2020 m. lapkričio 29 d. 23:51 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Projektai  >  VE-25

VE-25

"Vakarų ekspresas". 1992 08 01 ir 04

(1)

Reklama

Su jūra juokauti negalima. Galima juokauti su mariomis, nors irgi nepatariama. O štai su jūra - jokiu būdu. Tą jums patvirtins kiekvienas buriuotojas.

Vis dėlto net ir nejuokaujant reikia sekti oro prognozes. Nepasakysime, ar tą padarė suomiai, kateriu "Charlotte" ir jachta "Kohia" išplaukę iš Klaipėdos. Gal ir pasidomėjo būsimais orais. Bet žinote, kaip būna su tomis prognozėmis - net dabar, ištobulėjus technologijoms, jos įžūliai meluoja žmonėms, o ką čia kalbėti apie gūdžius 1992-uosius...

Taigi, liepos 27-ąją iš Klaipėdos Danijos salai priklausančios Bornholmo salos link išplaukė "Charlotte". Iki kelionės tikslo likus vos 70 jūrmylių prasidėjo audra.

"Prieš bangas plaukti pasidarė nebeįmanoma, kateris pasuko atgal, pasileido pavėjui. Stiprus vėjas ir žvėriškos bangos, greitai nešdamos katerį Lietuvos link, išmušė galinį ir šoninį katerio bortus. Vanduo pro skyles pradėjo plūsti į vidų. "Charlotte" virto, atsistojo, dar kartą virto...

Kateris nuskendo 300 metrų nuo kranto, netoli Juodkrantės. Katerio savininkas Timas Turunenas (Tim Turunen) į krantą išplaukė įsikibęs plastmasinio gelbėjimo plaustelio virvagalio. Kitą įgulos narę Aną Turunen (Anna Turunen) išgelbėjo tai, kad ji vilkėjo gelbėjimo liemenę. <...> Aukų nėra, tik moteris, bešaudydama signalines raketas, stipriai susižalojo ranką."

Na, o tuo metu netoliese į krantą išmetė kitą suomių laivą - jachtą "Kohia".

Reklama

"Nulūžęs stiebas, aplink sraigtą apsivyniojusi ilga virvė, išdaužti iliuminatoriai, skilęs bortas... Tokia tad griuvena krantą pasiekė broliai Ilpas ir Jaukas Lumio (Ilpo ir Jauko Lumio). Gyvi sveiki. Ir gerai..." - pranešė VE.

Tikrai gerai. Bet gerai buvo ne viskas. Ypač su mūsų pasieniečiais.

"Nelaimė įvyko 18 valandą 30 minučių. Suomiai į jachtklubą parsigavo tik 4 val. ryto. Nestojo pakeleivingos mašinos, ir tiek. Nestojo tai nestojo, bet štai teko girdėti, kad mūsų pajūrį saugo "tautiniai" pasieniečiai. Kur jie buvo tuo metu, kada audros ištikti žmonės ropštėsi į krantą? Nejaugi jų tai nedomina? O gal tiesiog savo binoklius (jeigu iš viso tokius turi) buvo nukreipę į kopas moterų pliaže? Tai todėl ir negalėjo matyti nelaimę skelbiančių raketų jūroje.

Negana to, atrodo, mūsų pasieniečiai neturi nė jokios radijo stoties. Būtų išgirdę nelaimės signalą. Jachtos buvo prie pat kranto, radijo bangomis bendravo tol, kol nuskendo "Charlotte".

Taigi saugo vyrai mūsų pasienį budriai. Ginkluoti, lokatoriai sukasi... Pakrančių apsauga turėtų budėti prie 16-o avarinio radijo ryšio kanalo. Ir vėl "turėtų" - jeigu turėtų radijo stotį", - pasipiktinęs rašė straipsnio autorius.

Filatelistams ir ne tik

Reklama

O tuo metu Klaipėda ruošėsi svarbiai šventei - 740-ajam miesto gimtadieniui. Renginių programa neužėmė nė penktadalio laikraščio puslapio, bet ką veikti buvo. Pavyzdžiui, visi norintieji galėjo susipažinti su kolekcininko Šarūno Toliušio surinkta ir paruošta paroda "Klaipėdos pašto ženklai".

Pasirodo, 1920-1923 metais Klaipėdoje buvo naudojami kelių valstybių pašto ženklai. Vieni jų - vokiški, su įrašu "Memelgebiet", apyvartoje buvę vos tris 1920-ųjų mėnesius. Įdomu tai, kad tais pačiais mėnesiais pasirodė ir pirmieji prancūziški pašto ženklai su užrašu "Memel". Apyvartoje jie išsilaikė iki 1923-iųjų balandžio.

Pirmieji ženklai po garsiojo tų pačių metų sausio 15-osios sukilimo pasirodė sausio 26 dieną. Tai buvo trys... prancūziški ženklai aukštesne kaina. O balandį buvo išspausdinta 13 ženklų "Uosto" serija.

"Tai vieninteliai specialiai Klaipėdai skirti pašto ženklai. Gaila, kad iki šiol nežinomas dailininkas, paruošęs piešinius šiems ženklams. Žymūs pasaulio pašto ženklų katalogai ("Scott", , "Michel") pažymi, kad yra daug suklastotų šios serijos ženklų. Tai rodo filatelistų domėjimąsi Klaipėdos pašto ženklais", - aiškino Š. Toliušis.

Pasak jo, Klaipėdos kraštui galutinai įsijungus į Lietuvos sudėtį, jo pašto ženklai iš apyvartos galutinai išimti nuo 1925-ųjų sausio 1 dienos.

Reklama

Tiesa, buvo ir Klaipėdos kraštui skirti lietuviški ženklai - vadinamoji Klaipėdos serija (13 ženklų), sukurta dailininko Jono Buračo ir išspausdinta Londone, pasirodė 1923-iųjų liepos 12 dieną.

Na, o 1939 metais, vokiečiams perėmus mūsų kraštą, jie išleido ir atitinkamus pašto ženklus - su užrašu "Memelland ist frei" (liet. "Memelio kraštas yra laisvas")...

Vyriausybė, nesikeikiant...

Na, ir dar vienas tradicinis šios "Vakarų ekspreso" 25-mečio rubrikos leitmotyvas - "Kaip viskas keičiasi per ketvirtį amžiaus". Arba "Kaip nesikeičia niekas". Gal taip ir teisingiau - kaip nesikeičia niekas. Pavyzdžiui, Vilniaus (čia turima omenyje centrinė valdžia) požiūris į Klaipėdą. 1992-ųjų požiūrį geriausiai iliustravo ginčai dėl ketinamo statyti būsimos naujo naftos produktų importo ir eksporto terminalo vietos.

Žodžiu, Klaipėdos miesto taryba pasisakė prieš statybą tarp I ir II Melnragės.

Reklama

"Vyriausybė paprašė miesto Tarybos sušaukti neeilinę sesiją ir nedviprasmiškai "rekomendavo" atšaukti anksčiau priimtus sprendimus šiuo klausimu. Girdi, pažaidėme demokratiją, ir užteks. Galime lipti ir per jūsų galvas, bet geriau tas galvas nulenkite", - rašė VE.

Įdomu tai, kad patys Vyriausybės atstovai į tą sesiją taip ir neatvyko. Maža to - paaiškėjo, jog ir Seimas nieko nežinojo apie miesto Tarybos poziciją, nors rezoliucija dėl nepritarimo statyboms Melnragėje buvo siųsta ne kartą.

"Guodžia tai, kad dabar visos Respublikos gyventojams tapo aišku, jog terminalo statybą vilkino ne miesto Taryba, kaip nuolat iš Vilniaus buvo girdima, o pati Vyriausybė.

Kaip toks svarbus klausimas rūpi Vyriausybei, įrodo ir tas faktas, jog <...> sesijoje nedalyvavo nė vienas jos atstovas. Visas rūpestis baigėsi ultimatyvia vyriausybine telegrama", - reziumavo laikraštis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Volvo

2017-08-02   16:32

IP: 82.140.128.50

svarbiausias to meto „teatro patriotų“ klausimas buvo: kas sėdės už „Volvo“ vairo? Atsakymas aiškus: „Volvo“ buvo skirtas teatro administracijai ir Teatro sąjungos skyriui organizaciniams reikalams; važinėti į posėdžius ministerijoje ir Teatro sąjungoje, vežti balansus ir ataskaitas į Vilnių, ieškant lėšų pastatymams, artistų premijoms lankyti teatro rėmėjus po Žemaitijos regioną. Vežioti dešrą, šprotus, tortus, alų ir degtinę premjeriniams ir artistų jubiliejiniams baliams, sekančią dieną po balių juodžemio atvežimui, kad sėkmingai būtų persodintos palmės teatro fojė. Vienu žodžiu, kuo daugiau važinėji ir kuo daugiau matomas „Volvo“ su užrašu „Klaipėdos dramos teatras“, tuo didesnė reklama teatrui – tarsi kvietimas į teatrą. Autobusu „Laz“ visa tai atlikti būtų labai brangu, tuo labiau, kad jis buvo skirtas ARTISTAMS vykti gastrolių į Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos teatrus. Norėtusi tikėti, kad po 25 metų tokio mąstymo „patriotų“ teatre nebėra.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

VE-25

1993-iųjų gegužė Klaipėdoje prasidėjo nuo miesto valdžios pastangų atleisti laikraščio "Klaipėda" redaktorių...

„Vakarų ekspresas“. 1993 05 01-07 nuotrauka, foto

1993-iųjų balandžio paskutinė savaitė Klaipėdoje pasižymėjo išskirtinai kruvinais įvykiais. Balandžio 25 dieną...

„Vakarų ekspresas“ - prieš ketvirtį amžiaus... nuotrauka, foto

Gera ir patogu prieš 25 metus buvo geriamojo vandens mėgėjams. Galėjai ateiti...

„Vakarų ekspresas“: prieš ketvirtį amžiaus nuotrauka, foto

Nedaug gerų naujienų. Labai nedaug. Dauguma 1993-iųjų balandžio mėnesio "Vakarų ekspreso" publikacijų...

„Vakarų ekspresas“ - prieš ketvirtį amžiaus... nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...