Profesionalų lygai trūksta nuoseklumo

Profesionalų lygai trūksta nuoseklumo

Prieš kelerius metus bokse buvo galima nubrėžti aiškią liniją tarp mėgėjų ir profesionalų varžybų. Dabar tas pats sportininkas gali pasijusti ir mėgėju, ir profesionalu, jei kovoja Tarptautinės bokso federacijos (AIBA) įsteigtoje APB lygoje. Lietuvai joje atstovauja Eimantas Stanionis ir Evaldas Petrauskas. Papasakoti apie šią lygą paprašėme E.Stanionio trenerio Vido Bružo. Treneris džiaugiasi, kad APB varžybos suteikia galimybę išbandyti jėgas su pajėgiais boksininkais, tačiau mato ir trūkumus.

Europos čempionas E.Stanionis sezoną pradėjo būtent APB lygoje. Praėjusį savaitgalį Stambule (Turkija) vykusioje svorio kategorijos iki 69 kg kovoje lietuvis po aštuonių raundų teisėjų sprendimu nugalėjo iranietį Aminą Gasemiopurą. Eimantas dar neturi kelialapio į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, tačiau galės dėl jo kautis tiek mėgėjų atrankos turnyruose, tiek APB lygoje. Joje sportininkai laikomi profesionalais, bet jie nepraranda teisės dalyvauti kitose AIBA varžybose, kuriose kovojama tris raundus. Mėgėjų atrankos turnyras vyks anksčiau, todėl V.Bružas norėtų, kad iki jo E.Stanionis į APB ringą neišeitų, tačiau prognozuoti yra sunku. Sportininko kovų skaičius priklauso ne nuo jo paties norų.

- Iki išvykos į Stambulą Eimantas nekovojo keturis mėnesius. Ar tokia ilga pertrauka ir buvo planuota? - paklausėme Vido Bružo.

- Ne, nebuvo. Kova buvo žadėta jau gruodžio mėnesį, bet ji vis buvo atidėliojama. Tai sakydavo, kad kova bus, tai nebus. Tai ne mūsų pasirinkimas, čia rengėjams šiek tiek trūksta organizuotumo. APB lygoje sudėtinga planuoti, numatyti, kiek turėsi kovų. Ir pasirengimas būna ne toks efektyvus, kai tiksliai nežinai, kada boksuosiesi, su kuo. Nuoseklumo šioje lygoje trūksta.

- Kas parenka Eimantui varžovą? Ar jūs galėtumėte paveikti pasirinkimą, jei labai norėtumėte išbandyti jėgas su kuriuo nors konkrečiu sportininku?

- Yra už tai atsakingas APB lygos vadybininkas. Yra tam tikras reitingas, pagal kurį sustatomos kovos. Pavyzdžiui, pirmas su aštuntu, antras su septintu. Taigi mes negalėtume pasirinkti varžovo. Nežinau, jei kažko prašytume, gal į mūsų prašymą ir būtų atsižvelgta, bet renkamės ne mes.

- Ar APB lygos varžybose dalyvauja visi pajėgiausi svorio kategorijos iki 69 kg AIBA boksininkai?

- Atsiradus lygai, mūsų svorio kategorijoje į ją buvo įtraukti ir du tikri profesionalai, kurie nutraukė sutartis su savo lygomis ir pasirašė sutartis su APB. Taip norėta padidinti susidomėjimą. Nuo to laiko įvyko keletas pokyčių, bet, pavyzdžiui, po pasaulio ar Europos mėgėjų čempionatų perskirstymų nebuvo. Galbūt trūksta organizuotumo, nes pradžioje buvo kalbama, kad paskutinis pagal reitingą iškris, ateis naujas. Kiekvienoje svorio kategorijoje APB lygoje yra aštuoni boksininkai. Galbūt galėtų įtraukti dar keletą, bet šiaip surinkti daugiau ar mažiau visi stipriausi. Beje, tie tikrieji profesionalai atkrito. Jie pamatė, kad čia ne juokas ir jie nieko negali parodyti. Jų nebeliko po pirmo rato. Atsirado pora naujų, tačiau aš manau, kad po pasaulio ar Europos čempionatų pagal reitingą turėtų įvykti perskirstymas. Kol kas to nebuvo. Gal bus vėliau. Šios lygos perspektyvos apskritai yra neaiškios.

- Ar pagal tai, kaip boksininkai kovoja mėgėjų varžybose, galima prognozuoti jų kovų baigtį APB lygoje?

- Tu gali matyti, kuris boksininkas ištvermingesnis, kuris turi kitokių pranašumų, bet prognozuoti sunku. Kai yra didesnis raundų skaičius, keičiasi taktika. Boksininkams, kurie gali intensyviai boksuotis tris raundus, ištvermės gali neužtekti aštuonių raundų kovoje. Taigi ir rezultatas gali būti visai kitoks. Kažkiek prognozuoti galima, nes meistriškumas matosi ir per tris raundus, bet tos prognozės tikrai ne šimtaprocentinės. Pasirengimas ir taktika tikrai skiriasi. Jei sakyčiau, kad sportininkas gerai boksuojasi tris raundus, ir pagal tai prognozuočiau, kad jis gerai boksuosis aštuonis raundus, būčiau neteisus.

- Ar smarkiai skiriasi atmosfera APB kovose ir mėgėjų čempionatuose, ar daug į APB turnyrus susirenka žiūrovų?

- APB lygos varžybos gal labiau reklamuojamos, jose daugiau šou, šventiškumo. APB kovos darosi truputį panašios į tikrų profesionalų. Reikia pritraukti televiziją, kažkuo intriguoti žiūrovus. Mano nuomone, aplinka APB kovose yra iškilmingesnė, šventiškesnė. Stambule buvo beveik 3 tūkst. žiūrovų. Kai kovojome Rusijoje, skaičius buvo panašus, gal net didesnis. 3 tūkst. bokso varžyboms yra nemažai. Aišku, žiūrovai susirenka ir į mėgėjų varžybas. Pavyzdžiui, Kazachstane į studentų pasaulio čempionatą susirinko beveik 10 tūkst. žiūrovų, nes boksas ten ypač populiarus. Ten visiems garbė ateiti, paremti. Viskas priklauso nuo šalies. Boksas labai populiarus Azerbaidžane, ten irgi per APB kovą susirinko 2,5 ar 3 tūkst. žmonių. Tokioje lygoje, kur reikia pritraukti rėmėjų, daugiau dirba vadybininkai, viskas labiau išsukama. Nesakau, kad nedirbama pasaulio ar Europos čempionatuose. Tikrai dirbama, bet kovų skaičius ten didelis, dienų daug. Varžybos išsitempia, nėra tokios žiūrovų koncentracijos, ypač pirmuosiuose etapuose. Aišku, į finalus ir ten susirenka daug žmonių.

- Kas labiau lėmė jūsų ir Eimanto sprendimą dalyvauti APB lygoje - sportinis interesas ar honorarai už kovas? Ar tie honorarai yra svarbi jūsų biudžeto dalis?

- Visų pirma mus atvedė galimybė kažką įrodyti ir pasiekti. APB lygoje kovojama ir dėl kelialapių į olimpines žaidynes. Kitas dalykas - gali parodyti save, išbandyti jėgas su geriausiais pasaulio boksininkais. Šie dalykai svarbiausi. Kai gavome pasiūlymą, pirmiausia tarėmės dėl to, kaip save realizuosime. Labiausiai užkabino šansas patekti į olimpines žaidynes, galimybė Eimantui pasisemti patirties, tapti žinomesniam. Aišku, pinigai turi reikšmę, bet jie nėra tokie dideli, kad viską nulemtų.

- Ar labai skiriasi pasirengimas APB kovai ir pasaulio ar Europos mėgėjų čempionatui?

- Tikrai skiriasi. Prieš APB kovas pradedi skirti daugiau dėmesio ištvermei, tikslumui, gerai gynybai. Kai rengiesi trijų raundų kovai, reikia akcentuoti intensyvumą, ilgesnes atakas. Po aštuonių raundų kovų kartais nespėji savęs išreikšti trijuose raunduose. Intensyvumas mėgėjų bokse visai kitas, reikia viską atlikti kur kas greičiau, kartoti serijas. Profesionalų boksas truputį lėtesnis, daugiau dėmesio skiriama taktikai.

- Kaip manote, ar Eimantas tiktų tikrų profesionalų boksui?

- Tiktų, nes jo maniera yra kaip tikro profesionalo. Jis ištvermingas, pasižymi gera gynyba. Pats darbas labai panašus į profesionalių boksininkų.

- Nesvarstote galimybės po metų kitų pereiti į tikrų profesionalų boksą?

- Tokios galimybės neatmetame. Viską parodys gyvenimas. Jau dabar daug kas norėtų pakviesti Eimantą, bet šiuo metu turime kitus tikslus. Artėja olimpinės žaidynės, Eimantas studijuoja Lietuvos sporto universitete. Mes nieko nežadame, bet ir neatmetame galimybės, nes profesionalų bokse yra visai kiti pinigai. Mėgėjų pinigai yra juokingi, palyginti su profesionalų atlygiu. Tačiau mes niekam nesame įsipareigoję.

Informacija

2010 m. AIBA įkūrė pusiau profesionalią WSB („World Series of Boxing“) lygą, kurioje kovojama penkis raundus. ASB („AIBA Pro Boxing“) lyga buvo įkurta 2014 m. ASB lygoje kovojama aštuonis raundus, dalyviai suskirstyti į 10 svorio kategorijų. Sportininkai surikiuoti pagal reitingą. Svorio kategorijos iki 64 kg reitinge Evaldas Petrauskas yra ketvirtas, svorio kategorijos iki 69 kg reitinge Eimantas Stanionis - šeštas.

Tiek WSB, tiek ASB varžybose kiekvienoje svorio kategorijoje pernai buvo išdalinta po du kelialapius į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. Lietuviams kelialapių iškovoti nepavyko. Gegužės 13-22 d. Bulgarijoje vyks bendras WSB ir ASB olimpinis atrankos turnyras. Jame reikės patekti tarp trijų geriausių savo svorio kategorijos kovotojų. Anksčiau, balandžio 7-17 d., Turkijoje vyks Europos zonos mėgėjų atrankos varžybos. Paskutinis šansas iškovoti kelialapį bus birželio 7-19 d. Azerbaidžane vyksiantis pasaulinis mėgėjų atrankos turnyras.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder