Žemės spalvų margučiams reikia daugiau laiko ir kantrybės

Žemės spalvų margučiams reikia daugiau laiko ir kantrybės

Velykų margutis - kosmoso, vaisingumo ir gyvybės simbolis - nuo seniausių laikų turi maginę reikšmę, kurią žmogus užkoduoja, parinkdamas spalvas ir raštus kiaušiniui marginti. Kaip pajusti tą magiją, kuriant visiškai natūralius augalinius dažus kiaušiniams dažyti, dalijasi tekstilės dizainerė, rekonstruktorė Raminta Beržanskytė, dailininkė Tatjana Simanaitienė ir Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė.

Kuo natūralūs dažai pranašesni už įprastus pirktinius?

Tatjana: Lieju akvareles daugiau kaip 30 metų. 2004 metais pirmą kartą išbandžiau tapybą augalų sultimis ir nuovirais ant akvarelinio popieriaus. Vėliau susidomėjau tekstile. Tapant ant šilko, natūraliai atėjo poreikis išbandyti augalų dažiklius. Taip prieš 3 metus atsirado dažingųjų augalų katalogas, kuriame šiuo metu turiu 33 augalų paletę. Šis gėlių, lapų, žievių, šaknų spalvynas nuolat pildosi.

Kai dažau su augalais, laikas lyg sustoja. Jaučiu šio proceso unikalumą, nes kiekvieną kartą gaunu vis kitokius atspalvius.

Šiuo metu mano paletėje yra apie 150 atspalvių.

Pati visada stebėjausi savo užsidegimu ieškoti naujų augalinių dažiklių. Šio karantino metu mama papasakojo, kad mano močiutė, jos mama, nuolat dažydavo vilnonius siūlus, iš kurių megzdavo įvairius drabužius. Ji gyveno Turkmėnijoje.

Kokie lietuviški augalai pasižymi dažomosiomis savybėmis?

Asta: Dažomosiomis savybėmis pasižymi augalai, turintys daug tanino. Pavasarį geriausia dažyti medžių žievėmis: ąžuolo, juodalksnio, baltalksnio, šermukšnio, obels. Geriau tinka jauno medžio žievė.

Žoliniai augalai, naudojami dažymui: bruknės lapai, petražolės, sidabražolės, dažinė mėlžolė, šalpusniai, jonažolės.

Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė pažymėjo, kad Lietuvoje augantys augalai niekada neduos tokio ryškumo kaip tie patys augalai, augantys šiltuose kraštuose, dėl saulės trūkumo.

Raminta: Lietuvoje yra kelios dešimtys augalų, iš kurių galima pagaminti kokybiškus dažus. Dažyti gali kone visos augalo dalys - šaknys, stiebai, žievė, mediena, lapai, žiedynai, sėklos, net riešutų luobelės, o kiekviena iš šių dalių gali sukaupti skirtingų spalvų dažus.

Pavyzdžiui, iš dilgėlės lapų išgaunama žalia, iš šaknų - pilka, kartais juoda, iš rūgštynių šaknų gaunama sodriai ruda, iš žiedynų - raudona, rausva spalva.

Verta paminėti ir tai, kad vieno augalo skirtingos dalys gali kaupti skirtingo patvarumo medžiagas, pavyzdžiui, mėlynių stiebai ir lapai nudažo geltonais atspalviais, o uogos - nepatvariais, greitai nublunkančiais, rausvais atspalviais.

Išbandyti galima įvairių medžių, krūmų žieves ir lapus. Dažomųjų savybių turi ąžuolas, juodalksnis, alksnis, lazdynas, šeivamedis, šunobelė, liepa, klevas, šermukšnis, žagrenis, pušis, eglė, gudobelė, beržas, uosis, drebulė, blindė, kadagys, šaltalankis, graikinis riešutas ir kiti. Puikiomis savybėmis pasižymi soduose auginamų vaismedžių žievės - obelų, kriaušių, slyvų, vyšnių.

Taip pat dažo bitkrėslės, paprastoji ir kanadinė rykštenė, dilgėlė, nendrės, kraujažolė, įvairios rūgštynės, bobramuniai, viržiai, mėlynių ir bruknių stiebai, bobramunis, dygminas ir daugybė kitų.

