2020 m. gruodžio 5 d. 09:46 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Aldona Grigaliūnienė: "Likimas nieko už dyka neduoda"

(2)

Aldona Grigaliūnienė: "Likimas nieko už dyka neduoda" nuotrauka, foto

"Nepamiršiu tų saldžių akimirkų, kai Lietuvai iškovodavau pergales. Kai gini savo šalies vardą ir iškovoji pergalę, širdyje neapsakomai džiugu. Nepakartojamas jausmas užplūsta sielą. Tuomet supranti, jog viskas yra daroma ne veltui, viskas turi prasmę", - širdį atvėrė paralimpinė čempionė.

© Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reklama

"Kai pirmą kartą dalyvavau paralimpinėse žaidynėse ir savo akimis pamačiau, kad žmogus be rankų, be kojų vandenyje kapanojasi, plaukia, medalį gauna, buvo kažkas sunkiai suvokiamo. Stebėdama tai net apsiverkiau. Tuomet į galvą atėjo mintis, kad mano bėdos - ne bėdos, o tik gėlytės", - sakė prieš daugiau nei dešimtmetį aktyviai sportavusi ir net tris paralimpinius medalius iškovojusi klaipėdietė Aldona Grigaliūnienė.

Šiuo metu ji mėgaujasi užtarnauta pensija, vyro, dviejų dukrelių ir penkių anūkėlių draugija, tačiau jaunystėje jai teko nueiti sunkius kelius ir grumtis ne tik su sporto varžovais, bet ir lyg už lūžtančio šiaudo kabintis ir kovoti dėl savo pačios gyvybės.

Staiga ištiko paralyžius

"Mane liga užklupo itin netikėtai. Nuo mažens buvau guvi ir sveika, tačiau vieną dieną lyg perkūnas iš giedro dangaus gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis - mane ištiko paralyžius. Man tuomet nebuvo nė 40 metų. Užaugo galvoje auglys, užspaudė centrinius nervus ir paralyžiavo kairiąją kūno pusę. Net pusę metų išgulėjau ligoninėje. Iš pradžių vaikščiojau tik vedama už rankų. Mačiau, kad niekas nesikeičia, nepadeda hormonų kursas, bet negalėjau su tuo susitaikyti.

Į ligoninę atėję lankyti artimi žmonės manęs net nepažino. Pasiėmusi veidrodį mokiausi tarti "au", "uo"... Ne vieną veidrodį sudaužiau...

Tuo metu vyras buvo šalia, man nė minties nekilo, kad galėtų apleisti, išduoti. Tik vėliau pagalvojau, kaip sunku vyrui pusę metų išbūti vienam namuose su dviem mažom mergaitėm. Gerbiu jį už tai. Kitas kuris gal būtų pasukęs į kairę... Po didelių pastangų, ilgo gydymosi etapo grįžau į gyvenimą kitokia, bet grįžau. Nepalūžti po tokių sunkių išbandymų padėjo tik sportas ir šeima. Mane sportas žavėjo nuo vaikystės. O kai žmogus daro tai, ką mėgsta, dažniausiai ir pasiekia gerų rezultatų", - atviravo nuoširdumu trykštanti moteris.

Įžeidimas ir medikų patarimai

Daugkartinė čempionė neslėpė, jog kai 1996 m. sulaukė pasiūlymo dalyvauti Atlantoje neįgaliųjų žaidynėse, kone įsižeidė.

Reklama

"Tada pamaniau - ar aš čia jau tokia neįgali? Truputį veidas paralyžiuotas, viena kūno pusė prasčiau veikia, ir ką? Negi man tokiose varžybose dalyvauti? Tačiau nuvykusi į varžybas supratau, jog tokių kaip aš - šimtai. Sportuoja, pergales skina ir tie, kuriems daug sunkiau. Smagu. Neįgalūs žmonės turi ko siekti, gali bendrauti, nenuleidžia rankų", - teigė A. Grigaliūnienė.

Baigti profesionalios sportininkės karjerą jai patarė medikai.

