Kas laimėjo grandiozinius NBA mainus – vasaros laukiantys „Knicks“ ar supertandemą sukūrę „Mavs“?

Kas laimėjo grandiozinius NBA mainus – vasaros laukiantys „Knicks“ ar supertandemą sukūrę „Mavs“?

NBA gerbėjai ketvirtadienio vakarą nuščiuvo. Vienas po kito pasipylę įtakingiausio ESPN apžvalgininko Adriano Wojnarowskio pranešimai apie iš pradžių su Niujorko „Knicks“ vadovais dėl „neraminančios“ klubo ateities ir nuolat besipilančių pralaimėjimų kalbėjusį Kristapą Porzingį, kiek vėliau – apie norą būti iškeistam ir susitikimą su vadovais palikusį, o netrukus – ir bent penkių komandų susidomėjimo sulaukusį latvį, o galiausiai ir apie svarbiausią vakaro žinią – vieno geriausių NBA žaidžiančių europiečių išmainymą į Dalaso „Mavericks“ klubą.

Viskas įvyko taip greitai, kad kiek anksčiau šią savaitę Anthony Daviso nenoro likti Naujajame Orleane dramos užliūliuoti NBA sirgaliai vos spėjo tikrinti, ar tai, ką jie mato – tiesa.

Vis tik nepraėjus nė kelioms valandoms nuo A. Wojnarowskio pranešimų, žinią apie įvykdytus mainus pranešė ir „Knicks“, ir „Mavericks“ organizacijos.

Mainai, kartu su K. Porzingiu į Dalasą išsiuntę Timą Hardaway jaunesnįjį, Courtney Lee ir Trey Burke‘ą, o kita kryptimi nukreipę DeAndre Jordaną, Wesley Matthewsą ir Dennisą Smithą jaunesnįjį, netruko sukelti pajuokų iš „Knicks“ bangą – legendinis klubas savo didžiausią žvaigždę ir žaidėją, kuriam pranašaujama NBA komandą link titulų tempiančio krepšininko ateitis, iškeitė už du veteranus, kurie „Knicks“ naudingi tik dėl jų vasarą besibaigiančių sutarčių ir dėl atlaisvėsiančios „algų kepurės“ bei 20-metį D. Smithą, kurį Niujorko ekipa galėjo gauti dar prieš pusantrų metų – 2017-ųjų naujokų biržoje aštuntąjį šaukimą turėjusi komanda pasirinko ne šviesią ateitį turintį gynėją (jį devintuoju numeriu pašaukė būtent „Mavs“), o bent jau kol kas nepasiteisinusį prancūzą Franką Ntilikiną.

Nors tokie mainai atrodo kaip akivaizdi Marko Cubano ir „Mavericks“ pergalė, NBA apžvalgininkai netruko įžvelgti ir kai kurių „kabliukų“, dėl kurių toks „Knicks“ sprendimas gali neatrodyti kaip visiška kvailystė.

71 mln. dolerių ir būrys taikinių

Pagrindinė priežastis, kodėl „Knicks“ ryžosi iškeisti Niujorke nepatenkintą K. Porzingį, buvo ne D. Jordanas, ne W. Matthewsas ir netgi ne D. Smithas. Tai – paprasčiausi pinigai jų „algų kepurėje“ prieš artėjančią itin įtemptą vasarą NBA laisvųjų agentų rinkoje.

Joje turėtų būti visa šūsnis aukščiausio kalibro krepšininkų – nuo Kevino Duranto, Kyrie Irvingo ir Kawhi Leonardo, iki Klay Thompsono, DeMarcuso Cousinso ir Kembos Walkerio.

Iš jų „Knicks“ sieks gauti bent du, mat „algų kepurėje“ turės apie 71 mln. JAV dolerių – tai leidžia pasirašyti du maksimalios vertės kontraktus su lygos žvaigždėmis. Be to, „Knicks“ gali sau leisti pasirašyti sutartį su vienu laisvuoju agentu, o kitą išsikeisti iš praktiškai bet kurios NBA komandos – jiems nereiktų bandyti sulyginti keičiamų žaidėjų atlyginimų, kaip būna didžiosios dalies mainų atveju.

Panašu, kad komandos ateitimi laikytą K. Porzingį iškeitę „Knicks“ vadovai yra pakankamai užtikrinti tuo, kad gali į savo ekipą prisivilioti bent vieną ryškiai lygoje spindinčią žvaigždę.

Pasak pranešimų, realiausia, kad į Niujorką pasuks K. Durantas. Nuo 2016-ųjų „Golden State Warriors“ aprangą vilkintis puolėjas jau susirinko du čempionų žiedus ir du finalo MVP titulus, o prieš kurį laiką pareiškė, kad pasirašydamas būsimą savo sutartį atsižvelgs ne į galimybę iškovoti trofėjus, o į pinigus – dėl žvaigždėmis užkimštos „Warriors“ sudėties K. Durantui keletą sykių jau teko nusileisti ir susimažinti savo algą, pasirašant vienerių arba dvejų metų kontraktus.

