Erkių platinamos ligos šiemet dvigubai dažnesnės

Erkių platinamos ligos šiemet dvigubai dažnesnės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas informuoja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis per 2017 m. sausio-birželio mėnesius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Klaipėdos apskrityje padidėjo 2 kartus (nuo 6 atvejų / 100 000 gyventojų iki 12 atvejų / 100 000 gyventojų).

Buvo užregistruoti 39 nauji erkių platinamų ligų atvejai, iš jų 32 Laimo ligos atvejai ir 7 erkinio encefalito atvejai. Per šešis š. m. mėnesius Klaipėdos apskrityje buvo užregistruota 7 proc. visų Lietuvoje užregistruotų (576 atvejai) erkių platinamų ligų atvejų.

46 proc. sirgusiųjų erkių platinamomis ligomis užsikrėtimo vietą nurodė savo gyvenamojo namo teritoriją, 41 proc. – buvimą gamtoje ir 13 proc. užsikrėtimo vietos nurodyti negalėjo, nes erkės nematė.

Siekiant išsiaiškinti gamtinius ligų židinius kiekvienais metais buvo stebimas erkių paplitimas, gausumas, aktyvumas, rūšinė sudėtis, renkamos erkės dėl Laimo ligos sukėlėjų nustatymo.

2017 m. birželio mėnesį surinktos erkės buvo išsiųstos į VšĮ Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją dėl Laimo ligos sukėlėjo nustatymo. Erkės buvo renkamos Kuršių Nerijos nacionaliniame parke (Nida, Tomo Mano namelio teritorija), Vėžaitynės miške, Klaipėdos rajonas ir Rudynų kaimo miške, Šilutės rajonas. Atlikus laboratorinius tyrimus, buvo nustatyta, kad Tomo Mano namelio teritorijoje 22 proc. erkių buvo užsikrėtusios Laimos ligos sukėlėju, Vėžaitynės miške – 15,4 proc. ir Rudynų kaimo miške – 32 proc.

Specialistai primena, kad patikimiausia priemonė apsisaugoti nuo susirgimo erkiniu encefalitu yra skiepai. Nuo Laimo ligos vakcinos dar nėra, todėl reikia saugotis erkės įsisiurbimo. Kad erkė nepatektų ant kūno, o patekusią ant rūbų būtų galima lengvai pastebėti, reikia apsirengti šviesių spalvų, pasiūtų iš lygaus audinio ir kaip galima uždaresniais rūbais. Kita erkes atbaidanti priemonė yra repelentai. Be to, miške rekomenduojama vaikščioti takeliais, o poilsiui pasirinkti sausą, atvirą miško aikštelę. Nepatartina sėdėti ar gulėti tiesiog ant žolės, reikėtų pasikloti antklodę, kilimėlį ar kitą turimą medžiagą. Grįžus į namus reikėtų atidžiai apžiūrėti savo kūną. Po to nusiprausti po dušu, persirengti kitais rūbais, nes kol erkė suranda kur įsisiurbti, praeina maždaug valanda laiko. Aptikus įsisiurbusią erkę būtina ją kuo greičiau ištraukti. Miestų mikrorajonų žaliuosiuose želdinių plotuose išnaikinti menkaverčius krūmus, sausuolius, reguliariai pjauti žolę, o nupjovus ją tuoj pat išvežti, praplatinti pasivaikščiojimų takus. Prižiūrėti savo augintinius, kurie gali pernešti infekuotas erkes. Be to, graužikai yra erkių išgyvenimo šaltinis, todėl sistemingas graužikų naikinimas taip pat mažina erkių skaičių.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder