2019 m. birželio 24 d. 19:38 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Erkių loterija prasidėjo

(3)

Sušilus orams bundanti gamta atneša ne tik džiaugsmo, bet ir rūpesčių. Pavojų žmonių sveikatai ima kelti po žiemos suaktyvėjusios erkės.

Erkės būna gyvybingos jau 5-7 laipsnių temperatūroje ir kelia grėsmę sveikatai. Jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis. Lietuvoje erkės dažniausiai užkrečia erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Specialistai akcentuoja, kad apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima tik pasiskiepijus.

"Endemik" medicinos klinikos Klaipėdoje vadovė Auksė Beniušytė sako, kad palankiausias metas skiepytis yra žiema arba ankstyvas pavasaris.

"Sakome, kad geriausias laikas pasiskiepyti - šiandien! Skiepytis reikėtų taip, kad iki erkių sezono jau turėtumėte gerą imunitetą. Idealiu atveju pirmosios dvi dozės turėtų būti sušvirkštos būtent žiemą ar ankstyvą pavasarį. Trečioji vakcinos dozė turėtų būti sušvirkšta kitą žiemą", - sakė A. Beniušytė.

Vis dėlto galima pasiskiepyti ir kitu laiku - yra greitoji vakcinacijos schema, kuri taikoma, kai reikia greitos apsaugos - pavyzdžiui, jeigu planuojate važiuoti stovyklauti ar poilsiauti į gamtą.

Ar skiepai yra vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito? Pašnekovės teigimu, erkių įkandimų išvengti sudėtinga, kadangi Lietuvos klimatas erkėms daugintis yra itin palankus, o net iki 50 proc. erkiniu encefalitu susirgusių žmonių nebūna matę įsisiurbusios erkės.

"Nuo erkių galite saugotis vengdami vietų, kuriose jų gali būti ir tinkamai apsirengę, t. y. vilkėti šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, kelnes uždarais galais, naudoti erkes atbaidančias priemones. Savo soduose tinkamai rūpintis augmenija, kad ji nebūtų aukšta. Saugotis laukinių gyvūnų, kurie į lankytinas ar gyvenamąsias vietas gali jų atnešti. Tačiau pagrindinė patikimiausia priemonė išvengti susirgimo šia sunkia liga yra profilaktiniai skiepai nuo erkinio encefalito, kurių patikimumas po trijų skiepų siekia iki 100 procentų", - sakė A. Beniušytė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuva drauge su Latvija ir Estija išlieka Europos šalių sąraše, kur šių ligų atvejų registruojama daugiausia. Lietuva priklauso aukšto endeminio lygio regionams, t. y. sergamumo rodikliai mūsų šalyje ir kitose Baltijos šalyse yra didžiausi Europos Sąjungoje.

Pavojinga loterija

Pasak "Endemik" medicinos klinikos Klaipėdoje vadovės, atlikus vakcinaciją du kartus su 1-3 mėnesių pertrauka tarp skiepų, imunitetas susiformuoja vieneriems metams. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai prasitęsia dar trejiems metams.

"Taigi, trys injekcijos užtikrina ramų gyvenimą potencialios ligos atžvilgiu trejiems metams. Revakcinacija reikalinga kas 3-5 metus priklausomai nuo amžiaus. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus", - komentavo A. Beniušytė.

Klinikos medikai kviečia nerizikuoti žaidžiant "erkių loto". Jų teigimu, erkinis encefalitas perduodamas per virusu užsikrėtusių erkių seiles. Įsisiurbus erkei virusas gali būti perduotas per kelias minutes, tad niekada negali žinoti, ar "pasiseks" išlošti tokioje loterijoje. Erkinio encefalito virusų taip pat galima rasti nepasterizuotame piene, ypač ožkų, bet taip atsitinka rečiau.

"Specifinio gydymo susirgus erkiniu encefalitu nėra, nes ligos sukėlėjas yra virusas, o prieš virusą efektyvių vaistų iki šiol dar nėra išrasta. Encefalitu susirgę pacientai gydomi ligoninėje. Persirgus šia liga paprastai susidaro visą gyvenimą trunkantis imunitetas. Visiškai pasveiksta tik apie 40 proc. sergančiųjų. Likusiems asmenims pasireiškia liekamieji reiškiniai, jie turi įtakos paciento gyvenimo kokybei, o kartais visam gyvenimui lieka judėjimo ir mąstymo sutrikimai, kurie sukelia neįgalumą, - aiškino "Endemik" klinikos šeimos gydytoja Elena Šopytė. - Pasitaiko atvejų, kai erkinis encefalitas baigiasi mirtimi, tačiau mirštamumo rodiklis nėra didelis.

Vis dėlto persirgus šia liga daugeliui pacientų pasireiškia ilgalaikiai ir netgi nuolatiniai centrinės nervų sistemos sutrikimai, tokie kaip atminties problemos, klausos sutrikimai, galūnių paralyžius ar raumenų silpnumas."

Dažniausi liekamieji ligos reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio ir asmenybės pokyčiai. Ilgalaikės vidutinio sunkumo pasekmės yra stebimos 20 proc. pacientų, o neįgalumą lemiantys sunkūs liekamieji reiškiniai - 8,5 proc. persirgusių erkiniu encefalitu.

Pasipriešinimas išnyksta susidūrus su liga

Įvairios vakcinos pastaruoju metu susilaukia daug kritikos ir pasipriešinimo - kad yra nesaugios ar neveiksmingos.

A. Beniušytės teigimu, visų vakcinų veiksmingumas įrodomas moksliniais tyrimais, o neveiksmingos vakcinos neturi galimybės patekti į rinką.

