2021 m. kovo 3 d. 05:30 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Padėka Mokytojui, arba "Širdis kol tuksena, lig šimto varyk"

Padėka Mokytojui, arba "Širdis kol tuksena, lig šimto varyk" nuotrauka, foto

Vinco Kudirkos, Ievos Simonaitytės, LR Vyriausybės kultūros ir meno premijų Bernardui Aleknavičiui sąrašą rugpjūčio 1-ąją papildė Klaipėdos kultūros magistro titulas.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Reklama

Rugpjūčio 21-ąją įvairių premijų laureatui, kraštotyrininkui, publicistui, fotografui Bernardui Aleknavičiui sukako 90.

Nevardinsiu nei tų premijų, nei po pasaulį vaikščioti paleistų Bernardo knygų. Man Bernardas Aleknavičius pirmiausiai buvo ir yra Mokytojas. Taip jau susiklostė, kad, dirbant "Tarybinės Klaipėdos" redakcijoje, beveik šalia buvo įsikūręs ELTA kabinetukas.

B. Aleknavičius jame labai retai pasirodydavo, nes visą laiką buvo veiksme - apsikarstęs fotoaparatais, ELTOS "Volga" trankydavosi po kolūkius fotografuoti melžėjų, traktorininkų, kombainininkų, taip pat brigadininkų, mūrininkų.

Ilgai sukau galvą, kodėl jis į tas komandiruotes kviečiasi mane. O aš, metusi visokias neįdomias redakcijos užduotis toms Bernardo vilionėms pasiduodavau. Ir išbirbdavome. Oi, kaip sunku po to naktimis būdavo daryti tai, kas priklauso, nes galvoje ir širdyje plevendavo dienos įspūdžiai, patirti su Bernardu.

Prifotografavęs, ko reikia, jis iš "Volgos" iškrapštydavo mudvi su jo žmona Antanina, ir reguliuodavo, kur, kaip turėtume stoti prie pakelės kryžiaus ar dar iš pakelės koplyčių neišvogtų šventųjų skulptūrėlių. Kur laukuose pagausi kokį žmogų? Antanina ir aš būdavome statistės prie Bernardo pasirinktų objektų.

Užsukdavome ir į medines, jaukias bažnytėles kokiame Beržore ar Kalnalyje. Per tas Bernardo ekskursijas susipažinau su šviesaus atminimo Viliumi Orvidu, jau atkalėjusiu už Marijos Taikos Karalienės bažnyčios statybas su klebonu Broniumi Burneikiu Kadagynėje. Čia, pagal klebono komandas, buvo liejami varpai tikinčiųjų jau atkovotai iš filharmonijos bažnyčiai. Klebonas buvo paišinas tarsi koks velniūkštis, kūrenantis ugnį pragaro katilams.

Reklama

Bernardas buvo vedlys ir pas Beržoro šviesuolę, šviesaus atminimo Julytę. Man net žandikaulis atkaro sužinojus, kad Julytė džiaugėsi tuo, kad buvo ištremta į Buriatiją. Jai ir jos šeimai Beržore gyventi buvo kančia, nes dieną naktį sulaukdavo vizitorių, reikalaujančių ugninio skysčio ir užkandos prie jo.

Vėrėsi visai kitokių gyvenimų puslapiai, nei oficiozuose besiliejantys skaičiai apie rekordinius primilžius, prikultų grūdų tonas. Apstulbinta buvau, kai Bernardas su Antanina pakvietė važiuoti į Užgavėnių karnavalą Plateliuose. Iki jų neprivažiavome. Sustojus pasižvalgyti Žemaičių Kalvarijoje, kuri tuomet dar buvo vadinama Varduva, Plateliai su persirengėliais jau nebeviliojo. Nes šiame miestelyje žmonės su ličynomis (kaukėmis) juodame karste laidojo...komunizmą. Iki Atgimimo dar buvo toloka...

