2021 m. sausio 15 d. 22:44 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Sportas

Sportas

Dviratininkų aukso amžius - tik prisiminimuose

(11)

Dviratininkų aukso amžius - tik prisiminimuose nuotrauka, foto

PRAEITIS. Prieš 25-erius metus, po 1988 metų Seulo (Pietų Korėja) olimpinių žaidynių, Klaipėdos dviračių treke buvo iškilmingai sutikti olimpiniai čempionai Mindaugas Umaras ir Artūras Kasputis bei jų treneris Narsutis Dumbauskas. Trekas tiesiog ūžė nuo žmonių minios.

© Klaipėdos sportininkų namų archyvo nuotr.

Reklama

Prieš porą dešimtmečių Klaipėda buvo vadinama Lietuvos dviračių sporto lopšiu. Mūsų mieste išugdytas ne vienas Europos, pasaulio ir net olimpinis čempionas, tačiau pastaraisiais metais dviračių sportas Klaipėdoje grimzta į dugną.

Daugelis su nostalgija prisimena 1984-1995 metus, kai Klaipėdos dviračių sportas, vadovaujant nusipelniusiam treneriui Narsučiui Dumbauskui, buvo viršūnėje: klaipėdiečiai Gintautas Umaras ir Vasilijus Špundovas ne kartą gerino pasaulio rekordus, Algirdas Vaitkus tapo pasaulio jaunimo vicečempionu, Jonas Romanovas - pasaulio suaugusiųjų vicečempionu. Seulo (Pietų Korėja) olimpinių žaidynių čempionų laurus iškovojo Artūras Kasputis, Gintautas ir Mindaugas Umarai, o 1995 m. Remigijus Lupeikis tapo pasaulio vicečempionu ir buvo išrinktas geriausiu Lietuvos sportininku.

Dar ir dabar klaipėdiečiai iškovoja aukso medalius įvairaus amžiaus šalies čempionatuose, tačiau tuo per daug nesigiriame.

Vaclovas ŠIUGŽDINIS, Klaipėdos dviračių sporto treneris

Naujų panašaus lygio čempionų klaipėdiečiams išugdyti nebepavyksta, nors šiai sporto šakai kasmet skiriami nemaži pinigai iš miesto biudžeto.

Klaipėdoje - sąjungos čempionatas

Nuo 1988 iki 1990 m. tuometinei Respublikinei dviračių sporto bazei, įsikūrusiai dviračių treke, vadovavo Klaipėdos sportininkų namų direktorius Algirdas Plungė.

Reklama

"Klaipėdoje vykdavo dešimtys įvairių dviračių varžybų, organizuodavome net Tarybų sąjungos čempionatus. Judėjimas buvo didžiulis, gyvenimas tiesiog virte virė. Į šią sporto bazę atvykdavo stovyklauti Tarybų sąjungos atstovai", - prisiminė A. Plungė.

Jis, pakapstęs istorijos lobynus, išsiaiškino, kad dar 1954 m. Klaipėdos dviračių treke vyko Lietuvos čempionatas.

"Nepavyko rasti, kada tiksliai buvo pastatytas dviračių trekas, tačiau jau 1954 metais čia virė gyvenimas. Žinau tiek, kad dviračių trekas anksčiau atrodė kitaip, jis rekonstruotas buvo 1979 metais", - sakė A. Plungė.

Praeityje pergales skynę Klaipėdos dviratininkai su nostalgija prisimena laikus, kai jiems būdavo skiriamos ne tik didžiulės sumos, bet ir gyvenamieji būstai.

"Kalbant apie mūsų auksinius laikus, rezultatai buvo geri, nes buvo sukurta puiki sistema, nuolat vyko kartų kaita, buvo didžiulis miesto palaikymas. Jis padėdavo ne tik finansavimu, bet ir kitomis paslaugomis. Pavyzdžiui, būdavo skiriami butai. Tuomet finansavimas Klaipėdos komandai per metus siekė 350 tūkstančių rublių, kas dabar prilygtų maždaug trims milijonams litų. Buvo įspūdingi pinigai. Kažin ar dabar visas Lietuvos dviračių sportas surenka bent pusę šios sumos... Buvo finansuojamos visos dviratininkų grandys, vieni čempionai keisdavo kitus. Nenuostabu, kad 1985-1988 metais mes dominavome aukščiausio lygio varžybose. Norint vėl kažką pasiekti, reikia turėti aiškią sistemą, sportininkai turi būti finansuojami piramidės principu, o dabar kas arčiau per pažįstamus ar draugus prieina, tas yra geresnis ir gauna didesnę sumą lėšų. Tokiu principu gero namo nepastatysi", - kalbėjo viešintis nepanoręs žinomas dviratininkas.

Reklama

"MIZERIS". Klaipėdos dviračių treke per metus organizuojamų varžybų skaičius sutelpa ant vienos rankos pirštų.

Anot jo, šiame sporte rezultatai ateina tik po 5-10 metų, dviratininkų aukso amžius plento varžybose - 22-23 metai, treko varžybose gali sužibėti šiek tiek jaunesni - 16-mečiai ar 17-mečiai.

Trūksta asmenybės?

"Nebeatsiranda tokia tvirta asmenybė, kaip Narsutis Dumbauskas. Šis nusipelnęs dviratininkų treneris buvo reiklus, valingas, atkakliai siekiantis tikslų, sugebantis pakovoti dėl auklėtinių, gebantis pritraukti kitas asmenybes. Jis - ne tik puikus, talentingas treneris, bet ir pasižymėjo ūkiškumu, sugebėjimu pritraukti lėšas, bendrauti ir rasti kalbą su aukščiausiais Lietuvos sporto vadovais. Tokie žmonės, kaip ir Arvydas Sabonis, gimsta gal tik kartą per šimtą metų", - savo versiją, kodėl Klaipėdos dviračių sportas merdi, dėsto uostamiesčio vicemeras Vytautas Čepas.

Jis sakė nenorintis įžeisti dabartinių Klaipėdos trenerių, kurie taip pat yra talentingi, tačiau jiems esą trūksta vadybos įgūdžių, valstybinio požiūrio į problemas, valios bandyti kažką pakeisti.

"Daugelis paskendę savuose rūpesčiuose, bando daryti, kad tik jiems patiems būtų geriau. Kas žino, gal artimiausiu metu atsiras naujas dviratininkų treneris, kuris turės valios ir jėgų šią situaciją pakeisti", - sakė vicemeras.

Vos kelios varžybos

Pasak savivaldybės administracijos Sporto ir kūno kultūros skyriaus specialisto Igno Pociaus, pernai dviračių sporto srityje besidarbuojančių asmenų darbo užmokesčiui buvo skirta 270 000 Lt, o treko išlaikymas atsiėjo apie 160 tūkst. Lt.

Reklama

2012 m. 7 trenerių atlyginimams atseikėta 279 875 Lt. Klaipėdos dviračių treko išlaikymas su darbuotojais per metus atsiėjo tiek pat. Jame 2012-2013 m. buvo surengta vos po keturias varžybas.

Pernai žalioji centrinė treko dalis buvo išnuomota VšĮ "Vakarų tenisas", kuri įrengė teniso kortus vasarai ir moka nuomą. Nuompinigiai skiriami treko eksploatacijai ir remontui.

"Buvo metai, kai dviračių treke nevyko nė vienerių varžybų. Ir dabar jų organizuojama labai mažai. Tai tikrai nenormalu, ypač žinant tai, kiek trekas kasmet reikalauja lėšų", - pabrėžė V. Čepas.

"Kai Klaipėdos dviračių sportui vadovavo Narsutis Dumbauskas, tuomet dirbo panašus skaičius trenerių, tačiau tais laikais varžybose gausiai dalyvaudavo Klaipėdos jaunių, jaunučių komandos, aukštumoje buvo ir vyrai. O dabar per tarptautines varžybas nesugebama suburti Klaipėdos jaunių komandos, regime kažkokias jungtines įvairių Lietuvos miestų dviratininkų ekipas. Argi tai ne juokinga? Gėda, kad septyni treneriai negali suburti miestą reprezentuojančios komandos", - esama situacija piktinosi buvęs Lietuvos vyrų rinktinės treneris Algirdas Vaitkus.

Netrūksta intrigų

Anot jo, Klaipėdos dviračių sportas grimzta į dugną, nes nėra jokios sistemos.

"Užaugina jaunutį, o kas toliau? Vaikui nėra stimulo treniruotis, nes mažai varžybų, retai vykstama į stovyklas. Kai mes dirbdavome, ieškodavome rėmėjų, plušėjome išsijuosę. Didžiųjų valstybių atstovai stebėdavosi, kai mes sugebėdavome skinti pergales aukščiausio lygio tarptautinėse varžybose. O dabar už ką treneriams moka atlyginimus, jei nėra rezultatų? - stebėjosi A. Vaitkus. - Skelbiama, kad Klaipėdoje treniruojasi 76 sportininkai, o kiek jų yra iš tikrųjų? Kas gali paneigti, kad skaičius nėra dirbtinai išpūstas? Jei mes dabar nuvažiuotume į dviračių treką ir patikrintume, kažin kiek pamatytume sportininkų."

Reklama

"Vakarų ekspreso" pakalbintas Klaipėdos dviračių sporto treneris Vaclovas Šiugždinis įtarimus dėl dviratininkų skaičiaus vadino pavyduolių šmeižtu.

"Kas tai pasakė, Algis Vaitkus? Jūs daugiau jo klausykite, jis visiems žeria tik kaltinimus. Tai vienintelis Lietuvoje žmogus, kuris per tris dienas kažkokiais būdais sugebėjo tapti Lietuvos nusipelniusiu treneriu. Jūs man pasakykite, kaip taip gali būti? Jei dar man paskambinsite nuo to žmogaus, aš išvis nieko nekomentuosiu", - neslėpė pykčio V. Šiugždinis.

Beje, daugelis uostamiesčio sporto atstovų 2012 m. stebėjosi, kai Klaipėdos geriausių sportininkų sąrašuose atsidūrė dviratininkai šiaulietis Gediminas Bagdonas ir iš Kvėdarnos kilęs Ramūnas Navardauskas, atstovaujantys užsienio klubams.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

mmmmm

2014-02-10   17:34

IP: 85.232.130.64

Cia tik Jo zygiu mazmozis atsirado darytojas daro ne tik del vaiku bet ir sunelio gerovei ir savo kisenei

to mama

2014-02-10   14:55

IP: 88.119.15.236

Tu prabusk biski kas bus kai kiekvieno vaiko startuojancio atvaziuos i treka ir pasistatys masina tada startas butu prie iki parduotuves nejuokinkit padarykit ka nors tada galesit ir jus ka noresit ileidinet

mama

2014-02-10   13:33

IP: 85.232.130.64

Apie Siugzdini galiu papasakoti daug ka kaip Jis treke jauciasi kaip savo namo kieme per Auksines kopasa reguliuoja ka ileisti i treko kiema ka ne ko tevams cia is vis reikia vietoj to kad pasidziaugtu kad tevai dalyvauja vaiku varzybose ne Siugzdiniui spresti koks treneris protingas koks ne kad ir paciam nelabai su galva gerai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sportas

Dakaro ralyje susižalojęs prancūzų motociklininkas Pierre'as Cherpinas mirė nuotrauka, foto

Dakaro ralyje susižalojęs prancūzų motociklininkas Pierre'as Cherpinas mirė

Prancūzų motociklininkas Pierre'as Cherpinas (Pjeras Šerpenas) mirė nuo sužalojimų, patirtų jam...

Svarbią pergalę Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionate iškovojo Kauno „Žalgiris-2"...

Lyderių dvikovoje „Žalgirio“ dubleriai nutraukė „Gargždų“ pergalių seriją nuotrauka, foto

Po trijų pergalių iš eilės Eurolygoje suklupo Sankt Peterburgo „Zenit” (11/6) komanda,...

A. Gudaitis draskė Miuncheno ekipos krepšį, bet tai nepadėjo nuotrauka, foto

24 taškai ir 16 atkovotų kamuolių per 30 minučių. Tokį pasirodymą Nacionalinės...

J. Valančiūnas sužaidė geriausias rungtynes šį sezoną nuotrauka, foto

Pasaulio rankinio čempionatas Egipte susidūrė su iššūkiais dar net neprasidėjęs. Dėl...

Iš pasaulio čempionate traukiasi JAV ir Čekija, o jas keičia Šiaurės Makedonija ir Šveicarija nuotrauka, foto

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...