A. Verygos įsakymu uždrausta prekiauti vaistais, JAV taikomais koronaviruso gydymui

A. Verygos įsakymu uždrausta prekiauti vaistais, JAV taikomais koronaviruso gydymui

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu nuo kovo 22 d. šeimos gydytojams draudžiama skirti, o vaistinėms uždrausta parduoti vaistus, galimai pritaikomus koronaviruso gydymui.

Vieni šių medikamentų – Lopinavir/Ritonavir – skirti kartu su kitais antiretrovirusiniais vaistiniais preparatais žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV-1) infekuotiems suaugusiesiems, paaugliams ir vyresniems kaip 2 metų vaikams gydyti.

Kitas preparatas – hidroksichlorokvinas – vartojamas reumatoidiniam artritui, jaunatviniam lėtiniam artritui, diskoidinei ir sisteminei raudonajai vilkligei ir saulės šviesos sukeltiems arba paūmintiems odos pokyčiams gydyti. Juo taip pat gydoma maliarija. JAV prezidento Donaldo Trumpo įsakymu būtent šio tipo vaistų prieiga bus plečiama visoje šalyje, taip pat jie bus taikomi COVID-19 sergančių pacientų gydymui. 

Marselio l'Institut Hospitalo-Universitaire profesorius Didier Raoult kovo 16 d. paskelbė vaizdo įrašą, kuriame paaiškino chlorokvino efektyvumą gydant COVID-19. D. Raoult teigimu, pirmiesiems COVID-19 sergantiems pacientams, gydytiems chlorokvinu, pastebimai pagreitėjo gijimo procesas ir sutrumpėjo gydymo laikas.

Profesorius infektologas Alvydas Laiškonis sako, kad hidroksichlorokvino naudojimas koronaviruso gydymui nėra nauja mintis, tačiau iki galo įrodyti gydymo efektyvumo dar negalima.

„Tai yra vaistas, naudojamas maliarijos gydymui, ir jei kartais pasitaiko, kad vienas vaistas, skiriamas vienos ligos gydymui, netikėtai gali veikti ir kitą ligos sukėlėją, ši žinia jau yra žinoma. Tačiau ji turi pasitvirtinti, turi būti surinktas tam tikras medžiagos kiekis ir įrodyta, kad tikrai veikia“, – džiaugtis neskuba profesorius.

Infektologo teigimu, reikėtų atidžiau įvertinti ligos sukelėjus: „Kadangi tai yra virusas, bakteriniai vaistai neturėtų veikti, o hidroksichlorokvinas yra prieš maliariją, kurios sukėlėjas yra Plasmodium – visiškai ne virusas.“

JAV bus gydomas koronavirusas 

Praeitą savaitę JAV prezidentas D. Trumpas patvirtino hidroksichlorokvino naudojimą koronavirusui gydyti.

D. Trumpas teigė, kad hidroksichlorokvinas – senas ir nebrangus vaistas, skirtas maliarijai gydyti, – netrukus bus pritaikytas COVID-19 gydymui.

Laboratoriniai tyrimai parodė, kad šis vaistas gali apsaugoti nuo COVID-19 invazijos į žmogaus ląsteles.

„Šis vaistas rinkoje jau seniai, tad mes galime būti tikri, kad jei kas nutiktų ne taip, kaip planuota, mes nieko nenužudytume“, – apie preparatą kalbėjo JAV prezidentas.

A. Laiškonio manymu, politiniai sprendimai ne visuomet sutampa su medikų nuomone: „Administracija turėtų pagalvoti apie medikus. Administracija yra politiniai veikėjai, jie gali viena siūlyti, tačiau reikia žiūrėti, ką apie tai sako Pasaulio sveikatos organizacija, kokia jos nuomonė, nes ten suplaukia visa mokslinė informacija apie bet kurį gydymą. Žinoma, politikų nuomonė su medikų nuomone ne visada sutampa“, – sako profesorius.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro puslapyje skelbiama, kad kol kas iki galo patvirtinto vaisto nuo COVID-19 nėra, tačiau hidroksichlorokvinas ir chlorokvinas parodė gerus rezultatus tyrimų metu. Taip pat rašoma, kad šie preparatai davė teigiamų rezultatų gydant kitus koronavirusus. 

Mokslininkai žvelgia atsargiai 

Infektologo manymu, prieš taikant plačius gydymo ir tyrimų metodus reikėtų atidžiau įsiklausyti į mokslininkų bei medikų nuomonę: „Dabar paskelbti galima įvairiausių variantų, o žmonės tiesiog kabinasi už bet kokio dalyko.

Spaudoje yra daug įvairiausių pranešimų. Mes, pavyzdžiui, abejojame dėl greitųjų koronaviruso testų, nes jų jautrumas yra nelabai didelis ir jie nelabai gali atsakyti tiksliai. Mes dabar jų daug nusipirksime, tačiau mokslininkai abejoja jų tikslumu“, – įspėja specialistas.

Pasak A. Laiškonio, draudimas skirti ir prekiauti šiais dviem preparatais yra tinkama priemonė, nes panikos ištikti žmonės gali griebtis šių vaistų arba imti reikalauti medikų jų skirti.

Anot mediko, sergančiųjų maliarija Lietuvoje galimai išvis nėra, o net uždraudus prekiauti vaistais nuo ŽIV jų trūkumo pacientai neturtų pajusti, nes rinkoje yra gerokai pranašesnių preparatų: „Šie vaistai yra labai jau istoriški, šiuo metu yra daug geresnių vaistų, šiuo metu jie mažai naudojami, nes yra daugybė geresnių vaistų. Šis preparatas tikrai jau nebėra pirmo pasirinkimo“, – teigia medikas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder