2021 m. vasario 25 d. 21:48 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

"Adelė Dirsytė patraukė savo drąsa"

(1)

2021-01-17, 17:01

"Vakarų ekspreso" inf.

"Adelė Dirsytė patraukė savo drąsa" nuotrauka, foto

Reklama

Dievo tarnaitė Adelė Dirsytė buvo veikli ateitininkė, Sibiro kankinė. Ji patyrė daug sunkių išbandymų, tačiau išliko nepalaužiamos dvasios. Su šios šviesios asmenybės gyvenimo istorija galima susipažinti ką tik išleistoje, išskirtinėmis iliustracijomis turtingoje knygoje "Adelė Dirsytė" (išleido "Magnificat leidiniai", 2020). Ji skausminga, tačiau kviečianti būti drąsiems: gyventi Tikėjimu, Viltimi ir Meile.

Kokiu idealų siekdama gyveno Dievo tarnaitė Adelė Dirsytė? Ko iš jos galėtų pasimokyti kiekvienas jaunas žmogus? Galiausiai, ko, turėdami galimybę nusikelti į praeitį, paklaustumėte pačios Adelės Dirsytės? Atsakyti į minėtus klausimus ir pasidalinti savo mintimis sutiko filosofijos studentė, ateitininkė Goda Kotryna Jokubauskienė.

Kada pirmą kartą sužinojote apie Adelę Dirsytę?

Kokių vienuolikos, kai pradėjau lankyti ateitininkų kuopos užsiėmimus. Pamenu, kuopos patalpose kabėjo Adelės Dirsytės portretas, tad per vieną pirmųjų susitikimų mums, jauniesiems ateitininkams, kuopos globėja apie ją ir papasakojo.

Kuo jus patraukė jos asmenybė?

Sako, kad įspūdis, gautas su žmogumi susipažinus patį pirmą kartą, išlieka visą gyvenimą ir mums yra labai svarbus. Tada, būdama vaikas, pirmąkart išgirdau, kaip žmones kankindavo Sibire: durstydavo adatas į panages, raudavo plaukus, žiauriai mušdavo - tada negalėjau patikėti, kad šias bausmes galėjo daryti paprastai moteriai, iš esmės nieko blogo nepadariusiai, ir dar daugiau - kad ši moteris visa tai galėjo iškęsti, neatsižadėdama to, dėl ko buvo nubausta. Tad pirmiausia Adelė Dirsytė mane patraukė savo drąsa ir gyvenimu tiesoje. Ji man iki dabar tokia. Tik vėliau, kai daugiau apie ją pasidomėjau, kai perskaičiau jos maldaknygę, jos laiškus, rašytus iš Sibiro savo giminaičiams ir draugams Lietuvoje, bei tremties draugių liudijimus, pažinau ją daugiau. Tada ji mane dar labiau patraukė, tik jau savo švelnumu, jautrumu bendraujant su kitais, savo išmintimi. Ir tokiu labai šviesiu žvilgsniu - nežinau, koks jis būdavo realybėje, bet aš jį tokį įsivaizduoju, nes Dirsytės mintyje būdavo labai daug vilties, tik ne į šį pasaulį nukreiptos (ji niekada neneigė pasaulio žiaurumo). Ne veltui ji vadinama Vilties Mokytoja.

Reklama

Ar yra tema, kurią palietus visuomet cituojate A. Dirsytę arba pateikiate ją kaip pavyzdį?

Turbūt tikėjimo tema yra pirmoji, kurioje Dirsytė yra tikras pavyzdys. Jos gyvenimas labai gerai parodo, kad, pasirinkdamas Dievą pirmąja vieta, turi išsižadėti šio pasaulio gerovės. Manot, kad toks tragiškas Dirsytės gyvenimas, kai ji paliko pasaulį, būdama žmonių žiaurumo suluošinta ne tik fiziškai, bet ir psichiškai, yra tiesiog jai kliuvęs likimas? Manot, kad ji nebūtų to išvengusi, jei, pavyzdžiui, ir būtų atsižadėjusi savo ateitininkiškos tapatybės, už kurią ir buvo suimta? Jei būtų prisitaikiusi prie naujos valdžios ir kiekvieno jo skelbiamo melo, manau, būtų galėjusi išvengti tokio likimo. Bet kas nuostabiausia, kad jai tekusi kančia nebuvo tik auka, kurią jį turėjo sumokėti, norėdama visiškai atsiduoti Dievui. Tai buvo ir dovana jai pačiai. Ji rašė savo bičiuliams, kad tik Sibire suprato, kas yra meilė ir kaip Lietuvai reikia meilės darbų, o ne gražių žodžių. Kančia naujomis spalvomis nuspalvino jos gyvenimą. Nuspalvino, ne atėmė spalvas.

Antroji tema, kurioje man svarbi A. Dirsytė, yra moteriškumas. Man ji yra stiprios moters pavyzdys. Jai buvo svarbu, kad moteris būtų išsilavinusi, savo srities profesionalė, tvirta katalikė, besirūpinanti savo ir kitų dvasiniu gyvenimu, visuomenės gerove. Taip pat, kad turėtų jautrumo ir atjautos kupiną žvilgsnį artimui, nepasiduotų madoms, norinčioms visas moteris suvienodinti pagal vieną modelį. Dirsytė kalbėjo apie moters grožį, kuris slypi jos natūralioje prigimtyje, jos individualume, o ne dirbtinai primestame vienodume.

Kokių idealų siekdama ji gyveno? Kaip manote, kokią svarbą šie turi mūsų dienų visuomenėje?

Tarnauti Dievui, artimui ir tėvynei. Išties, atrodo, kad Adelė Dirsytė šiuos tris elementus glaudžiai sieja tarpusavy, pirmenybę teikdama tarnystei Dievui. Savo laiškuose bičiuliams ji vis išsako savo troškimą juos matyti tyros sąžinės, pasitikinčius Dievu, besirūpinančius savo artimaisiais ir besistengiančius dėl Lietuvos, dėl jos žmonių. Adelei Dirsytei labai rūpėjo, kad ne tik ji pati šiais idealais gyventų, bet kad ir kiti matytų prasmę jais gyventi, jų siekti. Jai labai rūpėjo ir jos artimųjų, likusių Lietuvoje, likimai.

Kai žvelgiu į plačiąją visuomenę, iš pirmo žvilgsnio matau, jog žmonėms dabar yra svarbiausia tarnystė artimui. Kiekvienas iš mūsų turbūt turime bent vieną artimą žmogų, o ir patys kažkam tokie esame. Ir išties džiugu matyti, kad pavienio žmogaus, ypač labiau pažeidžiamo, gerove imtasi vis labiau rūpintis. Visgi, galima pastebėti, kad gyvename greitu tempu, esame visada užsiėmę keliais darbais vienu metu. O poilsiui rastą akimirką dažniausiai išnaudojame betiksliam "skrolinimui" internete. Dažnai apleidžiame gyvą santykį net ir su pačiais artimiausiais, draugais, šeimos nariais, atitolstame nuo jų. Galbūt viena iš to mūsų vergavimo technologijoms priežasčių yra mūsų negebėjimas atsispirti šio pasaulio daiktams, jų žavesiui, naujovėms.Viliuosi, kad šiandienos žmogus sugebės atrasti tvirtesnį pamatą ir jame (žmoguje) neįsikeros tarnystė materijai kaip nevalingas "idealas".

Reklama

Kaip manote, kokios A. Dirsytės asmeninės savybės yra aktualios šių dienų jaunimui? Ko iš jos galėtų pasimokyti kiekvienas jaunas žmogus?

Manau, kad jaunimas tikrai galėtų iš Adelės pasisemti tvirtumo ir drąsos, nebijojimo kam nors neįtikti, nepatikti. Jaunam žmogui labai svarbu, ką apie jį galvoja, mąsto ar kalba už akių kiti. Bet taip pat jaunam žmogui yra labai svarbu žinoti, kokia yra gyvenimo prasmė, kokia jo vieta pasaulyje. Juk tai vėliau turės įtakos ir tam, kokiomis veiklomis jis nuspręs užsiimti savo gyvenime, kokius veikimo principus jis nusistatys, kokiais prioritetais vadovausis. Taip pat ir viltingumo, gebėjimo pažvelgti plačiau, neapsiribojant kokia nors dabar patiriama kančia, kurį turėjo Adelė. Kiek ji Sibiro moterų ir merginų privertė bent akimirkai atsitraukti nuo kančios, kai kartu su jomis slapčia rengdavo poezijos vakarus ir prisimindavo gražiausias eiles, atgaivinančias širdį ir protą! Žinoma, vilties, kaip ir tvirtumo, jai teikė tikėjimas.

Parengė Aušra Čebatoriūtė

"Manau, kad jaunimas tikrai galėtų iš Adelės pasisemti tvirtumo ir drąsos, nebijojimo kam nors neįtikti, nepatikti", - svarsto filosofijos studentė, ateitininkė Goda Kotryna Jokubauskienė.

Asmeninio albumo nuotr.

Žymos: adelė dirsytė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Daugiau tokių rašinių

2021-01-17   20:46

IP: 188.69.196.120

Ir tokių nuostabių jaunų žmonių, kaip ši miela studentė Goda! Kuo geriausios Jai sėkmės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Kaip išmokyti vaiką pralaimėti? nuotrauka, foto

Kaip išmokyti vaiką pralaimėti? (2) Laikraščio straipsnis

Noras laimėti žmogui kyla natūraliai. Jis padeda siekti užsibrėžtų tikslų, priimti ir...

"Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad "Kontrabandą" kada nors reklamuos bankas. Galime jam tik...

Dėkoja bankui už "Kontrabandos" reklamą nuotrauka, foto

Ar žinojote, kad egzistuoja natūralaus asfalto ežerai? Apie vieną tokių pasakoja žymusis...

Kur tyvuliuoja didžiausias natūralaus asfalto ežeras nuotrauka, foto

Kai klaipėdiečiai Ingrida ir Valdas Juknos prieš beveik dešimtmetį vos ketverių metukų...

Dovana jaunąjį Klaipėdos talentą nuvedė į Šveicariją nuotrauka, foto

Nuo pat mokyklos laikų į jaunimo politikos veiklą įsitraukusi palangiškė Aistė Valadkienė...

Aistė Valadkienė: "Darbas Savivaldybėje nėra tik kavos gėrimas" nuotrauka, foto

Garsus Klaipėdos paralimpietis įkvepia savo pavyzdžiu nuotrauka, foto

Sportas, Žinomas Klaipėdos parairkluotojas, Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių dalyvis Augustas Navickas ne...

G. Nausėda - apie žaliuosius koridorius, ES skiepų pasą nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuva kartu su kitomis bendramintėmis valstybėmis siūlo kurti palankias sąlygas Europos gamintojams...

Geriau neidealus bendrasis planas, nei ideali stagnacija nuotrauka, foto

Klaipėda, Rengiamas naujas Klaipėdos miesto bendrasis planas toliau kelia aistras. Šį kartą Lietuvos...

Palaimintos lengvatos Klaipėdos verslui nuotrauka, foto

Klaipėda, Dėl besitęsiančios COVID-19 pandemijos uostamiesčio politikai pritarė siūlymui atleisti vietos verslininkus nuo...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...