2021 m. sausio 16 d. 19:12 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Besiskundžiantys padidėjusiu kraujospūdžiu vis dažniau gydomi politabletėmis: tyrimais įrodyta, kad jos sumažina infarkto riziką

2021-01-14, 11:20

Pranešimas spaudai

Besiskundžiantys padidėjusiu kraujospūdžiu vis dažniau gydomi politabletėmis: tyrimais įrodyta, kad jos sumažina infarkto riziką nuotrauka, foto

© "Pixabay" nuotr.

Reklama

Politabletės, skirtos koreguoti padidėjusį kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje, iki 40 proc. sumažina infarkto ir insulto tikimybę, atskleidė naujausi amerikiečių mokslininkų tyrimai. Mūsų šalies kardiologai teigia, kad vartojant politabletesišties veiksmingai koreguojami šie arterijas pažeidžiantys rizikos veiksniai. Tai padeda išvengti sunkių širdies bei kraujagyslių ligų, odažnai ir pakeisti pacientų likimą.

Praėjusių metų pabaigoje paskelbtame JAV mokslininkų tyrime dalyvavo daugiau nei 5,7 tūkst. savanorių iš viso pasaulio, kuriuos tyrėjai stebėjo beveik penkerius metus. Tiriamiesiems, vartojusiems politabletes be pertraukų, širdies ligų rizika sumažėjo 40 proc., be to, jos sukėlė tik minimalius šalutinius reiškinius – nedidelį galvos svaigimą ar nukritusį kraujospūdį.

Pasak Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovės, kardiologės dr. NorosKupstytės-Krištaponės, politabletėsturi vieną didelį privalumą – jos leidžia sumažinti pacientų vartojamų tablečių kiekįir taip užtikrinti maksimalią ligos kontrolę. Vaistų derinių ir nuoseklaus gydymo pagalba galima atitolinti komplikacijas, išvengti ligos paūmėjimų, prailginti gyvenimą, išlaikyti jo kokybę.

„Svarbu ne tik parinkti tinkamus vaistus, bet pagalvoti ir apie tai, ar pacientui patogu juos vartoti, ar jis tikrai juos vartos po mėnesio ar pusės metų. Įvairūs tyrimai rodo, jog kuo daugiau tablečių, tuo didesnė tikimybė, kad po kelių mėnesių tinkamos gydymo kontrolės nebelieka, nes pacientas nutraukia vieno ar kito vaisto vartojimą.Ne veltui Europos kardiologų draugija, Pasaulio sveikatos organizacija ir daugelis šalių savo nacionalinėse gairėse yra įtvirtinę rekomendacijas, kad arterinės hipertenzijos kontrolei reikalingas gydymas fiksuotais vaistų deriniais vienoje tabletėje“, – sako ji.

Mažiau šalutinių reiškinių

Pašnekovės teigimu, Lietuvoje vaistų deriniai klinikinėje praktikoje naudojami jau apie 5 metus ir vis populiarėja. „Asmeniškai nepamenu, kada pacientui arterinės hipertenzijos ar arterinės hipertenzijos ir dislipidemijos gydymui neskyriau politablečių. Vaistų derinius dažnai skiria tiek šeimos gydytojai, tiek kardiologai, kartais net juokaujame, kad tenka pasukti galvą, kaip suderinti politabletes tarpusavyje“, – pasakoja dr. N. Kupstytė-Krištaponė.

Kardiologės teigimu, įvairūs tyrimai rodo, kadpolitabletės toleruojamos geriau nei atskiri vaistai. Mažiau nepageidaujamų reiškinių jos sukelia todėl, kad deriniuose atskirų vaistų dozės yra mažesnės, jų pakanka kraujo spaudimo korekcijai, tuo tarpu skiriant vieną vaistą dažniausiai paskiriama maksimali dozė, kurios pašalinių reiškinių tikimybė yra didesnė.

Reklama

Kartais pacientai išreiškia nuogąstavimus dėl to, kad politabletės gali sukeltihipotenziją (žemą kraujo spaudimą). „Tuomet su pacientu kalbamės apie ilgalaikį antihipertenziniųvaistų poveikį, reguliaraus jų vartojimo būtinybę. Sutariame, jog gydymas bus pradėtas nuo mažesnių dozių, jas palaipsniui didinant, stebint kraujospūdį ryte ir vakare, kol bus pasiekti optimalūs kraujospūdžio dydžiai.

Paprastai arterine hipertenzija sergantys žmonės linkę dažnai matuotis kraujospūdį, o vaistus vartoti atsižvelgdami į rodmenis, ir nesuvokia, kad taip yra „gadinama“ ligos kontrolė. Pritaikytos politabletės leidžia tinkamai kontroliuoti kraujo spaudimą, tad pakanka reguliariai vartoti vaistus, o ne kas kelias valandas matuoti kraujospūdį, laužyti tabletes bei vis koreguoti gydymą“, – atkreipia dėmesį Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė.

Pagalba koreguojant cholesterolio kiekį

Politabletės leidžia supaprastinti vaistų vartojimo režimą pacientams, o tai yra susiję su geresniu vaistų vartojamumu.Be to, skiriant vaistų derinius nuo pat gydymo pradžios neprarandamas laikas, kol pasiekiama arterinės hipertenzijos kontrolė, todėl sumažėja pacientų vizitų ir gydymo schemos pakeitimų.

Kaip dar vieną politablečių privalumą dr. N. Kupstytė-Krištaponė įvardija tai, kad į jų sudėtį paprastai įeina statinai – vaistai skirti cholesterolio lygiui koreguoti ir dislipidemijai gydyti. Ji sako pastebinti, kad arterinės hipertenzijos kontrolė pastaraisiais metais pagerėjo,tačiaudislipidemijos gydymo problema išlieka – nepasiekiamas tikslinis cholesterolio sumažėjimas, praktikoje vis dar retai pasitaiko derinių su statinais, būtinais cholesterolio korekcijai.

„Antihipertenzinius vaistus jau vartojantys pacientai dažnai nustemba dėl statino skyrimo vienoje tabletėje. Galima įtarti, kad šie pacientai tik teigia besigydantysdislipidemiją, o iš tiesų vartoja statiną kas keletą dienų, daro pertraukas ar savavališkai vartojimą nutraukia. Šie vaistai nepelnytai stigmatizuojami, apipinti mitais, tad apiestatinų vartojimo svarbą būtina kalbėtis su pacientais, išklausyti jų nuogąstavimus ir racionaliai juos paneigti“, – sako medikė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Stipriai atšalus orams Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai rekomenduoja į lauką...

Atšalus orams tinkamai apsirenkime nuotrauka, foto

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys...

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina nedelsti registruotis tyrimui nuotrauka, foto

Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo registruotas organų donoras,...

Laisvės gynėjų dieną vienas organų donoras išgelbėjo dvi gyvybes nuotrauka, foto

Vyriausybės suburti sveikatos ekspertai siūlo pradėti vakcinuoti nuo koronaviruso 70-ies ir...

Ekspertai siūlo pradėti skiepyti nuo koronaviruso vyresnius nei 70-ies gyventojus nuotrauka, foto

Kasiulevičius: karantino ribojimai būtini bent iki balandžio vidurio nuotrauka, foto

Lietuva, Profesorius Vytautas Kasiulevičius tvirtina, kad valdant koronavirusą yra viena efektyvi priemonė –...

Partijų lyderiai nemato galimybės L. Matjošaitytei toliau dirbti nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kadencijai einant į pabaigą, daugelis Seimo politinių...

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Lietuva, COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Žmonės, Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...