2019 m. liepos 20 d. 15:40 val., šeštadienis

Žmogaus istorija

Nuo Uchtos konclagerio iki Marijos Taikos Karalienės bažnyčios (2)

(1)

Nuo Uchtos konclagerio iki Marijos Taikos Karalienės bažnyčios (2) nuotrauka, foto

LAIVAI. Pagal Jono ir Stepo laivų maketus "Baltijos" laivų statykla montuodavo tikrus laivus.

© Stepo GRYBAUSKO archyvo nuotr.

Reklama

"Jeigu ne Nemuno potvynis, Druskininkuose nunešęs mūsų namelį, gal ir šiandien ten tebegyvenčiau", - šiandien sako klaipėdietis Stepas Grybauskas.

Pabaiga. Pradžia - 2015 10 21

"Vakarų ekspresas" tęsia pažintį su šiuo Žemaičių legiono štabo partizanu, dimisijos kapitonu, politiniu kaliniu, tautodailininku, daugelio sporto rūšių entuziastu ir sportinio jaunimo ugdytoju, spalio 23-iąją atšventusiu 90-metį.

GULAGUOSE. Jonas Tatoris (pirmas iš kairės) ir Stepas Grybauskas (trečias iš kairės), susipažinę Uchtos gulage, visą gyvenimą liko ne tik bičiuliai, bet ir bendradarbiai.

Padėjo Lapė

Kai Druskininkuose, kur S. Grybauskas su gulagų bičiuliu Jonu Tatoriumi buvo visai neblogai įsikūrę dviejų kambarių namuke ant Nemuno kranto ir puošdavo sanatorijas lipdiniais, skulptūromis, įvyko nelaimė - Nemuno potvynis nunešė jų būstą.

Reklama

LIPDYBA. J. Tatoris ir S. Grybauskas kuria ornamentus Marijos Taikos Karalienės bažnyčiai.

"Tada Jonui sakiau - gal mėginam važiuoti į Klaipėdą? Jis sutiko. Ir mudu atidundėjom. Dvasininkai priglaudė, bet vėl iškilo registracijos klausimas. Visai atsitiktinai sutikau jau baigusį mokslus inžinierių architektą Petrą Lapę, su kuriuo pokario Klaipėdoje buvom aktyviai kartu sportavę - ir krepšinį, ir futbolą žaidėm, ir boksavomės. Petrui pasiguodžiau, kad darbo kaip ir susiradau, bet va - kas priregistruos? Petras bemat reikalą pasišovė išspręsti net ir išgirdęs, kad tokios pat paslaugos reikia mano gulagų draugui. Mūsų pati didžiausia problema buvo sutvarkyta, nors tebegaliojo įstatymas politinių kalinių ir tremtinių Klaipėdoje neregistruoti", - prisiminė jubiliatas.

Bažnyčios statyba

Klaipėdos dvasininkai J. Tatoriui ir S. Grybauskui patikėjo daryti Marijos Taikos Karalienės bažnyčios vidaus apdailos projektus, o paskui juos ir įgyvendinti.

"Nors leidimas bažnyčios statybai buvo duotas, tačiau puikiai žinojome, kad jis bet kurią dieną gali būti ir atšauktas. Tad kurdami vidaus apdailos ornamentus, o paskui juos ir lipdydami per daug nenaudojome religinės simbolikos. Kai bažnyčią iš tikinčiųjų atėmė ir po teismus tampė bažnyčios kleboną Povilionį, vikarą Burneikį, patąsė ir mudu su Jonu. Imdamiesi šio darbo buvome tvirtai apsisprendę, kad dirbsime pagal valstybinius įkainius. Būtų buvę ne krikščioniška pasipinigauti iš tikinčiųjų aukų. Bažnyčios statybai buvo paaukojusi ir mano mama, gyvenusi Čikagoje", - pasakojo p. Stepas.

Reklama

STACIJA. 1988 m. tikintiesiems grąžintai Marijos Taikos Karalienės bažnyčiai S. Grybauskas kūrė stacijas. "Norėjau, kad jos baltos ir liktų, bet klebonas Bronius Burneikis reikalavo spalvotų, nes tokios įprastos tikintiesiems. Teko nusileisti", - ir šiandien tebeapgailestauja meistras.

