2021 m. kovo 8 d. 08:49 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Klaipėdoje sunaikintas dar vienas vitražas

(13)

2020-06-07, 19:01

Fausta AUGUSTAITĖ

Klaipėdoje sunaikintas dar vienas vitražas nuotrauka, foto

Penkiolikos dalių Henriko Kulšio vitražas buvo ant pastato langų per visą sieną.

Reklama

Kol klaipėdiečiai buvo užsidarę namuose dėl karantino, Klaipėdos centre baigiamas rekonstruoti buvęs buitinių paslaugų rūmų pastatas, dar vadinamas Vilhelmo pasažu. Nuo sovietmečio laikų neremontuotas pastatas tapo modernesnis, tačiau atliekant jo remontą sunaikintas vertingas monumentaliosios dailės kūrinys - Henriko Kulšio (1944-1991) vitražas.

Penkiolikos dalių didžiulis Henriko Kulšio vitražas puošė Herkaus Manto gatvės 35 numeriu pažymėto pastato salės langus iš Šaulių gatvės pusės. Prasidėjus pastato remonto darbams grėsmę meno kūriniui įžvelgė Vilniaus dailės akademijos studentė Simona Agota Martinkus, rašanti magistrinį darbą apie vitražą. Studentei pavyko patekti į remontuojamas patalpas ir nufotografuoti H. Kulšio darbą.

Bandė išsaugoti

"Vitražas buvo per visą pastato sieną. Atliktas tapybos ant plonasienio stiklo technika, stiklo detalės sujungtos švino juostelėmis. Nors vitražas sukurtas sovietmečiu, jame nebuvo to laikmečio idealogijos motyvų, tik įvairių amatų ženklai: siuvėjo žirklės, batsiuvio plaktukai ir pan. Tiesa, kūrinys buvo kiek aptrupėjęs, nebuvo visų jo detalių", - pasakojo S. A. Martinkus.

Vitražai buvo pastato languose iš Šaulių gatvės pusės.

Pašnekovė, susisiekusi su Klaipėdos miesto viešosios Imanuelio Kanto bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birute Skaisgiriene, kuri taip pat renka ir skaitmenina medžiagą apie Klaipėdos monumentaliosios dailės kūrinius, pabandė išsaugoti H. Kulšio darbą.

Reklama

"Suradome menininką, kuris būtų sugebėjęs gražiai išimti vitražo detales iš langų. Juk galima išsaugoti bent fragmentus ir eksponuoti juos kitoje erdvėje arba perduoti vitražo manufaktūros muziejui, kuris įkurtas Vilniuje", - svarstė pašnekovė.

Su remonto darbų vadovu Simonai pavyko susitarti, tačiau, kai apie tai sužinojo pastato savininkai, meno gerbėjos buvo paprasčiausiai išvarytos.

O paskui prasidėjo karantinas. Dabar pastato dalis, kurioje buvo vitražai, stipriai pakitusi, buvusio kūrinio nė šukių neliko.

Nesupranta vertės

"Kone visų sovietmečiu sukurtų vitražų likimas toks pats. Sunaikinti", - konstatavo situaciją B. Skaisgirienė. - Vitražai nėra vertinami kaip meno kūriniai, nėra įtraukti į saugotinų kultūros paveldo vertybių sąrašą. Klaipėdoje tik vienas vitražas buvo įtrauktas į minėtą sąražą. Tai šviesaus atminimo Algimanto Stoškaus ir Broniaus Bružo sukurtas vitražas "Baltija", kuris buvo AB "Klaipėdos mediena" administracinio pastato salėje, tačiau net ir jis dingo.

Išliko vitražai tik bažnyčiose, kurių niekas neprivatizuoja. Klaipėdoje dabar analogiška grėsmė kaip H. Kulšio kūriniui gresia Marijos Anortės Mackelaitės vitražui jūros tema, kuris yra Klaipėdos jūrų prekybos uosto buvusių kultūros rūmų pastate. Jis dabar yra pardavinėjamas", - atkreipė dėmesį B. Skaisgirienė.

Reklama

„Juk buvo galima išsaugoti bent vitražo fragmentus ir juos eksponuoti kitoje erdvėje“, – mano Simona Agota Martinkus. Simonos Agotos MARTINKUS koliažas.

Pašnekovė piktinosi, kad per tris nepriklausomybės dešimtmečius Lietuvoje neatsirado įstatymo, kuris įpareigotų saugoti meno kūrinius. "Monumentaliosios dailės kūriniai: freskos, pano, vitražai - traktuojami kaip architektūros dalis. Pastatą įsigijęs savininkas gali daryti ką nori. Langus keičia į plastikinius, o vitražus išmeta, ištapytas sienas nugriauna. Dėl to labai liūdna ir pikta", - kalbėjo B. Skaisgirienė.

Sunaikinta kūrybinė biografija

"Ne pirmas kartas. Dauguma mano ir mano vyro vitražų sunaikinta. Sunaikinta visa kūrybinė biografija. Nieko negaliu padaryti. Toks mūsų žmonių mentalitetas, nesupranta žmonės, kas yra vitražas, kad tai keleri metai kūrybos, kad kiekvienas jo stikliukas yra apdorotas karščiu", - apgailestavo Henriko Kulšio našlė Rimantė Kulšienė.

Vilniuje gyvenanti menininkė daugelį vitražų kūrė kartu su vyru. "Beveik visų vyro vitražų turiu projektus, nuotraukas. Klaipėdoje kartu kūrėme vitražą laidojimo namams, o vitražo buitinių paslaugų pastate net nuotraukų neturiu. Galėjo pastato savininkai bent pranešti, kad ketina sunaikinti", - guodėsi pašnekovė.

H. Kulšio našlė yra jo kūrinių autorinių teisių paveldėtoja, abu autoriai yra ir asociacijos LATGA menininkų sąraše, tačiau niekas negali apsaugoti meno kūrinio nuo fizinio sunaikinimo. "Galiu kreiptis į teismą dėl autorinių teisių pažeidimo, jeigu kas nors be mano sutikimo panaudotų H. Kulšio vitražo atvaizdą, tačiau negaliu užkirsti kelio pačiam vitražui sunaikinti. Argi ne absurdas?" - stebėjosi Lietuvos teisine sistema R. Kulšienė.

Savininko valia

Asociacijos LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vedėja Gabrielė Naprušienė patvirtino, kad savininkas, įsigijęs meno kūrinį, turi teisę jį sunaikinti, tačiau rekomenduojama apie tai informuoti autorių arba jo artimuosius, jeigu autorius miręs, kad šie galėtų kūrinį nusifotografuoti arba pasiimti, jeigu savininkui kūrinys nereikalingas.

Reklama

"Šiuo atveju H. Kulšio vitražą pastato savininkai galėjo pasiūlyti išsimontuoti ar bent nusifotografuoti R. Kulšienei. Už tai, kad tai nebuvo padaryta, savininkams jokios sankcijos įstatymu nenumatytos. Apeliuojama į žmonių sąmoningumą",- teigė G. Naprušienė.

Susisiekti su pastato savininkais, deja, nepavyko.

Henriko Kulšio vitražo fragmentai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jonas D.

2020-06-29   10:49

IP: 86.38.158.186

Ir kas keisčiausia ir , gaunasi , kvailiausia , nes miestą valdo , atseit , meniškas žmogus V.Grubliauskas - Fridricho žiedo kultūros magistras .

2020-06-09   12:42

IP: 172.69.190.72

Siulyciau boikotuoti ir po atsidarymo nesinaudoti tokiu savininku paslaugomis, nebent vitrazas issaugotas: jei pardave kazkam tai geriau, negu butu sudauze.

2020-06-09   12:14

IP: 172.69.190.76

Kvailystė ir niekšiškumas jeigu tai tiesa... o kad Klaipėdoje kultūra nyksta - nieko naujo tokia jau ta valdžia Grubliausko....tai kas yra savininkas? Nes jie bijo viešumo.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Ar politikams patinka nuotoliniai posėdžiai? nuotrauka, foto

Ar politikams patinka nuotoliniai posėdžiai? (1) Laikraščio straipsnis

Regis, jau daugelis baigiame įprasti ne tik su artimaisiais bendrauti, bet ir...

Dabar jau reta tikimybė yra žiemą svečiuojantis Kuršių nerijoje išgirsti nuo plačiųjų...

Bumbinimo ant Kuršmarių ledo ypatumai nuotrauka, foto

Nepaisant besitęsiančios COVID-19 epidemijos ir karantino iššūkių, nuo kovo 3 dienos Klaipėdos...

Kai būti pirmoku ir norisi, ir baugu nuotrauka, foto

Kuo komiksai įdomūs vaikams? Kokia jų funkcija? Ar jie tėra skirti pramoginiams...

Iliustratorė Gabrielė Penčylaitė: "Komiksų skaitymas - tai kelionė" nuotrauka, foto

Išsiilgusiems kelionių šį sykį - Lietuvos Kolumbu tituluojamo Dano Pankevičiaus fotoreportažas iš...

Iš koralų pastatytas miestas, kuriame  moterų nepamatysi nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą: Kaip susipažinau su mimozomis nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 182 - oji istorija, kovo 8, pirmadienisPro langą - balta balta,...

Kryptinga vakcinacijos kampanija prasidės kovo viduryje nuotrauka, foto

Sveikata, Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad kovo viduryje Lietuvoje prasidės kryptinga informacinė...

Dėkojame už meilę, paguodą, atsidavimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Mielos Klaipėdos miesto globos namų moterys, su Kovo 8-ąja!

Būkite sveikos, mylimos ir laimingos kasdien! nuotrauka, foto

Klaipėda, Brangios moterys,

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 6 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 49 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...