"Europoje šiuo metu registruotos 2 vakcinos nuo erkinio encefalito, jomis galima pasiskiepyti ir Lietuvoje. Vakcinos veiksmingos didžiajai daliai žmonių, tačiau yra apie 3 proc. žmonių, kurie dėl imuninės sistemos sandaros ypatumų, "nereaguoja" į jokias vakcinas.

Kaip ir visi vaistai, vakcinos gali sukelti nepageidaujamus reiškinius. Dažniausiai pasireiškia skausmas, paraudimas, patinimas injekcijos vietoje, rečiau būna silpnumas, galvos, raumenų skausmai, dar rečiau - temperatūros pakilimas. Reikia žinoti, kad tai nieko baisaus ir tik įrodo, kad imuninė sistema reaguoja į skiepą ir atlieka savo darbą, gamindama antikūnus", - aiškino "Endemik" klinikos atstovė.

Vis dėlto, pasak medikų, šie šalutiniai reiškiniai vakcinos veiksmingumui įtakos visiškai neturi ir jiems esant galima taikyti simptominį gydymą, pvz., vartoti karščiavimą mažinančius vaistus.

"Dažniausiai pasipriešinimas skiepams pranyksta, kai artimoje aplinkoje suserga žmogus, tada visi aplinkiniai skiepijasi ir nepagrįstos kalbos nebenulemia apsisprendimo. Kadangi kiekviena erkė kaip loterija, raginame skiepytis nelaukiant nepagydomų ligų", - ragino A. Beniušytė.

INFORMACIJA

Erkės dažniausiai randamos plaukuotose vietose: pažastyse, tarp kojų ir ant galvos odos. Pastebėjus erkę, ją pašalinti reikia kaip įmanoma greičiau, kadangi erkinio encefalito virusai perduodami per kelias minutes nuo įsisiurbimo. Tam, kad perduotų kitos erkių platinamos ligos boreliozės (Laimo ligos) sukėlėjus, erkė turi būti įsisiurbusi kelias valandas.

Kuo greičiau pašalinsite erkę, tuo labiau sumažinsite užsikrėtimo riziką kitomis erkių pernešamomis ligomis. Erkę ištraukite naudodamiesi plonu pincetu arba kitais specialiai erkėms ištraukti skirtais įrankiais. Jų galima įsigyti vaistinėse ar gyvūnams skirtų prekių parduotuvėse. Šalindami erkes iš odos būkite labai atsargūs.

Nespauskite erkės, netepkite riebalais, nes taip erkė gali išleisti žarnose ar seilių liaukose esančius virusus ar kitus sukėlėjus įkandimo vietoje, o tai padidina užsikrėtimo riziką. Jeigu erkė ištraukiama neatidžiai, įkandimo vietoje gali likti jos kūno dalių, kurios vėliau gali sukelti infekciją. Ištraukę erkę įkandimo vietą nuvalykite dezinfekuojančiu skysčiu.

SIMPTOMAI

Erkinio encefalito simptomai atsiranda per 4-28 paras nuo užsikrėtimo. Įprastai liga prasideda karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu, bendru silpnumu.

Dažniausiai simptomai trunka 2-7 paras ir kartais tuo liga ir baigiasi. Po tam tikro laikotarpio (2-10 parų) be karščiavimo kai kuriems pacientams gali išsivystyti ūminis encefalitas.

Antrajai ligos fazei būdinga aukšta temperatūra (dažnai daugiau nei 39 laipsniai), taip pat gali rastis meningito, encefalito ar radikulito požymių.
Laimo ligos simptomai gali pasireikšti praėjus nuo 3-30 parų po erkės įkandimo.

Būdingas ankstyvasis simptomas yra besiplečiantis odos bėrimas, kuris nebūtinai išryškėja buvusio įkandimo vietoje, tai vadinamoji migruojančioji eritema. Taip pat būdingi simptomai, panašūs į peršalimo simptomus - silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra.

Vėliau gali pasireikšti kaklo, krūtinės ar juosmens-kryžmens srities radikuloneuritas, skundžiamasi nuovargiu, miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, svaigimu, skausmu ausyje ir kt. Laimo liga gydoma antibiotikais.

Žymos: erkės, sveikata

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Encefalijus

2019-04-08   15:56

IP: 217.63.104.3

Nesiskiepysiu, nes man vis tiek loterijoje nesiseka

2019-04-08   15:27

IP: 185.11.26.161

Visas erkes naikint, bet neapsimoka juk nebus farmacininkam virspelnio...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė Kristina Košel-Patil sako, kad turinčiųjų...

Autizmas: „Sutrikimo pripažinimas – galimybė padėti“ nuotrauka, foto

Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų...

Ilgasis savaitgalis: traumos, erkės, apsinuodijimai nuotrauka, foto

Klaipėdietė Joana tikino 7 metus laukusi dantų protezavimo. Galiausiai gavusi kvietimą protezuotis...

Dantų protezavimas - vis dar skaudi tema nuotrauka, foto

Nuo ko reikės saugoti prezidentę? nuotrauka, foto

Lietuva, Kadangi jau liepos 12 d. nutrūksta prezidentės Dalios Grybauskaitės įgaliojimai, o Konstitucinis...

Karys bylinėjasi su kariuomene dėl erkės nuotrauka, foto

Lietuva, Dėl pratybų metu įkandusios erkės susirgęs karys savanoris bylinėjasi su kariuomene.

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė savaitei, birželio 24-30 dienoms.

Takelis į moterų pliažą - tik jogams nuotrauka, foto

Klaipėda, Gal jau koks dešimtmetis, kai moterys, keliaujančios į Melnragės moterų pliažą, pasmerktos...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...