2020 m. spalio 31 d. 03:38 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Depresija sergantys žmonės kalba kitaip – sekite šiuos ženklus

Depresija sergantys žmonės kalba kitaip – sekite šiuos ženklus nuotrauka, foto

© Pixabay

Reklama

Susirgus depresija gyvenimas pasikeičia – žmogus juda ir miega kitaip, jis kitaip bendrauja su kitais žmonėmis. Depresiją netgi galima nustatyti pagal tai, kaip žmogus rašo. Kartais tokia „depresijos kalba“ gali paveikti ir kitus. Štai grupės „Nirvana“ lyderis Curtas Cobainas sirgdamas depresija rašė dainas, kurių vėliau klausėsi milijonai.

Mokslininkai ilgai mėgino atrasti ryšį tarp depresijos ir kalbos, o tam padeda technologijos. Naujas tyrimas atskleidė žodžius, kuriuos vartoja nuo depresijos kenčiantis žmogus.

Šį tyrimą padėjo atlikti programa, kuri analizuoja tūkstančius žodžių per kelias minutes. Tai leidžia pastebėti, kokių lingvistinių dalių trūksta žmonių kalboje, kokie žodžiai yra labiausiai paplitę, leksikos įvairovę, vidutinį sakinio ilgį, gramatines tendencijas bei dar daugiau parametrų.

Šiam tyrimui atlikti pasitarnavo ne tik C.Cobainas ar kiti žinomi žmonės, bet ir asmeniniai mažiau žinomų žmonių dienoraščiai ar esė. Šis mokslininkų darbas atskleidė skirtumus depresijos simptomų turinčių ir sveikų žmonių kalboje.

Kalbos analizę galima išskirti į dvi dalis: turinį ir stilių. Turinys susijęs su tuo, ką mes savo kalba norime išreikšti, tai yra mūsų teiginių reikšmę. Pasirodo, depresijos požymių turintys žmonės naudoja daug žodžių, kurie perteikia neigiamas emocijas, ypač neigiamus būdvardžius, tokius kaip „liūdnas“, „vienišas“ ar „apgailėtinas“.

Dar įdomesnis yra įvardžių naudojimas. Depresija sergantys žmonės dažniau kalba pirmuoju asmeniu „aš“, „man“, „mane“, ir žymiai rečiau antruoju ar trečiuoju asmeniu „ji“, „jie“, „juos“. Tai reiškia, kad depresijos kankinami žmonės yra labiau susikoncentravę į save, ir turi silpnesnį ryšį su kitais.

Reklama

O štai kalbos stilius rodo, kaip mes išreiškiame save. Mokslininkai ištyrė 64 psichinės sveikatos forumus bei 6400 šių forumų narių. Absoliutumą rodantys žodžiai, tokie kaip „visada“, „niekas“, „visiškai“ šiuose forumuose buvo minimi žymiai dažniau nei kitur.

Mokslininkai prieš tyrimą iškėlė hipotezę, kad tokie žmonės viską mato pilkai ir baltai, o tai turėtų atsispindėti jų kalboje. Palyginus 19 skirtingų forumų, nerimo ir depresijos forumuose absoliutumą išreiškiančių žodžių yra 50 procentų daugiau, o forumuose apie savižudybę tokių žodžių yra net 80 procentų daugiau.

Tyrimo metu taip pat buvo apžvelgiami ir forumai, kuriuose diskutuoja žmonės, atsigavę po depresijos. Šie žmonės dažniau rašė pozityvius dalykus apie gydymą bei atsigavimą. Tokiose bendruomenėse negatyvių žodžių vartojimas savo gausa neišsiskyrė iš įprastų forumų, o teigiamų žodžių buvo 70 procentų daugiau. Tiesa, tose bendruomenėse buvo dar pakankamai nemažai absoliutumą išreiškiančių žodžių, tačiau mažiau nei nerimo ir depresijos forumuose.

Svarbu yra tai, kad nuo depresijos kentėję žmonės turi didesnę tikimybę vėl susirgti depresija. Tai paaiškina gausesnį absoliutiškų žodžių vartojimą net ir išsigydžius depresiją.

Sugebėjimas suprasti depresija sergančių žmonių kalbą yra svarbus suprantant, ką tokie žmonės mąsto. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad šiuo metu nuo depresijos kenčia net 300 milijonų žmonių visame pasaulyje, o tai yra 18 procentų daugiau nei 2005 metais. Turint daugiau informacijos apie šia liga sergančius žmones, galima bus rasti efektyvesnių gydymo būdų ir sumažinti savižudybių skaičių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Itin sparčiai populiarėjantys elektriniai paspirtukai kelia nerimą įvairių sričių specialistams - daugėja...

Paspirtukas - ne pramoga: skaudžios didelio greičio pasekmės nuotrauka, foto

Daugeliui iš mūsų šiuo metu sunkiau nei įprastai, todėl ypač svarbu žinoti,...

Kad ir kokia tamsi atrodytų naktis, – rytas visada ateina nuotrauka, foto

Viena lemtinga išgirsta frazė, iš kartos į kartą perduodama tradicija, nuo mažų...

Medikų pašaukimo istorijos – garsios fotomenininkės portretuose nuotrauka, foto

 Atopinį dermatitą žmonės kartais vadina uždelsto veikimo bomba, nes ši liga vaikams...

Atopinis dermatitas: nereikia kentėti, yra būdų gydytis nuotrauka, foto

Palanga, Šilutė ir dar 11 savivaldybių priskirtos raudonajai zonai nuotrauka, foto

COVID-19, Ateinančią savaitę, nuo lapkričio 2 iki lapkričio 8 d. imtinai, remiantis naujuoju...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas nuotrauka, foto

COVID-19, Nuo pirmadienio, lapkričio 2 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų...

Apie visokius vaizdinius prieš užmiegant ar sapnus Šiurpnaktyje nuotrauka, foto

Nuomonės, Na, nelimpa man tas Helovinas, nors tu ką. Kaip nelimpa visokios nepotemijos,...

Bankrutuojanti „Hidrostatyba“ atleidžia visus darbuotojus nuotrauka, foto

Euras, Bankrutuojanti Gargždų statybos bendrovė „Hidrostatyba“, dalyvavusi europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ tiesimo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...