Reklama
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas informuoja 2018 m. ir 2019 m. sausio-vasario mėnesiais iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavęs 40 pranešimų apie gyvenamosiose patalpose sudaužytus gyvsidabrio termometrus.
Specialistai visuose cheminės taršos gyvsidabriu židiniuose atliko gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimus.
Iš viso buvo paimti 358 gyvenamųjų patalpų oro mėginiai, iš jų 26-iuose - gyvsidabrio koncentracija viršijo Lietuvoje nustatytas higienos normas.
Nustačius, kad gyvenamosiose patalpose gyvsidabrio garų koncentracija viršija didžiausią leidžiamą koncentraciją, patalpos toliau plaunamos bei vėdinamos ir kartojami gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimai.
Gyvsidabris pavojingas sveikatai
Nuo 2009 metų gyvsidabrio termometrus tiekti į Lietuvos rinką uždrausta, tačiau nemažai gyventojų vis dar juos naudoja. Didžiausia problema yra tai, kad gyvsidabrio termometrai dažnai yra sudaužomi, todėl į aplinką patenka žmogaus sveikatai kenksmingi gyvsidabrio garai.
Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo.
Reklama
Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.
Blogiausia, kad gyvsidabris garuoti pradeda prie 0 laipsnių temperatūros ir kuo aukštesnė temperatūra, tuo garavimas yra intensyvesnis, ypač dabar, kai patalpos yra šildomos.
Išsiliejusį gyvsidabrį reikia surinkti
Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu.
Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu Klaipėdos apskrities gyventojai gali nugabenti į UAB „Toksika“ Klaipėdos filialą (Ketvergių g. 11, Dumpiai, Klaipėdos r.) arba į atliekų surinkimo aikšteles, kurių sąrašą galima rasti čia: http://www.kratc.lt/atlieku-surinkimas/atlieku-surinkimo-aiksteles.
Jeigu patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrį nepavyksta, rekomenduojama bendruoju pagalbos telefonu 112 kviestis ugniagesius, kurie saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos).
Patalpas būtina išplauti ir išvėdinti
Jei garai plačiai pasklinda ir koncentracija stipriai padidėja, patalpoms visiškai išvalyti gali prireikti mažiausiai 2-3 savaičių, tad tiek laiko patalpose žmonėms būti draudžiama. Surinkus gyvsidabrį visus patalpų paviršius ir grindis reikia nuplauti pakaitintu (iki 70-80 °C) muilo ir sodos arba kalio permanganato tirpalu, po to viską perplauti vandeniu.
Reklama
Patalpas plauti ir vėdinti reikia keletą kartų per dieną. Atlikus darbus būtina gerai išvėdinti patalpas, su muilu nusiplauti rankas ir veidą, išsiskalauti burną, persirengti ir išplauti rūbus.
Niekada išsiliejusio gyvsidabrio:
• nesiurbkite dulkių siurbliu - temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį;
• nešluokite - taip jį suskaidysite į dar mažesnius lašelius ir paskleisite dar plačiau;
• nepilkite į nuotekų sistemą - jis gali patekti į paviršinius vandenis,
• neskalbkite užterštų drabužių – gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną;
Reklama
• nemeskite į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.
Rekomendacijos
Naudojant gyvsidabrio termometrus rizikuojama užteršti aplinką ir pakenkti savo ir artimųjų sveikatai. Todėl gyventojams rekomenduojama naudoti tik šiuolaikinius saugius termometrus.
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Komentarai
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
Sveikata
Penktadienį pradedama dėl COVID-19 testuoti kultūros ir meno darbuotojus.
JAV farmacijos kompanija „Moderna“ paskelbė planuojanti didinti vakcinos nuo COVID-19 gamybos pajėgumus.
Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad naujausias ekspertų...
Nuomonės, Paskelbta prieš 7 val.
Nuomonės, Paskelbta prieš 7 val.
Sportas, Paskelbta prieš 7 val.
Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.
Naujienos

FNTT sulaikė Kauno termofikacinės elektrinės savininką Rimandą...

Į automobilius vėl svaido akmenis (2)

Klaipėdos karatistai - tarp planetos elito

Poveikis klimatui: kol kas sprendimų nėra
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- Naujovė: virtualus policijos patrulis (6)
- Gediminas Akelaitis: „Aš - gydytojas, ne avinas“ (7)
- Reketą atlaikęs Neringos meras prabilo ir apie... (3)
- Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas (3)
- Nausėda stoja į Toliato pusę: šiandien Lietuvoje... (19)
- Teisutis Matulevičius: Ar tikrai mes esame klumpininkai? (4)
- Nausėda stoja į Toliato pusę: šiandien Lietuvoje... (19)
- Kretingos kapeliono kalba pasklido internete: iškrypėliai bando... (17)
- Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar... (10)
- Jurga Lago: Visada, kai matysit puolamą žmogų... (9)
- Dėl konservatorių išpuolių žada kreiptis į teismą (8)
- Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (7)
nu ir kas
2019-02-20 01:55
IP: 46.7.8.199
pimpalas per sakas