Kartais dažinių augalų galime rasti ir savo kieme ar sode - tai daržinis gludas, serenčiai, jurginai, vaistinė medetka, ramunė, čiobreliai, raudonėliai, rabarbarai ir kiti.

Kada ir kaip rinkti dažančius augalus?

Raminta: Renkant ir džiovinant augalus dažniausiai vadovaujamasi tomis pačiomis taisyklėmis, kaip ir renkant vaistinius, maistinius augalus - žiedai renkami žydėjimo metu, šaknys kasamos rudenį ar pavasarį. Įvairios žolelės, lapai ar spygliai gali būti renkami visu augimo laikotarpiu, o skirtingu metu nuskinti gali suteikti skirtingus atspalvius, pavyzdžiui, jauni obelų lapai dažo vaiskiai geltona spalva, vėlai vasarą - sodria auksine, nukritę rudeniniai - ruda, vario spalva.

Tekstilininkė Raminta Beržanskytė augaliniais dažais išgauna įvairiausias, net labai ryškias spalvas. Asmeninio albumo nuotr.


Įvairiais augalų nuovirais Ramintos Beržanskytės dažyta vilna.

Ypač svarbu augalus rinkti atsakingai, nepažeisti jų natūralaus gyvenimo ciklo ir buveinių. Pavyzdžiui, nuo gyvo medžio nulupus žievę galima pridaryti nepataisomos žalos, tad reiktų apsilankyti kirtavietėse ar miške po audros, rinkti jau nukritusių medžių žievę.

Lapai renkami nuo apatinės lajos dalies, skirtingų šakų. Renkant įvairias žoles privaloma palikti daugiau nei pusę nepažeistų augalų, šitaip užtikrinamas tos rūšies augalų išlikimas. Šaknys ir šakniastiebiai kasami rudenį nunykus antžeminei augalo daliai arba anksti pavasarį, iki pradėjus augti ūgliams. Nepažįstamų augalų rinkti nerekomenduojama.

Verta susimąstyti ir prieš renkant įvairias uogas, tokias kaip Lietuvoje plačiai paplitusias mėlynes, aronijas ar šeivamedžio uogas. Iš jų galima išgauti ryškiai raudonus, violetinius atspalvius, tačiau juos suteikiantis dažiklis antocianinas yra nepatvarus, spalva gali visiškai išblukti ar papilkėti.

Prisipažinsiu - pernai Velykoms pati bandžiau dažyti kiaušinius augaliniais dažais. Prisigaminau dažų iš burokėlių, špinatų, žaliosios arbatos, ciberžolės, tačiau nė vieni jų nenudažė kiaušinių rudais lukštais. Kokie augaliniai dažai yra iš tiesų patikimi kiaušiniams dažyti?

Asta: Reiktų prisiminti, kad Lietuvoje augantys augalai niekada neduos tokio ryškumo kaip tie patys augalai, augantys šiltuose kraštuose, dėl saulės trūkumo, todėl reikia turėti kantrybės ruošiant dažus.

Raminta: Sėkmingą kiaušinių dažymą augaliniais dažais lemia daug veiksnių: kokie augalai naudojami, kokios juose susikaupusios medžiagos, koks dažų paruošimas, temperatūra, dažymo laikas, kokie priedai naudojami, priklauso net nuo kiaušinio lukšto. Stipriai spalvai išgauti reikia laiko, tad patys ryškiausi ar juodi kiaušiniai skirti dekoracijoms, ne valgyti.

Tatjana: Dažų gaminimo laiko trukmė priklauso nuo augalo dalies. Pavyzdžiui, dažant žiedlapiais, žolėmis, lapais, juos reikia kaitinti iki 80 laipsnių apie 20 min. Vaisius ir daržoves reikia parą mirkyti vandenyje, po to valandą kaitinti. Uogas mirkyti kelias valandas.

Dailininkė Tatjana Simanaitienė augalinių dažų žavesį atrado, tapydama ant šilko. Redakcijos archyvo nuotr.

