2020 m. spalio 30 d. 19:31 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Telšiai: dešimtys meškų ir Didžioji Žemaičių siena

(1)

Telšiai: dešimtys meškų ir Didžioji Žemaičių siena nuotrauka, foto

© Virginijos KESMINĖS nuotr.

Reklama

Svarstantieji, kur praleisti saulėtas rudens dienas, turėtų būtinai aplankyti Telšius. Žemaitijos sostine tituluojamame mieste ant septynių kalvų turistų laukia nuostabūs mažosios architektūros kūriniai ir vaizdingas senamiestis.

Nuvažiuoti į Telšius tikrai verta - kelionė nėra tolima, o įspūdžių galima parsivežti labai daug.

Turizmo informacijos centre galima rasti įvairių lankstinukų, kuriuose sužymėtos vertos aplankyti vietos ne tik Telšiuose, bet ir netoli jų. Centro darbuotoja pasiūlo pažintį pradėti nuo senamiesčio, kuris yra vienas iš 7 saugomų nacionalinio lygmens senamiesčių Lietuvoje.

Žemėlapyje sužymėtos įvairios skulptūros ir kiti mažosios architektūros kūriniai, kuriuos viešint Telšiuose būtina pamatyti.

Specialistė pasiūlo pirmiausia aplankyti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, stovinčią ant kalvos, nuo kurios atsiveria Masčio ežero ir senamiesčio panorama. Norintieji gali sumokėti kelis eurus ir užsisakyti ežere įrengto fontano muzikinį šokį, kuris puikiai matomas nuo apžvalgos aikštelės prie bažnyčios.

Nusileidus žemyn ir einant link Turgaus aikštės, galite pradėti dairytis įvairių mielų detalių, kuriančių jaukų miesto vaizdą.

Reklama

Tos mielos detalės - visur: žiūrėkite po kojomis, pakelkite akis aukštyn, atidžiai apžvelkite pastatų sienas.

Turgaus aikštėje - tikra visokių įdomybių koncentracija, čia galima pamatyti net 10 įvairių objektų. Tarp jų - ir Žemaitijos gaublį, primenantį, kad žemaičių yra visame pasaulyje, atkurtą iki karo stovėjusį "dėdėlee skanė" vandens Rotušės šulinį. Iš jo dabar pro keturių meškų nasrus bėga skanus geriamasis vanduo.

Daug dėmesio sulaukia skulptūra-žaidimas "Pažink Žemaitijos sostinę". Stiklu uždengtame stilizuotame Telšių žemėlapyje galima pabandyti paridenti metalinį rutuliuką.

Reklama

Telšiuose kūrybingai ir gausiai įamžintas ne tik Žemaitijos simbolis meška, tačiau ir Telšių žydų atminimas, kadaise mieste stovėję namai, veikusios įstaigos, nusipelniusios asmenybės (dainininkas Kipras Petrauskas, rašytojas Vytautas Mačernis, karybos specialistas Kazimieras Simonavičius), istoriniai įvykiai, Lietuvos skalikai ir net... sūris.

Beje, meškų įvairiose Telšių vietose skaičiuojama apie 50. Turint daugiau laiko galima net prisijungti prie savotiško žaidimo - surasti kuo daugiau meškučių.

Įspūdingai atrodo Respublikos gatvėje įrengta Didžioji Žemaičių siena.


Prieš 10 metų buvo atidengta pirmoji šios sienos plokštė. Šiuo metu yra šešios plokštės, vaizduojančios pirmąjį Žemaitijos paminėjimą rašytiniuose šaltiniuose, laimėtą Durbės mūšį, kitus Žemaitijos mūšius, visuotinį bažnyčios susirinkimą Konstancoje, Europos krikštą ir Žemaitijos istorinį žemėlapį.

Reklama

Sienos idėja kilo architektui Algirdui Žebrauskui, kurio prisilietimas prie žavių detalių, beje, juntamas visame mieste.

Ko gero, vienas būtinų dalykų apsilankius Telšiuose yra paglostyti skulptūros "Žemaitijos legendos" meškos nosį. Ant meškos nugaros vienodai mylimi įsitaisę meškiukai ir žemaitukai: kūrėjas, gynėjas ir diplomatas. Tikima, kad švelniai patrynus meškos nosį išsipildo geras noras.

Atsargiai patrinti nosytę galima ir sūrio "Džiugas" galvoje įsitaisiusiam auksiniam peliukui. Manoma, kad iš jo galima tikėtis tikrų stebuklų.

Būtina aplankyti ir Šv. Antano Paduviečio katedrą. Įspūdį palieka ne tik patys maldos namai, bet ir visus įeinančius pasitinkančios išskirtinės reljefinės durys, skirtos Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui įamžinti. Kompozicijose pavaizduoti svarbiausi Žemaitijos krikšto ir Žemaičių vyskupystės istoriniai etapai. Šis kūrinys prieš penkerius metus buvo nominuotas Nacionalinei kultūros ir meno premijai.

Reklama

Visiems Telšių svečiams rekomenduojama popietę ramiai pasivaikščioti Masčio ežero pakrante. Sutvarkyta aplinka pritaikyta ir judėjimo negalią turintiems žmonėms, ir šeimoms su vaikų vežimėliais.

Einant palei ežerą smagu ieškoti mažyčių žaismingų meškučių. Išsidrėbusi, susigėdusi, užsisvajojusi, žaidžianti, pasislėpusi ir kopianti į viršų - tokias šešias meškutes prie vandens įkurdino VDA Telšių fakulteto diplomantas Simonas Grigutis.

Beje, į Masčio ežerą žvelgia ir pirmasis nepriklausomos Lietuvos Klaipėdos uosto kapitonas Liudvikas Stulpinas. Ant kalvelės pastatyta Sauliaus Juchnevičiaus sukurta kapitono skulptūra primena apie iš Telšių krašto kilusią asmenybę.

Reklama

Tai - tik dalis kruopščiai ir su meile savam kraštui Telšiuose įrengtų mažosios architektūros pavyzdžių, per kuriuos galima pažinti Žemaitijos sostinę. Taigi, aplankyti Telšius, kol dar džiugina gražus ruduo - būtina.

Žymos: telšiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Artas

2020-10-12   23:25

IP: 172.69.190.32

Visks normalei. Klaipedski buožgalviai nerado vietos, kur Stulpiną pastatyti, taip jiems ir reikia. Telšee valdo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Apie Dionizo Poškos Baublius - su humoru nuotrauka, foto

Apie Dionizo Poškos Baublius - su humoru Laikraščio straipsnis

"Nebijokite, nepavargsite bežiūrėdami. Viską išvogėme", - šmaikščiai apžiūrėti analogo neturintį kultūros paminklą...

"Kai pirmą kartą dalyvavau paralimpinėse žaidynėse ir savo akimis pamačiau, kad žmogus...

Aldona Grigaliūnienė: "Likimas nieko už dyka neduoda" nuotrauka, foto

Iš Gargždų kilusi 20-metė Dominyka Ambrozevičiūtė jau spėjo išbandyti savo jėgas, fotografuodama...

"Jei nefotografuočiau - mokyčiausi pilotuoti lėktuvus" nuotrauka, foto

"Žmonėms visada rūpi tai, kas po žeme. Ne veltui tai, kas brangiausia,...

Iš šukių sudėjo Klaipėdos koklinių krosnių istoriją nuotrauka, foto

Meno mugėje "Art Vilnius' 20" Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos Baroti galerija ...

Andželika ir Isroildžon Baroti: "Mūsų tikslas - įžengti į tarptautinę areną" nuotrauka, foto

Bankrutuojanti „Hidrostatyba“ atleidžia visus darbuotojus nuotrauka, foto

Euras, Bankrutuojanti Gargždų statybos bendrovė „Hidrostatyba“, dalyvavusi europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ tiesimo...

Šilutės ligoninėje - koronaviruso protrūkis nuotrauka, foto

COVID-19, Šiandien, spalio 30-ąją, Šilutės ligoninės 6 darbuotojams nustatyti teigiami COVID-19 tyrimo...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (651) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Nuo lapkričio nebeišvysime dar vienos alkoholio pakuotės nuotrauka, foto

Lietuva, Lapkričio 1 d. įsigalios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis uždrausta prekiauti alkoholiu „jogurtiniuose“...

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...