Jeigu vasarą K. Durantas atsisakys kitiems metams jam garantuotos 31,5 mln. dolerių sutarties, Niujorke arba kitoje NBA komandoje jis galės tikėtis net penkerių metų 220 mln. dolerių susitarimo. Tai, kad antru geriausiu lygos krepšininku daugelio tituluojamas puolėjas gali pasirinkti išvykti iš Oklando, rodo ir sezono pradžioje įvykę jo kivirčai su komandos draugu Draymondu Greenu, be to, „Warriors“ yra realiausi pretendentai laimėti ir trečią iš eilės titulą, kas verstų K. Durantą imti dairytis naujų iššūkių.

Kiti su „Knicks“ itin siejami žaidėjai – žaidimo organizatoriai K. Irvingas ir K. Walkeris. Abu jie yra kilę iš Niujorko apylinkių, o būtent į įžaidėjo pozicijos krepšininkus turėtų itin krypti ir „Knicks“ vadovų akys – tinklus ant šių žaidėjų komandos prezidentas Steve‘as Millsas ir generalinis vadybininkas Scottas Perry meta jau kurį laiką.

Tiesa, bent jau Kyrie atveju įsiūlyti jam sutartį nebus taip jau lengva. Nuo LeBrono Jameso Klivlande pabėgęs ir Bostono „Celtics“ ekipoje pastaruosius du sezonus leidžiantis gynėjas dar praėjusį rudenį „žaliųjų“ sirgaliams žadėjo, kad ateinančią vasarą pratęs sutartį su „Celtics“ ir ilgam susies savo ateitį su legendine NBA organizacija.

Net jeigu K. Irvingas ir sugalvotų palikti Bostoną, Niujorkas veikiausiai jam nebūtų taikinys nr. 1 – manoma, kad įžaidėjas galėtų pasukti Kalifornijos kryptimi, pas seną savo komandos draugą L. Jamesą. Pastarieji kurį laiką po išsiskyrimo nebuvo patys geriausi bičiuliai, tačiau pastaruoju metu Kyrie tonas ėmė keistis – Australijoje gimęs amerikietis pripažino, kad žaisdamas Klivlande nesuprato, kaip LeBronui sunku būti lyderiu bei paskambinęs jam atsiprašė.

Tad nepaisant didelių „Knicks“ svertų, niekas negali būti garantuotas, kad juos Niujorko ekipai pavyks paversti į mėlynai oranžinę aprangą apsivilksiančius žaidėjus. Panašias viltis didžiausio JAV miesto komanda puoselėjo ir 2010-aisiais, kai tikėjosi į komandą prisivilioti laisvaisiais agentais tapusius L. Jamesą ir Dwyane‘ą Wade‘ą, tačiau ši situacija baigėsi praktiškai šnipštu – „Knicks“ liko su maksimalią sutartį gavusiu Amare Stoudemire‘u, kurį jau po poros sezonų pradėjo kankinti chroniškos traumos, dėl kurių puolėjas buvo priverstas anksti baigti savo NBA karjerą.

Be jau minėtų taikinių, „Knicks“ gali pasikėsinti ir į dar vieną stambią žuvį – A. Davisą. Be trijų žaidėjų, „Knicks“ iš Dalaso ekipos gavo ir du ateities naujokų biržos šaukimus, kuriuos gali panaudoti viliojant norą palikti Naujojo Orleano „Pelicans“ ekipą išreiškusį puolėją.

Vis tik šiuo atveju „Knicks“ šansai vertinami bene prasčiausiai, lyginant su laisvųjų agentų medžiokle – A. Daviso stovykla netiesiogiai jau išreiškė norą keltis ne bet kur, o į „Lakers“, tad be savo didžiausios žvaigždės K. Porzingio likusi ir NBA dugne esanti Niujorko komanda jo greičiausiai nesuvilios.

Išgąsdino ir traumų istorija

Viltis prisivilioti laisvuosius agentus arba mainų būdu gauti NBA žvaigždes nebuvo vieninteliai faktoriai, pastūmėję „Knicks“ iškeisti K. Porzingį. Nemažiau svarbiomis detalėmis šioje istorijoje tapo ir latvio traumų istorija bei pastovūs nusiskundimai dėl vis pralaimėti siekiančios organizacijos.

Pernai vasario 7-ąją kryžminius kelio raiščius nusitraukęs K. Porzingis ant parketo neišbėgo jau praktiškai metus. Manoma, kad latvis šiame sezone gali nežaisti net ir persikėlęs į „Mavericks“, nors, pasak pranešimų, jo koja sugijo gerai ir žaidėjas jau yra praktiškai pasveikęs.