Spalvos tvarumui naudojamas raugintų kopūstų raugas, actas, druska. Senovėje naudodavo ir šlapimą.

Svarbu atsiminti, kad kiaušiniams dažyti naudojami nenuodingi augalai.

Kiaušiniams dažyti tinka šeivamedžio, šilkmedžio, mėlynių, aronijos uogos, graikinio riešuto kevalai, juodalksnio kankorėžiukai ir žievė, taip pat dažančios daržovės - burokėlis, mėlynasis kopūstas, svogūno lukštai. Mano mėgstamiausi - svogūnų lukštų, granatų, ąžuolo žievių, ciberžolės miltelių, raudonųjų pupelių dažai.

Ar galima išskirti kokius nors regioninius augalinių dažų panaudojimo skirtumus Lietuvoje?

Asta: Manytume, kad labiau išsiskiria margučių raštai, spalvos. Klaipėdos krašte anksčiau pradėti naudoti cheminiai dažai ar įvežtiniai natūralūs (ciberžolė, paprika ir pan.). Be to, Klaipėdos krašte, kaip ir Šiaurės Lietuvoje, kiaušiniai dažomi viena spalva ir kartais drožinėjami.

Ramintos receptai

Juodalksnio ar ąžuolo žieves užpilkite karštu vandeniu, pavirinkite, pridėkite įvairių surūdijusių geležies gabalėlių (arba žaliojo akmenėlio - geležies sulfato), įpilkite kelis šaukštus raugintų kopūstų ar burokėlių rasalo dėl rūgšties. Laikykite porą savaičių ar ilgiau, kol spalva taps juoda. Merkite kiaušinius, laikykite (ar kaitinkite), kol gausite norimą atspalvį.
Smulkiai supjaustykite raudonojo kopūsto galvą, įpilkite šiek tiek acto, pavirkite apie 20 min. Kiaušinius galite virti kartu arba sudėti jau virtus ir palaikyti keletą valandų. Burokėlius naudokite taip pat kaip raudonąjį kopūstą.
Ciberžolės miltelius pavirkite 15 min., sudėkite virtus kiaušinius, mirkykite keletą valandų arba per naktį.
Taip pat išbandykite mėlynių, aronijų uogienę, raudonuosius svogūnus, stiprią kinrožių arbatą, giles, įvairius šviežius žalius lapus, žoleles, samanas.

Tatjanos receptas

Siūlau baltus kiaušinius su siūlais aprišti dilgėlių, garšvos, petražolių lapeliais ir išvirti iš anksto pasigamintame ramunėlių arba svogūnų lukštų nuovire. Kuo ilgiau mirkomi svogūnų lukštai, tuo tamsesne spalva nusidažo kiaušiniai.

Patarimai

Prieš dažymą kiaušinius švariai nuplaukite, nuvalykite actu.
Dirbkite švariomis rankomis (įvairūs rankų kremai ar pan. kiaušinius gali padengti plona riebalų plėvele, kuri bus tarsi barjeras tarp dažų ir lukšto).
Didesnis dažomųjų medžiagų koncentratas suteiks ryškesnes spalvas, tad naudokite kuo daugiau augalų.
Pabandykite kiaušinius merkti tiesiai į burokėlių, raudonojo kopūsto tarkius arba įvairias uogienes - taip dažų koncentracija bus didelė, išgausite ryškesnes spalvas.
Kuo ilgiau kiaušinius laikysite dažuose, tuo ryškesnė ir patvaresnė bus spalva, tad šiam procesui verta pasiruošti iš anksto, nusiteikti, palaukti, neskubėti.
Iš dažų ištrauktų kiaušinių neskubėkite šluostyti, leiskite ramiai nudžiūti, tegu dažai susigeria į lukštą.

Mėlžolės kamuoliukai.

Augalai ir jų spalvos

Juodai violetinė - sidabražolė.
Mėlyna - šaldytos mėlynės.
Auksinė - sauja krapų sėklų.
Oranžinė - virtos morkos, paprikos milteliai.
Rožinė - marinuotų burokėlių skystis.
Žalsva - šalpusnio žiedai, špinatai, petražolės.
Geltona - ciberžolės, raugerškio šaknis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder