2020 m. spalio 24 d. 04:03 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Kaip elgtis su senais medžiais?

(4)

2020-03-08, 10:01

Kalbino Dalia BIKAUSKAITĖ

Kaip elgtis su senais medžiais? nuotrauka, foto

Reklama

Klaipėdos bendruomenė pasidalijusi į dvi dalis: vieni gulasi kryžiumi, kad nebūtų iškirstas nė vienas medis, kiti sako, kad senus ligotus medžius reikia šalinti. Apklausos dalyvių klausėme, kaip jie, jeigu turėtų galią, elgtųsi su senais medžiais Klaipėdos mieste.

Asta Šlepetienė, gydytoja

Manęs niekas dar nėra to klausęs. Sveiki medžiai tegu auga, bet jie turi būti prižiūrimi, genėjami, retinami. Jeigu medžiai būtų tik kertami ir neatsodinami, su tuo nesitikčiau. Man gaila medžių, nes jie valo orą, suteikia pavėsį, bet nenorėčiau, kad esant didesniam vėjui medis nulūžtų. Jeigu aš neleidžiu kirsti medžio, tada turiu prisiimti ir asmeninę atsakomybę, kai jis nugrius ir sužalos žmogų ar sugadins turtą.

Man nepatinka M. Mažvydo alėjos medžiai. Jeigu tokius sodiname, turime plauti šaligatvių plyteles. Kas keičia medžius, turi tai daryti atsakingai, parinkti tokius, kurie tinka mūsų klimatui. Gal ir lengviausia iškirsti visus, paskui susodinti vienodus naujus ir manyti, kad bus gražu. Jeigu mes norime susitvarkyti savo parką, turime klausti specialistų. Galbūt tikrai kažkada medžiai buvo sodinami chaotiškai, gal tikrai taip neturi būti. Juk žmonės, prižiūrintys parkų medžius, turi specialų išsilavinimą. Kiekvienas mes turime daryti savo darbą. Mes, visuomenininkai, negalime vadovautis vien tik savo emocijomis ar savo pačių sugalvotomis taisyklėmis.

Gintarius Petkus, anglų kalbos mokytojas

Reklama

Jeigu galėčiau, pirmiausia įsigyčiau brangios technikos seniems medžiams persodinti. Ji iškelia šimtametį medį ir gražiai įsuka į naują vietą. Tikrai šalinčiau senus, labai ligotus, didelį pavojų keliančius medžius. Vis dėlto jie kelia pavojų ir nėra nekaltos blakstienos, išdygusios iš žemės. Niekada nekviesčiau dendrofloros tyrimus atlikti Miškų instituto specialistų. Visi jie turi miškinį požiūrį, jų vertinime nėra urbanizacinio požiūrio. Jeigu galėčiau, nedelsdamas sustabdyčiau Danės skvero darbus ir Skulptūrų parko ekocidą, nes numatoma iškirsti 526 medžius, iškviesčiau rimtą dendrologijos įmonę, kad iš naujo atliktų kai kuriuos tyrimus, nes medžių būklė parke yra visiškai neprasta. Neliesčiau čia medžių, nes kai juos išretini, jie tampa tarsi vienas karys lauke - neatlaiko vėtrų.

Mero vietoje skaidriau informuočiau visuomenę, išgirsčiau jos siūlymus medžių klausimu. Be to, tam tikroje įstaigoje atidaryčiau betonligės (tam tikras psichikos sutrikimas, baisus pandemijos masto virusas) skyrių ir suguldyčiau architektus, kurie nori uždengti žemę, kuri privalo kvėpuoti. Jeigu būčiau meras, samdyčiau etatinį arboristą. Būdamas miesto vadovas pasiskaityčiau botanikos vadovėlį ir sužinočiau, kad brandūs medžiai, tokie kaip Danės skvere, Vilties, S. Nėries gatvėse, pakelia apie toną vandens. Jeigu jų nepjaučiau, tada nereikėtų atkimšinėti kanalizacijų.

Algirdas Grublys, buvęs miesto Tarybos narys

Ir kaip geografas, ir kaip miestietis senus medžius išpjaučiau. Reikia suprasti, kad yra miško ir yra miesto medžiai. Parkuose medžiai gali sulaukti gilios senatvės, o tie, kurie auga prie gatvių, turi būti keičiami kas 15 metų, nes jie pradeda leisti šaknis, ardo grindinį, kanalizaciją. Per 15 metų užauga jų lapija ir antrame, trečiame namo aukšte gyvenantiems žmonėms užstoja saulę.

Reklama

Man tos liepos prie CBK taip gaila - ilgaamžis medis, ir istorinis, ir paminklas. Bet jis yra tokioje judrioje gatvėje, ten smardina CBK, automobiliai. Skauda širdį, kai pro šalį važiuoju ir žiūriu į tą žūstantį seną medį. Jeigu jis būtų parke, kitas dalykas, o miesto erdvėje jis miršta.

Artūras Bogdanovas, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius

Esu jaunas gargždiškis ir senas klaipėdietis. Kaip tik dabar tokį klausimą sprendžiu Gargžduose. Mes stengiamės sprendimą priimti bendruomeniškai. Esu kategoriškas tik tais atvejais, kai medžiai kelia pavojų. Parkas mieste - meno kūrinys, poilsio vieta, bet jis nėra miškas. Manau, medžius retinti būtina, bet ne maksimaliai. Esu linkęs pasitikėti ekspertų nuomone ir nepriimčiau sprendimo vienas pats. Manau, Skulptūrų parkas Klaipėdoje gali būti ir tamsus, nes kai vasarą karšta, ten tikras atokvėpis. Klaipėdos mieste yra parkų ir skverų, kuriuose medžius tikrai galima praretinti, tada į namų fasadus atsivertų visai kitas vaizdas.

Bronius Bikulčius, Jūrų kapitonų asociacijos narys

Reklama

Kažkada svajojau tapti girininku. Maždaug prieš 25 metus prie Taikos pr. 135 namo pasodinau 15 medžių be jokio leidimo. Ne visi prigijo iš karto, kitus teko atsodinti, vieną jau paaugusią eglutę kažkas išsikasė. Jeigu mano medžiai bus iškirsti, vadinasi, trukdo, nieko nepadarysi. Senus medžius reikia kirsti, niekur nedingsi. Jeigu taip nusprendžia specialistai, taip ir turi būti. Juo labiau kad iškirsti medžiai yra atsodinami. Kaip gražiai atrodo šiuolaikiški medeliai Liepų g. Prisiminkime topolius, kurių pūkai lakstė, žmonėms alergijos prasidėdavo, gatvės buvo baltos kaip sniegu padengtos. Tai buvo nekokybiški medžiai iš sovietmečio, reikėjo juos kirsti.

Mindaugas Bačkus, violončelininkas, Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas

Vienas dalykas - globali problema - naikinami medžiai ir miškai. Kitas dalykas seni medžiai, kurie žmonėms sukelia sentimentų, galbūt primena jaunystę, bet šiaip nėra labai vertingi. Nematau jokios problemos, jeigu jie išraunami ar nupjaunami, o į jų vietą atsodinami nauji, kurie po 20-30 metų ne mažiau džiugins Klaipėdos gyventojus. Šiais laikais juntamas labai didelis rūpinimasis ekologija, žmonės tai labai sureikšmina.

Žmonės prisiriša prie aikštės, prie gatvės ruožo, jie nori, kad jis būtų toks pat, kai jie buvo maži vaikai. Aš užaugau Vilniuje, ten buvo Sereikiškių parkas. Tada ten dar nestovėjo Valdovų rūmai, aš visada pro tą vietą eidavau į mokyklą. Kai pradėjo statyti Valdovų rūmus, išpjovė labai daug medžių, visą alėją, pro kurią eidavau į mokyklą. Man tada viskas atrodė baisiai. O dabar žmonės džiaugiasi paveldu, taip kad viskas yra labai sąlygiška.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klevas

2020-03-08   18:56

IP: 85.232.128.51

savivaldybes gamtosaugininkai sedi uzsirakine ,miesto medziais nesirupina ,praeitu ir pasiziuretu koks trukdo toki pasalintu, bet kap tycia nupjiauna ta kuris netrukdo.

Koncervatorius

2020-03-08   15:49

IP: 93.132.58.63

zinote reikia ta sovietini ir komunistini palikima rauti su saknimis .....nes kas cia per medziai ,gal juos kokie stribai ar KGB agentai kurie uzslaptinti 75 metams prisodino,kad paskui turetu kur sukabinti raudonas veleveles ......tad reikia viska rauti su saknimis ir graiti is pamatu tik ta nauja prekybos centra "ERMITAZAS" reiketu statyti ne Daubysos gatveje kaip dabar galvojama ,o ATGIMIMO aiksteje ,
kad visi atgimtu ir susiprotetu

AK

2020-03-08   15:15

IP: 89.116.235.12

Na, tie Valdovų rūmai ten labai šiaip jau įsprausti, ir taurumo ar paveldo nesmarkiai. Dar liūdniau su medžių ir teikto sutvirtinimo netekusiu bokšto kalnu. Širdies klausyti reikia. Jei ji nepakužda, kad ir medis gyventi nori - gal ir ją derėtų išpjauti?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Andželika ir Isroildžon Baroti: "Mūsų tikslas - įžengti į tarptautinę areną" nuotrauka, foto

Andželika ir Isroildžon Baroti: "Mūsų tikslas - įžengti į tarptautinę areną" Laikraščio straipsnis

Meno mugėje "Art Vilnius' 20" Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos Baroti galerija ...

Tradiciniame Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) ir ERGOLAIN organizuojamame stipendijos architektūros studentams...

Kaip jaunimas pertvarkytų Senąjį turgų? nuotrauka, foto

Klaipėdietis kraštotyrininkas, žurnalistas, kuršių istorijos, kultūros ir rekonstrukcijos klubo "Pilsots" narys Denisas...

Rekonstravo virvę iš liepų karnų nuotrauka, foto

Algimantei Daugėlaitei šiuo metu 21-eri. Studentė per visus savo gyvenimo metus jau...

Tris kartus susirgo vėžiu: "Tai mane užaugino" nuotrauka, foto

"Gyvenime nėra neįmanomų dalykų, tiesiog reikia džiaugtis kiekviena duota akimirka ir griebtis...

Klaipėdos paralimpiečių gyvenimai - tarsi trileris nuotrauka, foto

SAM: Klaipėdos savivaldybė - raudonojoje zonoje nuotrauka, foto

COVID-19, Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju...

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi nuotrauka, foto

COVID-19, Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant...

Stresas dėl atidėliojimo: kai vengiam problemų ir jų sprendimų nuotrauka, foto

Psichologija, Mintis „šitą padarysiu vėliau“ yra pažįstama visiems. Ypač kai galvojame apie ne...

Sportiškajai Nikitinų šeimynėlei - 17 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Sportiškoji Nikitinų šeima - Anatolijus ir Irena bei jų dukra Ilona Songailienė...

COVID-19, Paskelbta prieš 5 val.

COVID-19, Paskelbta prieš 6 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...