2020 m. liepos 12 d. 15:33 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Žardės piliakalnis: miestas ne tvarko, o griauna

(3)

2020-05-18, 07:01

Fausta AUGUSTAITĖ

Žardės piliakalnis: miestas ne tvarko, o griauna nuotrauka, foto

2017 metais kuršių genties istorijos, rekonstrukcijos ir kultūros populiarinimo klubo "Pilsots" iniciatyva prie Žardės piliakalnio vykusios gyvųjų amatų dienos parodė, kad miestiečiams šis kuršių paveldo paminklas yra įdomus ir patrauklus.

© Deniso NIKITENKOS nuotr.

Reklama

Septyniolika metų Klaipėdos miesto savivaldybė nesugeba pritaikyti lankymui vos dviejų mieste esančių Žardės ir Purmalių piliakalnių. Maža to, su šios institucijos darbuotojų palaiminimu šalinant vėjovartas traktoriumi išvažinėti ir taip jau nuo erozijos nykstantys Žardės piliakalnio šlaitai.

Paveldosaugininkai daugybę metų kovoja su vandalais, kurie niokoja piliakalnio šlaitus važinėdami ant jų keturračiais, tačiau nemato, kai Savivaldybė išduoda leidimus važiuoti ant piliakalnio su traktoriumi", - piktinosi kuršių genties istorijos, rekonstrukcijos ir kultūros populiarinimo klubo "Pilsots" atstovas, kraštotyrininkas Denisas Nikitenka.

Neseniai apsilankęs piliakalnyje vyras iš karto pastebėjo ryškias provėžas ir nupjautus medžius. "Matyt, vykdyta kažkokia ūkinė veikla, susijusi su minimalia tvarkyba šalinant audros padarinius.

Medžiai nupjauti, bet juos išgabenant pasielgta brutaliai: sunkiąja technika tiesiog užvažiuota ant piliakalnio aikštelės taip smarkiai apgadinant gynybinų įtvirtinimų - griovių bei pylimų likučius, kurie ir taip yra vargani, vis niokojami vandalų", - piktinosi pašnekovas.

Lengviausia technika - traktorius?

Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo vyr. specialistė Edita Valiūnienė patvirtino, kad Žardės piliakalnyje buvo pašalinti vėtros išvartyti medžiai, kuriuos Miesto tvarkymo skyriaus nurodymu pašalino šiuos darbus atliekantis rangovas UAB "Klaipėdos želdiniai".

"Žardės piliakalnyje po audros buvo 16 išverstų medžių (vėjovartų), prilaužyta šakų. Vėjovartoms šalinti nereikalingi Aplinkosaugos skyriaus leidimai. Rangovui buvo duotas nurodymas sutvarkyti vėjovartas.

Atsižvelgdama į teritorijos statusą ir siekdama kuo mažiau paveikti aplinką UAB "Klaipėdos želdiniai" naudojo lengviausią turimą techniką: traktorių ir autobokštelį", - sakė Savivaldybės specialistė.

Pinigų ir vėl nėra

Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška, įvertinęs situaciją, konstatavo, kad padėtis nėra grėsminga ir didelės žalos padaryta nebuvo.

Paklaustas, gal vėjovartų šalinimas yra jau pirmieji Žardės piliakalnio tvarkybos darbai, paveldosaugininkas atsakė: "Deja, ne. Žardės ir Purmalių piliakalnių tvarkybos darbai vėl atidėti. O dar parėjusiais metais jiems skirtos lėšos - 200 tūkst. Eur - perskirstytos kitiems pabrangusiems projektams."

Pikčiausia, anot pašnekovo, tai, kad pinigai, skirti Žardės piliakalnio aplinkai tvarkyti, atimti tada, kai buvo pagaliau išspręstas trejus metus užsitęsęs ginčas su Kultūros paveldo departamentu.

 

Reklama

 

Kraštotyrininkas Denisas Nikitenka užfiksavo, kad darbininkai, šalindami vėjovartas nuo Žardės piliakalnio, apgadino jo gynybinius griovius ir pylimus. Deniso NIKITENKOS nuotr.


 

Anot paveldosaugininko, Purmalių ir Žardės piliakalnių pritaikymas lankymui ir turizmo plėtrai yra strateginiame trimečiame Savivaldybės plane, tik vėl nukeltas į trečiuosius metus, ir taip daroma jau daugybę metų.

Priminsime, kad Purmalių piliakalnio sutvarkymo techninį projektą miestas buvo parengęs dar 2003 metais, o Žardės - 2005-2006 m. Tačiau užgriuvus krizei tie projektai sustojo.

Reklama

Kai pagaliau atsirado pinigų piliakalniams tvarkyti, procesą sustabdė Kultūros paveldo departamentas (KPD).

Mat projektai per 10 metų paseno, nebeatitiko pasikeitusių teisės aktų. Biurokratinis ginčas tarp Klaipėdos miesto Savivaldybės, Kultūros paveldo departamento ir Nacionalinės žemės tarnybos, anot V. Juškos, tęsėsi 2-3 metus.

"Žardės piliakalnio tvarkybos darbų planą sudarė dvi dalys: piliakalnio šlaitų sutvirtinimo ir jo aplinkos sutvarkymo bei pritaikymo lankyti darbai.

Ginčas su KPD buvo išspręstas tik tada, kai mes atsisakėme projekto dalies, pagal kurią turėjo būti tvarkomas pats piliakalnis. Projekte liko tik aplinkos tvarkymo darbai, tačiau, kai kompromisas buvo pasiektas, neliko pinigų", - dėstė V. Juška.

Prioritetai stebina

"Autentiškam baltiškajam Klaipėdos paveldui miestas neranda 200 tūkst. Eur, tačiau pandemijos metu svaičioja apie butaforinio Klaipėdos pilies bokšto atstatymą, kuris kainuos apie 1,5 mln. Eur, iš kurių 750 tūkst. būtų miesto biudžeto lėšos", - Klaipėdos miesto prioritetais stebėjosi kraštotyrininkas D. Nikitenka.

Pašnekovas pažymėjo, kad pilies bokštas kaip apžvalginė aikštelė dubliuos kito Klaipėdos senamiestyje planuojamo atstatyti valstybinės reikšmės objekto - Šv. Jono bažnyčios - bokšto funkciją.

Reklama

"Labai liūdna ir pikta, kai miestas skaičiuoja, jog butaforinis (nes bus statomas iš metalo konstrukcijų, o ne atstatomas toks, koks buvo) bokštas sukurs pridėtinę vertę, tačiau neįžvelgia vertės aktualizuoti Žardę, kuri buvo pagrindinė vikingų laikotarpio prekybos centro (tripolio) pilis su gyvenvietėmis ir gamybos, amatų zonomis", - nusivylimo neslėpė klubo "Pilsots" atstovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jonas Daubaris

2020-05-18   11:16

IP: 89.116.14.115

Magyla , neatsikvošės nei rinkėjai nei tuo labiau išrinktieji ! O miesto Administracija tikrai yra kažkokia keista : ar kokiu maišu per galva trenkta , ar atsitiktiniai garbėtroškos pagal kažkokių susibėgusių klubų šaikų tam kartui prie lovio susibėgusių ( atseit , išrinktų ) , ar tiesiog tinginčių ir negabių draugelių savivalda su polinkiu į savanaudą ... Bet kas svarbiausia - kiekvienais metais palieka nepanaudotų biudžeto pinigų po kelis ar kelioliką milijonų ... Abejingumo viršūnė !

Magyla

2020-05-18   09:23

IP: 78.61.173.9

Ką čia bekomentuosi? Viskas surašyta aiškiai ir tvarkingai. K jedreni feni tokią miesto valdžią! Greičiau rinkimai! Gal rinkėjai šį kartą atsikvošės?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Judėjimas bėgant rinkti šiukšles pasiekė ir Lietuvą nuotrauka, foto

Judėjimas bėgant rinkti šiukšles pasiekė ir Lietuvą (2) Laikraščio straipsnis

Klaipėdietė Gabrielė Kleibaitė skatina lietuvius prisijungti prie Skandinavijos šalyje užgimusio judėjimo "Plogging"....

"Mano tikslas, kad istorinis nuotykių romanas "Partizanas" padėtų žmonėms susivokti, užpildytų baltas...

Mindaugas Milinis: "Kai viską parašai - mažiau skauda. Man dabar beveik neskauda" nuotrauka, foto

Nuo birželio 1 d. nemažai įvairių įstaigų darbuotojų metė nuotolinį darbą ir...

Koks jausmas pirmą dieną po karantino sugrįžus į darbą? nuotrauka, foto

Prieš trejetą metų UAB "Ferteksos transportas" įsigijo prie Mažvydo skulptūrų parko Klaipėdoje...

"Politinė priežiūra" ima kenkti miestui? nuotrauka, foto

Klaipėdietis baleto šokėjas, choreografas ir dėstytojas Darius Berulis beveik prieš metus sugalvojo...

Choreografas ir daigams leidžia klausytis muzikos nuotrauka, foto

5 įtraukiantys serialai apie verslą ir pinigus nuotrauka, foto

Patarimai, 2007–2015 metų serialas, pelnęs net 5 auksinius gaublius ir begalę apdovanojimų...

Saugos diržu privalu segti ir augintinius nuotrauka, foto

Gyvūnai, Išsiruošę į vasaros keliones automobiliu, į jas neretai leidžiamės drauge su...

Gražiausi Lietuvos ežerai, kuriuose galėsite atsigaivinti nuotrauka, foto

Kelionės, Vasaros atostogoms ar savaitgaliams dažnas mūsų nori pabėgti nuo miesto šurmulio ir...

Nijolė Pareigytė aprodė įrengiamą būstą pajūryje: ramybės oazė, baseinas kieme ir garsios kaimynės nuotrauka, foto

Žmonės, Atlikėja ir renginių vedėja Nijolė Pareigytė-Rukaitienė su vyru prieš kurį laiką priėmė...

Patarimai, Paskelbta prieš 34 min.

Gyvūnai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...