O mes visi trys, pasislėpę po Antaninos iš popieriaus iškarpytomis kaukėmis, pradėjome eiti per miestelio gyventojų trobas, su šaukštais tarškindami aliuminius puodelius ir dainuodami: "Atvažiavom iš Leckavos, norim blynų ir kakavos". Svetingi žemaičiai, atpažinę Bernardą, kvietė sėsti už stalų. Kirtom tuos blynus. O aš stebėjausi, kaip Bernardas su tais žmonėmis tarsi tik vakar pasikalbėjęs, tęsdavo rodą. Taip jis, be jokių diktofonų ir patefonų rinko medžiagą savo būsimoms knygoms.

Savo sukauptomis žiniomis apie Mažąją Lietuvą, lietuvininkus dosniai dalindavosi ir tebesidalina, kas tik į jį kreipiasi. Ir būna laimingas valandų valandas pasakodamas apie Donelaitį ar Vydūną, prifotografavęs jų vaikščiotų takų Tolminkiemyje ar Tilžėje. Bernardas man yra pavyzdys, perdavęs savo archyvus Ievos Simonaitytės bibliotekai. Viliuosi, kad jie tikrai daug kam pasitarnaus, neįslaptinti labai tvarkinguose mano Mokytojo stalčiuose.

Už viską, ką Jūs man davėte, ačiū. Manau prie to labai asmeniško "ačiū" prisijungs ir kiti kolegos. Ne tik Klaipėdoje.

Kadaise Lietuvoje odėmis įvairiomis progomis pagarsėjęs Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius Bronius Gražys per Bernardo gimtadienį prabilo taip: "Nei senas, nei jaunas, artojas kaip syk, širdis, kol tuksena, lig šimto varyk". Tai prisiminusi ištikimoji Bernardo gyvenimo draugė Antanina pajuokavo: "Bronius sėdi TENAI ant debesėlio ir turbūt kvatojasi - palinkėjimas pildosi..."

Reklama

Ilgiausių metų ir sveikatos, MOKYTOJAU.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Kaip išmokyti vaiką pralaimėti? nuotrauka, foto

Kaip išmokyti vaiką pralaimėti? (2) Laikraščio straipsnis

Noras laimėti žmogui kyla natūraliai. Jis padeda siekti užsibrėžtų tikslų, priimti ir...

"Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad "Kontrabandą" kada nors reklamuos bankas. Galime jam tik...

Dėkoja bankui už "Kontrabandos" reklamą nuotrauka, foto

Ar žinojote, kad egzistuoja natūralaus asfalto ežerai? Apie vieną tokių pasakoja žymusis...

Kur tyvuliuoja didžiausias natūralaus asfalto ežeras nuotrauka, foto

Kai klaipėdiečiai Ingrida ir Valdas Juknos prieš beveik dešimtmetį vos ketverių metukų...

Dovana jaunąjį Klaipėdos talentą nuvedė į Šveicariją nuotrauka, foto

Nuo pat mokyklos laikų į jaunimo politikos veiklą įsitraukusi palangiškė Aistė Valadkienė...

Aistė Valadkienė: "Darbas Savivaldybėje nėra tik kavos gėrimas" nuotrauka, foto

Kovo 3-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Kovo 3-oji, trečiadienis, 10 savaitė.Dangaus kūnai: saulė teka 7.03 val., leidžiasi 17.59...

Jolanta Blažytė: Stop like‘ų tironijai. Stop Sodomai ir Gomorai nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvoje netikėtai ir neregėtai įvyko neplanuotas sprogimas. Tik sprogo ne ...

Mėnulio pilnatis: gal teisi Laisvės partija, legalizuojanti kanapes? nuotrauka, foto

Nuomonės, A.Tapinas ir Laisvės TV pradėjo rinkti parašus „reikalaudami atšaukti 365 440 Lietuvos...

„Žalgiris“ namuose nutraukė ASVEL pergalių seriją nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ krepšininkai dvigubą Eurolygos savaitę namuose pradėjo pergalingai. Martino Schillerio...

Įvairybės, Paskelbta prieš 28 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...