2020 m. lapkričio 30 d. 00:44 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Projektai  >  VE-25

VE-25

"Vakarų ekspresas". 1992 08 06

(1)

Reklama

"Mindaugas" - tai ne istorinė Justino Marcinkevičiaus drama. Tai - istorinė Lietuvos laivyno drama. Dar viena tarp daugelio kitų. Dar vienas laivas, kurio pavadinimas likęs tik laikraščių puslapiuose.

Pradžia buvo optimistinė.

"Pašventintas "Lietuvos jūrų laivininkystės" laivas "Mindaugas". Įvykis neeilinis. Netgi LJL prezidentas Antanas Anilionis nutraukė savo atostogas ir sutiko "naujagimį", - 1992-ųjų rugpjūčio pradžioje paskelbė VE.

Turkijoje laivas buvo pradėtas statyti 1990-aisiais pagal pirminį Sovietų Sąjungos Pietų Sachalino laivininkystės užsakymą. Per tą laiką neliko visos SSSR, ir sachaliniečiai, greičiausiai nebeturėdami pinigų, laivo atsisakė. Po to "Mindaugas" turėjo plaukioti su Kipro vėliava, bet bendra Kipro ir Rusijos firma "Junikom" laivo taip pat nebenorėjo. Štai tada "Mindaugą" už maždaug 13 milijonų Vokietijos markių ir nupirko Lietuva.

Tai buvo ne vienintelis toks mūsų šalies pirkinys. Tuo metu tikėta, kad "Lietuvos jūrų laivininkystė" gyvuos ilgai ir nenuobodžiai, todėl nupirktas ir "Algirdas". Tiesa, šis į Klaipėdą dar neatplaukė, o štai generaliniams kroviniams gabenti skirtą "Mindaugą" gyrė visi, ypač jo kapitonas Saulius Mačiukas.

Reklama

"Laivas nuostabus. Negaliu lyginti su keltais, tačiau iš visų LJL laivų "Mindaugas" tikrai moderniausias. Su tokiu laivu konkurencijos galima nesibijoti", - pietų kajutkompanijoje metu sakė kapitonas.

Atsisveikindami žurnalistai S. Mačiukui palinkėjo 7 pėdų po kiliu.

"Tai gana daug - virš poros metrų. Tačiau rimtam laivui reikalingas ir rimtas gylis. Ir rimti kontraktai - tik tada atsipirks 13 milijonų markių, sumokėtų už "Mindaugą", - parašė VE.

Kažin ar tam užteko 15 metų? Ar "Mindaugas" jau buvo atsipirkęs, kai 2007-aisiais LJL jį pardavė? Kartu su kitais laivais - motorlaiviais "Kapitonas Šimkus", "Kapitonas A. Lučka", "Kapitonas Kaminskas", "Kapitonas Domeika".

O štai dar po kelerių metų S. Mačiukas užlipo ant to paties grėblio. Būtent jis vadovavo kitam LJL laivui "Voruta", kai "Laivininkystė" ėmė skęsti bankroto jūroje. 2015-ųjų liepą "Voruta", plukdžiusi cemento krovinį į Pusiaujo Gvinėją, sugedus varikliui buvo priversta sustoti Portugalijoje.

Reklama

Įgulai ėmė trūkti maisto, vandens atsargų, kuro, ir pagaliau jos nariai pareiškė neplauksiantys niekur tol, kol nesulauks atlyginimų. "Įgula nežada niekur pajudėti, kreipėsi į tarptautines organizacijas, kad nėra mokamos algos. Pirma reikia atsiskaityti", - tada pranešė S. Mačiukas.

Lietuvos "Voruta" taip ir nebepasiekė. Negrįžtamai dugnan grimzdanti LJL, tiksliau, jos bankroto administratorius, Portugalijoje likusį laivą aukcione pardavė už 2,25 mln. eurų. Toks pat likimas ištiko "Deltuvą", "Romuvą", savo eilės laukė "Raguva" ir "Venta". Laivai, išlikę tik laikraščių puslapiuose...

Tomis 1992-ųjų dienomis, žinia, Rusija jau buvo pradėjusi išvedinėti savo kariuomenę. Todėl buvo labai keista išgirsti, kad į kai kuriuos dalinius mūsų šalyje rusai ir toliau siunčia savo karius. Tai paaiškėjo krašto apsaugos pareigūnams sulaikius tris Rusijos armijos eilinius, pasak VE, bandžiusius neteisėtai patekti į tarnybos vietą Lietuvoje.

"Eiliniai Boldyrevas (g. 1972 m.), Rusakovas (g. 1974 m.) ir Klimovas iš karinio dalinio Nr. 06017, dislokuoto Baltijske, Kaliningrado srityje, sulaikyti Rimkų geležinkelio stotyje. Jų čia laukė Rusijos armijos "Uralas".

Reklama

KAM'o patruliams sulaikytieji nesipriešino. Pasiaiškinime KAM Klaipėdos apskrities komendantui karinio dalinio Nr. 41610 (į jį turėjo patekti naujokai) papulkininkis Michalkevič pažadėjo tris kareivius išsiųsti į Baltijską rugpjūčio 6-ąją, traukiniu Maskva-Kaliningradas", - informavo laikraštis.

O traukiantis rusams vis labiau domėtis Lietuva, tiksliau, Klaipėda ir Klaipėdos kraštu, ėmė vokiečiai. Su, švelniai pasakius, gana keistais pasiūlymais. Štai vieną dieną Aukščiausiosios Tarybos (AT) Užsienio reikalų komisija priėmė gausią delegaciją iš Vokietijos, lydimą vieno Europos Parlamento nario.

"Delegacijos vadovas savo kolegas pristatė kaip dešiniųjų politinių įsitikinimų žmones, daugiausiai kilusius iš buvusių Rytprūsių (dabartinės Šiaurės Lenkijos žemių, Kaliningrado srities) bei Klaipėdos krašto. Svečiai neslėpė, jog jiems nepatinka Vokietijos vyriausybės vykdoma pokarinių sienų neliečiamumo politika, kritikavo ir Helmutą Kolį, ir Hansą Dytrichą Genčerį. Vienas profesorius paklausė mūsų komisijos narių: "Kaip jūs žiūrėtumėte į tai, kad būtų įkurta Prūsijos valstybė prie Baltijos jūros, o į šią valstybę įeitų ir buvęs Klaipėdos kraštas su Klaipėda", - tokiu pasiūlymu negalėjo patikėti klaipėdietis AT deputatas Vytautas Plečkaitis.

Jis perspėjo, jog Lietuva neturėtų virsti pereinamuoju kiemu, o šalies gyventojai - "antrarūšiais piliečiais, pataikaujančiais svetimšaliams ir tuo užsidirbantys pragyvenimui": "Žmonės, atvykę iš svetur, turintys "tikrų" pinigų, nesunkiai gali viską nupirkti, net ir mūsų merginas, kurios, beje, žymiai gražesnės už vokietes."

Štai taip.

Žymos: ve25

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

apsimyzes

2017-08-06   22:25

IP: 79.97.52.241

laikrastis.Supistos rasliavos.Pedalas redaktorius.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

VE-25

1993-iųjų gegužė Klaipėdoje prasidėjo nuo miesto valdžios pastangų atleisti laikraščio "Klaipėda" redaktorių...

„Vakarų ekspresas“. 1993 05 01-07 nuotrauka, foto

1993-iųjų balandžio paskutinė savaitė Klaipėdoje pasižymėjo išskirtinai kruvinais įvykiais. Balandžio 25 dieną...

„Vakarų ekspresas“ - prieš ketvirtį amžiaus... nuotrauka, foto

Gera ir patogu prieš 25 metus buvo geriamojo vandens mėgėjams. Galėjai ateiti...

„Vakarų ekspresas“: prieš ketvirtį amžiaus nuotrauka, foto

Nedaug gerų naujienų. Labai nedaug. Dauguma 1993-iųjų balandžio mėnesio "Vakarų ekspreso" publikacijų...

„Vakarų ekspresas“ - prieš ketvirtį amžiaus... nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...