Pasak jo, tardytojai nepatikėjo, kad jiems buvo mokama tiek, kiek popieriuose parašyta.

1988-aisiais į tikrus meistrus išaugęs S. Grybauskas tikintiesiems jau sugrąžintoje Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje liedino Kristaus kelio į Golgotą stotis, liaudyje stacijomis vadinamas. Jau atkalėjęs už bažnyčios statybos "prasižengimus", visiems darbams vadovavo klebonu paskirtas Bronius Burneikis. Tad S. Grybauskas gerokai turėjo pasiginčyti su juo dėl to, kaip tos stotys turėtų atrodyti. Meistrui atrodė, kad jos turėtų būti vienspalvės - baltos, tačiau klebonas turėjo savo argumentą: "Tikintieji pripratę stotis matyti spalvotas, tai tegul tokios ir būna." S. Grybauskas nusileido, bet ir šiandien yra įsitikinęs, kad baltos stacijos labiau puoštų bažnyčią.

Grand prix

Buvo metas, kai "Baltijos" laivų statykla pagal S. Grybausko ir J. Tatorio sukurtus maketus statė laivus. Įsimiklinęs kurti maketus, S. Grybauskas buvo apsiėmęs padaryti ir Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties maketą, kuris buvo demonstruojamas Visasąjunginėje liaudies ūkio pasiekimų parodoje. Iš ten jis buvo pristatytas į Pasaulinę sveikatos apsaugos parodą, kur pelnė Didįjį prizą..

MAKETAS. S. Grybausko kurtas Klaipėdos medicininės pagalbos stoties maketas Tarptautinėje sveikatos apsaugos parodoje buvo įvertintas grand prix.

Reklama

Tuometinis Klaipėdos vykdomojo komiteto pirmininkas Alfonsas Žalys mokėjo vertinti klaipėdiečių laimėjimus. Tad neliko nepastebėtas ir S. Grybausko į Klaipėdą parvežtas prizas.

"Tuomet man buvo paskirtas butas Debreceno gatvėje, kur ir dabar gyvenu. Pirmininkas siūlė ir paskyrą volgai, bet sakiau - kam man ta karvė, užteks žiguliuko paskyros. Na, ir piniginę premiją paskyrė", - pasakojo jubiliatas.

MINIOS. Į tarptautinę parodą Maskvoje plūdo minios žmonių. Pirmame plane - S. Grybauskas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

nu nu

2015-11-06   12:03

IP: 151.224.124.12

Va tokia bloga buvo Tarybu Sajunga kad partizanai puikiai gyveno

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmogaus istorija

1924 m. Įsrutyje buvo pastatytas paminklas 12-ajam lietuvių ulonų pulkui, įkurtam 1860...

Stanislavas Kaueris. Karaliaučiaus skulptorius nuotrauka, foto

Neseniai archyvuose šių eilučių autoriaus rasta Bagdanavičių šeimos tremties byla - unikalus...

Katerina ir Benediktas Bagdanavičiai - Darbėnų žydų paskutinė viltis (I) nuotrauka, foto

"Jeigu ne Nemuno potvynis, Druskininkuose nunešęs mūsų namelį, gal ir šiandien ten...

Nuo Uchtos konclagerio iki Marijos Taikos Karalienės bažnyčios (2) nuotrauka, foto

"Niekada neturėjau baimės jausmo: nei tuomet, kai į miškus pasitraukiau, nei konclageriuose,...

Nuo Uchtos konclagerio iki Marijos Taikos Karalienės bažnyčios nuotrauka, foto

Palangos savivaldybė tebesibylinėja dėl viešųjų tualetų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos miesto savivaldybė ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija iki šiol...

Pagerbė Jono Aušros indėlį į valstybingumą nuotrauka, foto

Klaipėda, Mažajai Lietuvai nusipelniusio kraštiečio Jono Aušros vardas įrašytas į Katyčių garbės piliečio...

Kontrolinėse rungtynėse „Atlantas“ įveikė „Miniją“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolo klubas draugiškose rungtynėse įveikė „Minijos“ ekipą.

Klaipėdoje - sporto aikštynų atgimimas nuotrauka, foto

Sportas, Uostamiesčio moksleiviai atostogų metu džiaugiasi galimybėmis komfortiškai sportuoti lauke - Klaipėdoje atnaujinti...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...