2019 m. liepos 15 d. 21:55 val., pirmadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8)

(1)

2019-04-19, 10:01

Parengė Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja Skulptūrų parkui

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

SENELIŲ ŠEIMA. 1938 m. Ritos seneliai Dominykas ir Juzefa, trys vaikai Feliksas (prie mamos), Danutė ir Leonas Lengveniai Biržuose.

© Asmeninio archyvo nuotr.

Dabar Skulptūrų parkas yra vieta, kurioje išpildomi pažadai prisiminti. Nors kapų neliko - čia palaidotuosius klaipėdiečiai prisimena, uždegdami žvakutes Visų Šventųjų dieną.

Senosiose miesto kapinėse palaidota dailininkės Ritos Lengvenytės promočiutė Salomėja Poškienė (1871-1957 m.). Su savo vyru Antanu jie susipažino dirbdami Komarų dvare Kupiškio rajone ir susilaukė dukros Juzefos. Deja, gyvenimas nesusiklostė laimingai, - Antanas Poškus jaunas žuvo japonų kare. Salomėja Poškienė užaugino dukrą ir vėliau padėjo jai auginti vaikus.

SENELIAI. Salomėja ir Antanas Poškai. S. Poškienė (1871-1957) palaidota Klaipėdos miesto kapinėse (dabar Skulptūrų parkas).

Į Klaipėdą Salomėja atvyko su savo dukros Juzefos ir Dominyko Lengvenio šeima tuoj po karo. Lengvenių šeima įsikūrė Valstiečių gatvėje. Dominykas dirbo geležinkelinnku. Jie susilaukė trijų vaikų, iš kurių vienas - Feliksas Lengvenis yra Ritos tėtis.

F. Lengvenis (1927-1997 m.) buvo žinomas klaipėdietis, keletą metų prieš Alfonsą Žalį dirbęs Klaipėdos vykdomojo komiteto pirmininku, vėliau dirbo Jūrų prekybos uosto Kadrų skyriaus viršininku, visą gyvenimą buvo gerbiamas miestietis.

ŠEIMA. 1964 m. Lengvenių šeima: Danutė, Feliksas ir du jų vaikai Rita ir Eugenijus Klaipėdoje.

Valydavo samanas nuo antkapio

Rita savo promočiutės Salomėjos jau nespėjo pamatyti - gimė po jos mirties. Rita lig šiol lanko jos kapo vietą Skulptūrų parke. Visų šventųjų dieną uždega žvakutę, padeda gėlių, kryželį.

Pasakoja, kad ant Salomėjos kapo stovėjęs paminklas - balto marmuro "pagalvėlė", ant kurios buvo užrašytas vardas. Kapą juosė dviejų laiptukų betoninis rėmas.

Rita nuo mažens lankydavosi kapinėse su tėveliu. Mergaitės užduotis būdavo peiliuku nuvalyti samanas ir juodais dažais paryškinti raides ant balto marmuro.

Kai naikino kapines, valdžia siūlė savo artimųjų palaikus perlaidoti į kitas kapines. Ritos tėtis F. Lengvenis, pasitaręs su artimaisiais, pasakė, kad jo močiutės palaidojimo vieta yra pašventinta, ilsisi ramybėje ir jis palaikų nejudins, - tegul čia ir lieka. Feliksas labai mylėjo močiutę ir savo vaikams dažnai pasakodavo, kokia ji buvusi ypatinga. Rita pasižadėjo Salomėjos atminimą įamžinti, todėl atėjo į muziejų Kapinių knygoje surasti įrašo apie jos mirtį. Rastas įrašas padėjo patikslinti S. Poškienės gimimo datą.

Gagarino namas

Pati dailininkė R. Lengvenytė gimė Klaipėdoje, geležinkelininkų ligoninėje (dabar slaugos ligoninė) S. Nėries gatvėje. Ketverius metus gyveno J. Gagarino gatvėje (dabar Vilties g.), prieškariniame, užapvalintais kampais name.

MAMA. 1960 m. Danutė Lengvenienė J. Gagarino gatvėje (dabar Vilties g.) žiūri pro langą.

Pastato pirminė paskirtis, matyt, buvusi gydymo įstaiga, bet po karo jį atidavė geležinkelio administracijai, kitoje namo dalyje įrengė butus.

Rita prisimena kaimyną, pavarde Erelis, dėl to jis vaikams rodėsi dideliu viršininku. Savo ankstyvosios vaikystės namą Vilties gatvėje Rita lig šiol vadina Gagarino namu ir čia tebešvenčia Kosmonautikos dieną su ten gyvenančia drauge.

Rita labiau prisimena Skulptūrų parko kūrimosi laiką nei kapinių griovimo darbus. Įsiminė tik, kad vaikus senosiose kapinėse laidojo prie cerkvės ant kalnelio. Žino savo mokytojos Aldonos Songailienės Matekonienės vyro kapo vietą, davė pažadą mokytojai, kad per Visų Šventųjų dieną uždegs ant jo žvakutę.

VALDŽIA. Apie 1966 m. vietinės valdžios atstovai stebi Jūros šventę. Iš dešinės: Alfonsas Žalys, Ritos tėvas Feliksas Lengvenis.

Bernardo Aleknavičiaus nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas Lupeika

2019-04-19   11:23

IP: 84.46.249.198

Tai štai kaip išsityčiota iš Mėmelio- Klaipėdos Senųjų kapinių...Išgriauti , išniekinti kapai , nuversti paminklai , paminta pagarba mirusiems žmonėms ir jų atminimai. Tiesiai per kapus , per kaulelius iškastos tranšėjos ir baisūs grioviai . Tiesiai per šviesios atminties žmones sumesti , pratiesti kabeliai , paklotos šiluminės trasos .Pagaliau tiesiai ant kaulų , ant kaukolių pristatyta įvariausių sovietlaikio pseudopaminklų ar skulptūrų ...*Tuo tarpu čia guli tūkstančiai mėmeliškių , prieškario Lietuvos garbingų klaipėdiškių ir dargi pokario klaipėdiečių kauleliai . Ir joks čia ne parkas akmeninis . Tebūnie čia Ramybė amžiams atgulusiems , tebūnie čia ramybė geriems žmonėms čionais dabar apsilankantiems . Čia - RAMYBĖS parkas ..!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Dienraščio "Vakarų ekspresas" kartu su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi pristatomas projektas "Senųjų...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos nuotrauka, foto

Sandaro Žvaginio vaikystė nuo 1966 iki 1982 metų prabėgo šalia senųjų Klaipėdos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (16) nuotrauka, foto

Dalia Čėsnienė su šeima gyveno Maksimo Gorkio g. (dabar Liepų g.) nuo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (15) nuotrauka, foto

Senosiose Klaipėdos miesto kapinėse (dabar Skulptūrų parkas) buvo pirklio, medienos apdirbimo pramonės...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (14) nuotrauka, foto

„Atlantas“ nusileido ir „Gornik“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai Lenkijoje sužaidė dar vienerias kontrolinės rungtynes. Zabžės miesto stadione...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Sportas, Paskelbta prieš 52 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...