Tad kai vasarą baigs galioti K. Porzingio naujoko sutartis, Dalaso klubas atsidurs sudėtingoje kryžkelėje, kurioje galėjo būti ir „Knicks“ vadovai – latviui galima bus siūlyti arba vienerių metų kvalifikacinį 4,5 mln. dolerių pasiūlymą, kuriam pasibaigus K. Porzingis 2020-ųjų vasarą taptų laisvuoju agentu, arba ilgalaikę penkerių metų sutartį, kuria jam būtų pažadėta maždaug 158 mln. dolerių suma.

Panašu, kad „Knicks“ šiuo atveju pasirinko sąlyginai saugesnį variantą. Nors trūkę kryžminiai raiščiai yra sunkiausia ligšiolinės K. Porzingio karjeros trauma, latvis yra turėjęs ir daugiau problemų su keliais – bene opiausia aukštaūgių bėda krepšinyje.

221 cm ūgio „Vienaragiu“ vadinamas puolėjas pirmajame savo sezone praleido 10 rungtynių, antrajame – 16, trečiajame iki sunkios traumos – dar 6. Didžioji dalis jų buvo praleistos būtent dėl bėdų su keliais, kelios likusios – dėl čiurnos nikstelėjimo ir nugaros skausmų.

Noro sieti savo ateities su K. Porzingiu Niujorko klubui nepridėjo ir tai, jog latvis bent kelis sykius išreiškė abejones „Knicks“ organizacijos darbu ir ateitimi. Puolėjas dar 2017-aisiais po sezono atsisakė kvietimo į sezono pabaigos renginį ir pasuko tiesiai į gimtąją Liepoją, o šią savaitę, pasak pranešimų, pasipiktinęs komandos dėl aukštesnio naujokų biržos šaukimo „kolekcionuojamais“ pralaimėjimais išėjo iš susitikimo su „Knicks“ vadovais bei pareikalavo mainų.

Paprastai malšinti tokius konfliktus su žvaigždėmis siekianti NBA organizacija šįsyk pasielgė principingai ir išpildė šį latvio norą, išsiųsdama jį į Dalasą.

M. Cubanas bando atkartoti žymųjį duetą?

Nepaisant rizikos dėl K. Porzingio traumų, „Mavericks“ vadovai M. Cubanas ir generalinis vadybininkas, buvęs Lietuvos rinktinės trenerio asistentas Donnie Nelsonas, nė nesudvejojo gavę šansą prie savo jaunosios žvaigždutės Lukos Dončičiaus pridurti ir dar vieną ryškią Europos krepšinio asmenybę.

Kaip iškart po mainų sakė „Mavs“ legenda Dirkas Nowitzki, Dalaso klubas tiesiog negalėjo nepasinaudoti tokia galimybe.

„Jeigu turi šansą įsigyti geriausiu komandos žaidėju ilgą laiką galintį būti krepšininką, tu tiesiog turi tai padaryti, – sakė vokietis. – Jis pakankamai mobilus, kad žaistų ketvirtojoje pozicijoje, tačiau gali rungtyniauti ir iš toli pataikančiu „centru“. Jis greitai bėga, blokuoja metimus, žaidžia nugara į krepšį. Prieš gaudamas traumą jis žaidė puikų universalų krepšinį. Be to, Kristapas sunkiai dirba ir yra puikus vyrukas.“

Daugelis K. Porzingio ir L. Dončičiaus duetą jau spėjo prilyginti kitam ne-amerikiečių tandemui, NBA arenose siautusiam prieš beveik du dešimtmečius. Tai – to paties D. Nowitzki ir Steve‘o Nasho duetas, kurie kartu Dalase žaidė 1998-2004 metais.

Nors vokiečiui ir kanadiečiai taip ir nepavyko nuversti kalnų NBA, M. Cubanas iki šiol gailisi leidęs S. Nashui palikti Dalasą – iki galo nepatikėjęs kanadiečio gabumais, verslininkas išleido jį į Fyniksą, kur įžaidėjas 2005 ir 2006 m. tapo naudingiausiu NBA krepšininku.

Panašu, kad vėl du tarptautinius žaidėjus – gynėją ir aukštaūgį – subūręs M. Cubanas šįsyk nebus linkęs šio tandemo, o tam, kad įgyvendintų savo planus, jis gali būti pasiruošęs ir rizikuoti bei pasiūlyti latviui ilgalaikę sutartį nepaisant jo traumų istorijos.

„Nebūtume atlikę šių mainų, jei nemanytume, kad K. Porzingis po sezono pasiliks komandoje. Tikiuosi, kad jam čia patiks, o pilnai pasveikęs jis sugebės tapti šios ekipos vedliu“, – sėkmės naujajam komandos draugui linkėjo D. Nowitzki.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder