2019 m. liepos 21 d. 06:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Emigravusiems baisu dėl likusiųjų

(3)

2019-07-09, 11:13

Dalia BYČIENĖ

Emigravusiems baisu dėl likusiųjų nuotrauka, foto

Reklama

Grupė Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Turkijoje dirbančių lietuvių medikų išplatino viešą laišką prezidentui Gitanui Nausėdai, kuriame išdėstė požiūrį į įsisenėjusias sveikatos apsaugos sistemos bėdas Lietuvoje.

Tačiau didžiausias skaudulys, anot laiško autorių, sveikatos apsaugos sistemoje įsigalėjęs užslėptas politizavimas bei stambiosios komercinės sistemos įtaka.

Laiške apie Lietuvos mediciną užsienyje dirbantys medikai atkreipia dėmesį į didžiųjų medicinos centrų atskirtį nuo regiono ligoninių, per didelius darbo krūvius, kurie iš esmės susidaro dėl biurokratinės naštos.

Kalbama ir apie prastą kvalifikacijos kėlimo sistemą medikams. Pasak laiško autorių, užuot sprendžiant jau dirbančių medikų tobulinimosi problemas, ruošiama vis daugiau naujų specialistų, kurie, nematydami perspektyvos Lietuvoje, emigruoja. Nauji specialistai rengiami žvelgiant ne į valstybės, o į universitetų interesus.

O didžiausias skaudulys - sveikatos apsaugos sistemoje įsigalėjęs užslėptas politizavimas bei stambiosios komercinės sistemos įtaka. Būtent į tai užsienyje dirbantys medikai nori atkreipti prezidento dėmesį.

Tuo pačiu viešo laiško autoriai perspėja prezidentą dėl galimos klaidos, kurią jis rengiasi padaryti pasirinkdamas savo gydytoju LSMU rektorių prof. Remigijų Žaliūną, medikų ir politinėje visuomenėje tituluojamą „pilkuoju kardinolu“, dėl ryšių su įtakingais politikais ir verslo atstovais.

Šie ryšiai, pasak laiško autorių, pakirstų pasitikėjimą ne tik prezidentu, bet visa prezidentine institucija.

- Kas paskatino sutelkti tokią nemažą grupę gydytojų lietuvių, dirbančių užsienyje kreiptis į prezidentą dėl Lietuvos sveikatos sistemos problemų bei galimos politikų ir verslo įtakos?
 - klausėme vieną iš laiško autorių, 19 m. Norvegijoje dirbančią kardiologę Loretą SKREBELYTĘ-STROM.

- Tiesiog manome, kad mums bus sunkiau pakenkti, nes mes jau įsitvirtinę užsienyje. Lietuvos medicinos sistemoje iš sovietinių laikų dar išlikusi profesinė hierarchija. Vietos medikai nedrįsta apie tai kalbėti. Liūdna, kad per 29-erius atkurtos Nepriklausomybės metus niekas nepasikeitė.

Reklama

Lietuvos sveikatos sistema man gerai pažįstama, bendrauju su kolegomis nuo studijų, rezidentūros laikų. Kita priežastis, kad mūsų kartoje, kuri aktyviai dalyvavo Sąjūdžio judėjime, yra išlikę to idealizmo.

Negalėčiau pasakyti, kad Lietuvos gydytojai užsienyje dirba mažiau. Galbūt mes uždirbame daugiau, bet dirbame labai daug. Dirbti reikia visur, nes žmonės, kurie renkasi mediciną, ją renkasi daugiausia iš pasišventimo, neskaičiuoja valandų. Riba yra visur, ir, kaip girdime iš savo kolegų, ta riba Lietuvoje išplėsta, gydytojai tiesiog yra persidirbę.

Viešą laišką mes parengėme bendraudami tarpusavy per maždaug pusantros savaitės. Nė vienas nesame atitrūkę nuo Lietuvos. Mes tą darėme be naudos sau. Norėjosi pateikti viešą pareiškimą ne smerkiantį, o argumentuotą kritiką. Tikimės atkreipti prezidento dėmesį. Mes tikrai nenorime šmeižti savo šalies, nes esame savo šalies piliečiai, nors ir tiek daug metų užsienyje išgyvenę. Balsuojame, sekame įvykius, o išvažiavimo priežastys yra įvairios.

Mano išvažiavimo priežastys buvo šeimyninės, daug išvažiuoja dėl žemų atlyginimų, daugelis - neapsikentę korupcijos, kuri neskatina žmonių tobulėti normaliu, sąžiningu būdu. Labai sudėtinga toje sistemoje išgyventi. Ir žmonės nebeištveria.

O prof. R.Žaliūną minime todėl, kad tai yra konkretus asmuo konkrečioje istorijoje, bet iš esmės mes norėjome pateikti informaciją apie pačią sistemą ir kodėl ta sistema yra tokia, kodėl tokios politinės moralės normos Lietuvoje yra priimtinos ir į tai nereaguojama aukščiausiu lygiu. Asmuo atsirado todėl, kad jis yra tos sistemos produktas.

- Užsienyje dirbantys medikai problemas stebi iš toli, o ar negalėtų jie sugrįžti ir su sukaupta kitokios sistemos patirtimi pertvarkyti Lietuvos sveikatos sistemą? - teiravomės laišką pasirašiusio, Norvegijoje dirbančio gydytojo Ramūno ARANAUSKO.

- Teorinė galimybė yra, praktiškai - neįmanoma. Vadovus išstumia klanai. Ir dabartinio ministro tapimas ministru turbūt buvo nuspręstas gerokai iki tol. Kažkas už jo stovintis kaip vyšnios kauliuką jį išstūmė. Nepriklausomas jokiai partijai, grupuotei, kad ir koks supergydytojas būtų, jis nieko negalėtų. Neįmanoma tiesiog.

Mes bendraujame, kalbėjomės su lietuviais, ką galėtume padaryti. Lietuvos medicinos sistemoje yra klanai, interesai ir kad net jūsų prezidentas to nenori matyti. Taip neturėtų būti. Norvegijoje Karališkosios šeimos nariai naudojasi šeimos gydytojų paslaugomis, kaip ir visi kiti piliečiai.

Norvegijoje svarbu, kad žmonės, užimantys kokias nors pareigas, nekeltų savęs virš kitų ir nebandytų siekti privilegijų, kurios nenumatytos įstatymuose. Lietuvoje į prezidentą nukreiptos visos Lietuvos akys.

Kai aplink prezidentą renkasi žmonės, turintys interesų, kurie gali bandyti prisitraukti prezidentą į savo pokiliminius žaidimus, labai nuvertina Prezidento instituciją.

Situaciją komentuoja Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina BUŠINSKAITĖ-ŠRIUBĖNĖ:


Sveikatos apsaugos sistemoje permainos vyksta, tačiau, deja, ne taip greitai, kaip norėtume mes, medikai, pacientai.

Per keletą metų neįmanoma sureguliuoti tokios plačios, visus šalies gyventojus apimančios, daugiasluoksnės ir išties sudėtingos sistemos kaip sveikatos apsauga. Gerai, kad medikai reiškia nepasitenkinimą, kelia problemas - tai tik dar kartą įrodo, kad esamai sistemai reikia kapitalinio remonto.

Reklama

Ką ir pradėjome daryti - pradedant medikų atlyginimų kėlimu, administracinės naštos mažinimu, eilių gydymo įstaigose trumpinimu, gydymo paslaugų gerinimu ir baigiant pokyčiais gydymo įstaigų valdyme, siekiant užtikrinti kaip galima daugiau skaidrumo.

Vietoj komentaro

„Vakaro žinios“ susisiekė su laišką pasirašiusiais medikais Norvegijoje. Atsakymo tikėjomės ir iš prezidentūros. Tačiau prezidento atstovas Aistis Zabarauskas atsakė, kad laiško prezidentūra negavo. Laišką persiuntus komentuoti vis tiek atsisakyta.

respublika.lt

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Pažiūrėkit

2019-07-09   13:29

IP: 188.69.207.189

Kokie nusenę, usžsibuvę vadovai sėdi mūsų ligoninėse, ypač savivaldybės pavaldume_ Klaipėdos universitetinėje ir Klaipėdos slaugos ligoninėje. Vadovų amžius jau artėja proe aštuoniadešimtmečių... Kas vyksta senoje slaugos ligoninėje, kur atidarytas ko-ne prieš dešimtmetį naujas korpusas kieme. O kas su juos pasidarė? Visos palatos pasikeitė. Iš dviviečių virto trivietėmis, keturvietėmis. Kokios slaugytojų darbo sąlygos. Užtat ketvirtas ligoninės aukštas atudotas vadovė Drungilienės profesorės studijoms. Ir plaukia būriai Rusijos studentų iš Kaliningardao, iš Kazachstano. O į dienraščių redakcijaga, perkimšta ligoninė atiduota vadovei- akademikei, kuri čia vos ne auditorijas įsirengė? Ar Klaipėdos savivaldybė to nemato, nežino? Kam mūsų miestui reiklais srautais plaukia reklaminiai( nepažymėti reklam() straipsniai, kurų autorės skirtingomis pavardėmis turi tą patį vardą"Agnė"? Kodėl Slaugos ligoninei taip reikalinngi tie ne ES studentai rusakalbiai iš nelabai draugiškų mums valstybių?

Tikrai taip

2019-07-09   13:02

IP: 2.244.191.245

ir ne tik sveikatos apsaugos sistemoje bet ir kitose praktiskai niekas nesikeicia Lietuvoje tik politikojama ,malama liezuviais ,apgaudinejami ir durninami zmones
norima ,kad butu dirbama kaip baudziavos laikais .Dauguma gyventoju paversti vergais .Kol prie lovio bus sulinde buve komunistai ,KGB ir ju agentai bei koncervatoriai nes tai kai siu buvusiuju nauja atmaina nieko gero nebus ,kol Lietuvoje nepasikeis kelios kartos ir kol zmones nesupras ,kad sazines ir padorumo negalima nupirkti uz jokius pinigus .....

Girinis

2019-07-09   13:02

IP: 90.143.75.196

Ko jūs tikitės? Negalima lyginti nesulyginamų dalykų. Naivu ar beraštiška yra tikėtis žmogiškų santykių Karalystėje ir kolonijose. Visi matome skirtumus,keliame klausymus,betnegalime suprasti,kodėl pas mus vis ne taip kaip pas JUOS?! Kad nedaug nedaugžodžiauti pailiustruosiu neseniai sukonkretizuota didžiausia pasulio istorijoje afera sugriovusią didžiausią ir galingiausią Tarybų-respublikų darinį-TSRS
soyuz-antiterror.ru/podrobnaya-spravka-o-razgrablenii-rodiny
Lietuva su visais pridurkais ir jos neišpasakytai darbsčiais,motyvuotais,nagingais ir kūrybingais žmonėmis yra žmogiškūjų ir gamtinių išteklių šalis. Pinigai tapo valdymo įrankiu Nr.1.tik dėl to ,kad pasitelkus religija buvo išnaikinti gamtatikiai išnaikinti šviesuoliai ir juos menantys ,našlaičius užaugino pavergėjai ir jie kaip modifikuoti augalai pasklido po šalis nešdami klaidingą žinią,o šia perduodami savo vaikams...beliko šią mankurtų masę tik valdyti pinigų,valdžios ir ginklo pagalba. Dabar jietiek sustiprėjo,kad nebeslepia to blogio kurį sukūrė,taip įskiepydami žmonėse ,bejėgiškumo,nusivylimo,nepasitikėjimo,nevilties,beprasmybės,liūdesį,pyktį,kas pabudusį gali privesti prie "LIEPTO GALO",tai metafora. Kas ims ginklą,kas ims vartoti narkotikus,kas ims kenkti visuomenei,arba sau. Tokios informacijos viešinimas ramioms bitėms yra tolygu lietingai vasarai.Žmonės užliūliuoti pramogomis,malonumais,niekais ir jų siekiais atitolsta nuo gamtos ir nuolat ilgisi džiaugsmo kurio sintetinis pasaulis iš principo neteikia,kad žmogus nepatirtu. Todėl tik elitui, tai kaip- bonusas prieinamas gyvenimo džiaugsmas,kuris mums net nežinomas.Todėl jiems nėra jokių moralinių kliūčių ,kad tik netekti šio gyvenimo džiaugsmo,biomasės mirties sąskaita. Kitaip sakant męs liejame prakitą,kraują ir mirštame,kad elitas gyventu.
O apie prezidentą kaip šalies žmonių gelbėtoją ir viltį,tai nėr ko ir šnekėti. Nausėda,kaip ir sakė Maldeikienė visiškas nulis,jo"neliko" vos tik jį išrinko. Rezidentas šio laiko tarpsniui Lietuvai iš vis nebereikalingas,jis tik užims atlaisvinta vietą ir vaidins Tau -tos glaudintojo vaidmenį,o piliečiai kaip balsavo kojomis, taip ir toliau balsuos,kol ne tik upės, bet ir miestai neištuštės,o paskui nors ir pustomos kopos....Išvalyta žemė nuo nereikalingų nesąmoningų dvikojų mutantų-hibridų. Istorija bus perrašoma iš naujo, kaip tai jau buvo daroma ne kartą,aišku, jei tam bus reikalas.
Darbas atliktas!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Erkių sukeliamos ligos myriop siunčia iki tol sveikus, gyvenimo džiaugsmo kupinus, žmones....

Mirtį nešančioms erkėms galo nėra nuotrauka, foto

Pacientai galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant paslaugas gydymo įstaigoje...

Seimas įteisino žalos be kaltės modelį nuotrauka, foto

„Iš tiesų man trūko kantrybė – nebenoriu tylėti. Ši situacija apgailetina ir...

Dėl išberto vaiko klaipėdietė susidūrė su netikėta problema nuotrauka, foto

Ar gali būti, kad Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos naujai patvirtinta konkursų...

Po kalbų apie korupciją - ministerijos atkirtis nuotrauka, foto

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Įvairybės, Paskelbta prieš 12 min.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...