Aldona Grigaliūnienė ne tik pati profesionaliai sportavo, bet meilę sportui skiepijo ir jaunajai kartai - dirbo kūno kultūros mokytoja.

"Sakė: "Jei nori gyventi, profesionaliai nebesportuok." Tris valandas kasdien trukusios treniruotės neįgaliam žmogui nemažai kainavo: "Likimas nieko už dyka neduoda." Tai buvo įtemptas, juodžiausias darbas", - kalbėjo A. Grigaliūnienė.

"Įsitrini, būdavo, tepalais nuo skausmo, juosiesi diržą, ir tarsi lynu pereini savo pačios galimybių ribą. Ir šitaip didžiajame sporte išsilaikiau penkiolika metų", - pasakojimą tęsė A. Grigaliūnienė.

Titulų ir apdovanojimų - galybė

Reklama

Ji dabar tik dėl savęs, dėl sveikatos nueina paplaukioti į baseiną, pajuda sporto salėje.

"Anksčiau dar "Vyturio" pagrindinėje mokykloje vedžiau kūno kultūros pamokas, tačiau jau septyneri metai nebedirbu. Dabar mane domina dvasiniai dalykai. Rytais darau mankštelę, jogos pratimus. Jeigu atvirai, galvoju, kad tik judėjimas ir palaiko sveikatą. Jei nejudėčiau, būčiau negalės surakinta. Sportuodama tarsi surenku save iš šukių, suaktyvėja kraujotaka. Sporte pasiekti aukštumų padėjo visų pirma darbštumas, užsispyrimas ir kovingumas. Taip pat noras nugalėti bei nuolat būti pirmai. Be to, visada norėjau tobulėti. Manau, būtent tai ir padėjo nepalūžti sunkiose gyvenimo situacijose bei pasiekti svarių pergalių", - sakė tituluota atletė.

Aldona Grigaliūnienė po sunkios ligos, paralyžiaus ir pusės metų, praleistų ligoninėje, iš naujo turėjo mokytis vaikščioti, tačiau tai jai nesutrukdė pasiekti sporto aukštumų - klaipėdietė savo trofėjų kolekcijoje turi net tris medalius.

Be to, ji pridūrė: "Nepamiršiu tų saldžių akimirkų, kai Lietuvai iškovodavau pergales. Kai gini savo šalies vardą ir iškovoji pergalę, širdyje neapsakomai džiugu. Nepakartojamas jausmas užplūsta sielą. Tuomet supranti, jog viskas yra daroma ne veltui, viskas turi prasmę."

A. Grigaliūnienė per savo sportinę karjerą dalyvavo trejose paralimpinėse žaidynėse: po aukso medalį iškovojo 1996 metais Atlantoje (šuolio į tolį rungtis) ir 2004 metais Atėnuose (rutulio stūmimas) bei sidabro medalį 2008 metais Pekine (rutulio stūmimas).

Reklama

1996 metais A. Grigaliūnienei įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro didysis kryžius, 2004 metais - ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Komandoro didysis kryžius, 2005 metais - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius ir KKSD Sporto garbės Komandoro ženklas. 2005 metais ji buvo pripažinta Metų klaipėdiete.

1994-2007 m. ž Lietuvos sėdimojo tinklinio rinktinės žaidėja. Ne kartą skynė aukso medalius tiek pasaulio, tiek Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionatuose, gerino planetos rekordus rutulio stūmimo ir disko metimo sektoriuose.

Bus daugiau istorijų

"Gyvenime nėra neįmanomų dalykų, tiesiog reikia džiaugtis kiekviena duota akimirka ir griebtis šiaudo net tada, kai jau, atrodo, visas pasaulis slysta tau iš po kojų. Valia ir tikėjimas savimi gali padaryti stebuklus", - įsitikinę "Savaitės ekspreso" kalbinti herojai paralimpiečiai A. Grigaliūnienė, Ramunė Adomaitienė, Augustas Navickas ir Malda Baumgartė.

A. Navicko istoriją aprašėme praėjusią savaitę, o kituose "Savaitės ekspreso" numeriuose jums, mieli skaitytojai, pateiksime R. Adomaitienės ir M. Baumgartės filmo vertas gyvenimo istorijas.

Skaudžios avarijos, lyg perkūnas iš giedro dangaus užklupusios ligos ar kiti itin nemalonūs įvykiai, visiškai sujaukiantys iki tol gyventą įprastinį gyvenimą. Medikų prognozės, jog likusią gyvenimo dalį gali tekti praleisti sukaustytiems lovoje, jų neišgąsdino, o privertė tik dar plačiau atmerkti akis, stengtis ir dėl savo tikslų atiduodant visą širdį veržtis į priekį.

Savo patirtimi mūsų kalbinti herojai pasiryžo pasidalinti dėl to, kad paskleistų žinutę: "Kad ir kas nutiktų, niekada nereikia užsidaryti tarp keturių sienų, liūdėti ar pasiduoti. Gyvenimas yra nuostabus, tereikia įžvelgti gražiąsias jo puses, o pastangos anksčiau ar vėliau bus vainikuotos didžia sėkme."

Reklama

Šie paralimpiečiai trykšta optimizmu, stebina geležine valia, drąsa, užsispyrimu ir begaliniu noru gyventi. Jie - pavyzdys visiems, neretai išpuikusiems nuo gero gyvenimo, nuolat niurzgiantiems dėl menkiausių smulkmenų ir kasdienybėje nesugebantiems įžvelgti gražių dalykų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rita

2020-10-26   13:14

IP: 185.11.26.161

P.Aldona tikrai be galo įkvepiantis, pozityvus žmogus! Jos optimizmas ir užsispyrimas negali nežavėti. Sėkmės ir sveikatos, mokytoja

2020-10-25   22:00

IP: 185.11.26.161

Mano buvusi auklėtoja. Vien geri žodžiai apie ja. Sėkmės Jums!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Kuri koronaviruso banga klaipėdiečiams baisesnė? nuotrauka, foto

Kuri koronaviruso banga klaipėdiečiams baisesnė? (1) Laikraščio straipsnis

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, sparčiai daugėja žmonių, susirgusių COVID-19. Teiravomės, kaip...

"Albumas "Reverie" yra mano vidinio pasaulio refleksija, jausmų žemėlapis, kuriuo keliauju už...

INGAJA "Reverie" - kad atsisuktum į save nuotrauka, foto

Pagerbdami mirusiųjų protėvių atminimą, tęsiame straipsnių ciklą, skirtą Vėlinių tematikai. Šįsyk kalbame...

Kodėl mūsų kapinėse turi augti medžiai? nuotrauka, foto

"Šis darbas pranoko ir mūsų pačių lūkesčius", - džiaugiasi Klaipėdos hostelio savininkai...

Spalvingi paukščiai - pasveikinimas atvykusiems į Klaipėdą nuotrauka, foto

Uostamiesčio gyventojų teiravomės, ar senamiesčio grindinio kokybė atitinka jų lūkesčius: ar jis...

Ką klaipėdiečiai mano apie senamiesčio grindinį? nuotrauka, foto

Ir vėl liūdnas rekordas: užsikrėtė 2848 žmonės nuotrauka, foto

COVID-19, Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2848 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė...

Pervedė 400 eurų, o susisiekti nebepavyksta nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020-12-04 į Klaipėdos m. PK kreipėsi 1993 m. gimusi moteris, kuri pranešė,...

Trikojai „prišaudė“ baudų už daugiau nei 4,7 mln. eurų nuotrauka, foto

Automobiliai, „Trikojais“ greičio matuokliais šiemet paskirta baudų už daugiau nei 4,7 mln....

Pagrindinė Klaipėdos eglė bus įžiebta saugiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau šiandien, šeštadienį 17 val. bus  įžiebta pagrindinė Klaipėdos miesto eglė.

COVID-19, Paskelbta prieš 16 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 17 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 32 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 34 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...