Permaininga Lietuvos krepšininkų mūšių su australais kronika

Permaininga Lietuvos krepšininkų mūšių su australais kronika

Pasaulio čempionate Kinijoje Lietuvos krepšininkai ketvirtadienį rungtynėmis su australais užbaigs pirmojo etapo H grupės varžybas. Kas laimės, tam atiteks pirmoji vieta ir papildomas taškas, tikrai praversiantis antrajame etape. Tai bus 10-osios oficialios lietuvių rungtynės su australais.

Mūsiškiai ilgai buvo stipresni, jie laimėjo 5 iš 9 susitikimų, o dvi pergalės leido pasipuošti olimpiniais medaliais. Tačiau paskui viskas apsivertė. Australų nesame įveikę nuo 2006 m. Ypač skaudus buvo paskutinis jų smūgis 2016 m. olimpinėse žaidynėse.

9 tarpusavio susitikimai nebūtų labai daug, jei kalbėtume apie Europos komandą, bet su australais mūsų krepšininkai žaidžia tik olimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionatuose. Šiuo atveju 9 tarpusavio rungtynės yra daug. Kai Lietuvos rinktinė įžengė į pasaulinę areną, kurį laiką ji su australais susitikdavo kiekviename turnyre.

Du pirmieji susitikimai įvyko olimpinėse žaidynėse ir baigėsi pergalėmis. 1992 m. Barselonoje grupės varžybose 26 taškus pelniusio Arvydo Sabonio vedami lietuviai laimėjo 98:87.

Žinoma, aikštelėje dabar laksto kiti krepšininkai, bet kai kurie to mačo dalyviai Donguano arenoje sėdi ant atsarginių suolelio arba garbingiausiose vietose tribūnose. A.Sabonis vieši Kinijoje kaip Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas. Jo buvęs oponentas Liukas Longlis (Luc Longley) yra Australijos rinktinės vyriausiojo trenerio Andrejaus Lemanio asistentas.

A.Sabonis daužė australus ir 1996 m. Atlantos žaidynėse. Jose lietuviai laimėjo 80:74, o pergalės kaina buvo daug didesnė nei 1992-aisiais, nes tai buvo mačas dėl bronzos. Sabas žaidė be keitimų, surinko 30 taškų ir atkovojo 13 kamuolių.

Pirmąjį pralaimėjimą australams mūsiškiai patyrė 1998 m. pasaulio čempionato antrajame etape. Varžovai buvo stipresni 71:61. Lietuvos rinktinės sudėtyje buvo ir dabartinis jos treneris Dainius Adomaitis, per 25 min. pelnęs 7 taškus.

2000 m. olimpinėse žaidynėse Sidnėjuje mūsų krepšininkai vėl nuskriaudė australus rungtynėse dėl bronzos medalių, kurias laimėjo 89:71.

28 taškus pelnė Saulius Štombergas, 22 taškus ir 6 rezultatyvius perdavimus pridėjo Šarūnas Jasikevičius. D.Adomaitis buvo sudėtyje, bet treneris Jonas Kazlauskas neišleido jo į aikštelę.

Australams tas pralaimėjimas buvo ypač skaudus. Jie žaidė namie, nuo scenos nueinanti Endriu Geizo (Andrew Gaze), Šeino Hilo (Shane Heal) ir L.Longlio karta atsisveikino su svajonėmis apie olimpinius medalius.

Po ketverių metų olimpinėse žaidynėse Atėnuose australai buvo įveikti dar kartą - grupės rungtynes lietuviai laimėjo 100:85.

Driokstelėjo rezultatyvumu šiaip jau nepasižymėdavęs Robertas Javtokas, kuris varžovams atseikėjo 23 taškus. Australams 21 tašką pelnė Endriu Bogutas (Andrew Bogut). Tada jam buvo 19 metų. Dabar, praėjus pusantro dešimtmečio, aukštaūgis vis dar žaidžia Australijos rinktinėje.

2006 m. pasaulio čempionatas tarsi patvirtino, kad lietuviai australams yra ypač neparankūs varžovai. Nors mūsiškiai tame turnyre startavo prastai, ketvirtosiose grupės rungtynėse jie sudorojo australus 78:57. 20 taškų pelnė Arvydas Masijauskas, rinktinėje jau buvo du dabartiniai jos nariai - Mantas Kalnietis ir Paulius Jankūnas.

Taigi iš 6 pirmųjų susitikimų su australais lietuviai laimėjo net 5. Ir viskas, nuo to laiko pergalių nebuvo. 2008 m. olimpinėse žaidynėse Pekine mūsiškiai pralaimėjo 75:106.

Iš dabartinių rinktinių narių lietuvių gretose žaidė Jonas Mačiulis, australų - E.Bogutas, Patis Milsas (Patty Mills), Džo Inglsas (Joe Ingles) ir Deividas Barlou (David Barlow). Rezultatas buvo gėdingas, bet tos rungtynės nieko nelėmė - Lietuvos komanda vis tiek grupėje užėmė pirmąją vietą.

Keista, bet 2010 m. pasaulio čempionate ir 2012 m. olimpinėse žaidynėse nuolatinių varžovų keliai nesusikirto. 2014 m. planetos pirmenybėse lietuviai grupėje pralaimėjo australams 75:82, tačiau istorija buvo panaši kaip 2008-aisiais. Mūsų rinktinė vis tiek užėmė pirmąją vietą grupėje, taigi pralaimėjimas buvo nedidelė problema.

Daug labiau skaudėjo 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse rungtynėse. Ten lietuviai pirmą kartą pralaimėjo australams tikrai svarbų mačą - ketvirtfinalio akistatą. Ir pralaimėjo ne bet kaip, o triuškinamai - 64:90. Po dviejų kėlinių varžovai jau turėjo 18 taškų persvarą. 24 taškus surinko P.Milsas, 16 - Aronas Beinsas (Aron Baynes), 15 - Metju Delavedova (Matthew Dellavedova).

Šį smūgį puikiai prisimena 8 šiemetinės Lietuvos rinktinės žaidėjai, buvę sudėtyje 2016-aisiais. Australijos komandoje iš tų metų liko 7 krepšininkai. Tarp jų - visi australų lyderiai: P.Milsas, M.Delavedova, Dž.Inglsas, E.Bogutas, A.Beinsas.

Išsaugotas australų branduolys yra jų komandos stiprybė. Kita vertus, tai, kad nuolat skamba vis tos pačios pavardės, rodo ir galimą silpnybę. Australai neturi ilgo atsarginių suolelio. A.Lemanis remiasi aštuoniais krepšininkais, kiti žaidžia epizodiškai.

H grupėje lietuviai ir australai laimėjo po dvejas rungtynes. Mūsiškių pergalės pasiektos didesniu skirtumu - jie 101:47 sutriuškino Senegalą ir 92:69 nugalėjo Kanadą. Australai Kanadą įveikė 108:92, o Senegalą - 81:68. Taškų skirtumas neturėtų klaidinti, australai tikrosios savo jėgos dar neparodė.

Visi pirmajame etape pasiekti rezultatai bus perkelti į antrąjį, kuriame lietuviai ir australai kovos su stipriausiomis G grupės komandomis - Prancūzija ir Dominikos Respublika. Taigi paskutinis H grupės susitikimas bus mūšis dėl labai svarbios pergalės, o ne dėl garbės.

Lietuvos ir Australijos rinktinių rungtynės Donguano arenoje prasidės šiandien 14.30 val.

Faktai:


Australijos rinktinė

Pasiekimai: pasaulio čempionatuose dalyvavo 11 kartų, 4 kartus (1978, 1982, 1990 ir 1994 m.) pateko į ketvirtfinalį. 2014 m. čempionate pasiekė aštuntfinalį. Olimpinėse žaidynėse keturis kartus (1988, 1996, 2000 ir 2016 m.) užėmė ketvirtąją vietą.

Treneris - Andrejus Lemanis.

Lyderiai: Patis Milsas (18,5 tšk.), Džo Inglsas (15 tšk., 7,5 atkovoto kamuolio, 9 rez. perd.), Metju Delavedova (15 tšk., 6,5 atk. kam., 6 rez. perd.), Aronas Beinsas (11 taškų), Krisas Goldingas (11 taškų), Endriu Bogutas (9 tšk., 6,5 atk. kam.).

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder