2019 m. birželio 25 d. 10:26 val., antradienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (3)

(2)

2019-03-08, 08:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (3) nuotrauka, foto

LIUDININKAS. Žymus uostamiesčio kraštotyrininkas Vytautas Tamošiūnas, būdamas paauglys, per Klaipėdos senąsias kapines eidavo kiekvieną dieną į mokyklą.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Į dienraščio "Vakarų ekpresas" ir Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kvietimą atsiliepti žmones, atsimenančius, kaip atrodė Klaipėdos miesto senosios kapinės atsiliepė žinomas uostamiesčio kraštotyrininkas Vytautas Tamošiūnas.

"Į Klaipėdą mūsų šeima atvyko 1958 m. grįžusi iš Sibiro, nes gimtinėje vietinė valdžia mūsų namų negrąžino, o Klaipėdoje gyveno viena iš dviejų jaunų žydžių, kurias tėvas karo metais išgelbėjo nuo sušaudymo. Jos šeima ir priglaudė mus.

Vėliau tėvai ir vyresnis brolis susirado darbus ir mūsų šeima persikėlė į mažą butą visai greta senųjų kapinių. Aš buvau paauglys, kasdien per kapines eidavau į buvusią Kristijono Donelaičio (dabar Vytauto Didžiojo) mokyklą", - pasakojimą apie senąsias Klaipėdos kapines pradėjo V. Tamošiūnas.

Pašnekovas nuo jaunystės domėjosi istorija, tad gyvendamas greta senųjų Klaipėdos kapinių dažnai vienas ar su tėvu išeidavo po jas pasidairyti.

"Tai truko porą metų iki 1961 m., nes tais metais kapinės oficialiai buvo pradėtos naikinti. Iki 1961-ųjų kapinės buvo smarkiai "nuteriotos" chuliganų ir šiaip nesąmoningų žmonių, kurių mūsų Klaipėdoje tais pokario metais tikrai netrūko.

Mažai buvo likusių metalinių tvorelių, šiaip lengvesnių konstrukcijų įrenginių ar meninių kompozicijų. Daugiausia buvo išlikę masyvesni paminklai, antkapinės plokštės, keletas betonuotų kapo duobių, apniokotas Reineke-Šmitų šeimų mauzoliejus (koplyčia) ir dar daugybė gana keistų neįprastų statinių, kurių net tikslių pavadinimų aš nežinau. Tie statiniai - tai kažkas tarp koplytstulpio ir koplytėlės.

Dar buvo daug akmeninių laiptų ir laiptelių palei takų kraštines, nes daugelis takų buvo visu metru žemiau laidoti skirtų plotų", - pasakojo pašnekovas, paskleisdamas ant stalo pluoštą piešinių, kuriuose po daugelio metų iš atminties, tačiau labai detaliai įamžinti matyti vaizdai.

Žymių žmonių kapai

"Gerai pamenu kapinių paradinius vartus, sumūrytus iš raudonų plytų pietinėje pusėje, greta Liepų g., netoli stačiatikių cerkvės. Jie dar ilgai stovėjo ir po kapinių sunaikinimo. Vartus sudarė du 2,5 m stulpai, skirti įvažiuoti į kapinių zoną ir du mažesni stulpai iš šonų, skirti pėsčiųjų takams, buvo kaip varteliai. Vieni vartai buvo ir nuo K. Donelaičio g. pusės, bet mano gyvenimo laikotarpiu greta kapinių tų vartų jau nebuvo, o kai kurie dalykai prisimiršo.

Nors daug metų prabėgo, gerai pamenu priešais ūkinius "Svirpliuko" vaikų darželio vartus buvusį kapą su metaline žvaigždine plokšte ant metalinio strypo su lietuviška pavarde Bruožis ir keistu vardu Ansas.

Tada aš nežinojau, kas čia per lietuvis atgulęs greta vokiškų kapaviečių, ir tik gerokai vėliau sužinojau, kad tas Ansas Bruožis buvo žymus Klaipėdos krašto kultūrininkas iš lietuvininkų tarpo.

Gerai pamenu kitą žymaus vokiečių kultūros darbuotojo K. Jakobio kapavietę, ant kurios gulėjo juodo šlifuoto granito plokštė su ryškiu išskaptuotu įrašu joje. Raidės buvo bronzinės spalvos. To K. Jakobio kapavietė buvo tiesiai priešais labai storą medį - tuopą, kurios, deja, dabar nebėra, likusi tik nemaža įduba, kur augo tas medis. Ta vieta yra greta trikampės aikštelės buvusių kapinių (dabar parko) centre.

Toje aikštėje prieš karą, kaip rodo miesto ir kapinių planai, greta dabar stovinčio pastato stovėjo dar du mažesni pastatėliai. O štai greta K. Jakobio kapavietės nuo šiaurinės pusės buvo dar išlikusi moderno stiliaus tvorelė, kuri supo dvi ar tris kapavietes irgi su plokštėm ant viso kapo ilgio, bet jos buvo tašyto akmens, o gal net betoninės, gerai nepamenu, bet aiškiai pamenu, kad ant vienos plokštės buvo sunkiai ištariama lenkiško tipo pavardė.

Manau, kad greta K. Jakobio kapavietės galimai buvo palaidotas ir žymus kultūrininkas Johanas Zembrickis, parašęs keletą knygų, skirtų Klaipėdos krašto istorijai. Dabar galimoje jo kapavietės vietoje stovi merginos torso skulptūra.

Deja, kol kas tiksliai nepavyko nustatyti, kurioje kapinių vietoje buvo palaidotas žymus Pirmojo pasaulinio karo lakūnas, klaipėdietis Kurtas Volfas, kuris Vakarų fronte numušė 33 priešų lėktuvus, o pats žuvo 1917 m. Belgijoje. Yra jo kapavietės nuotrauka, bet pagal ją faktiškai neįmanoma nustatyti tos vietos, nes nieko neliko iš kapinių atributikos.

Identifikuoti galėjo tik buvę seni klaipėdiškiai, bet, deja, per daug metų mūsų akiratyje tokių neatsirado.

Kur dabar stovi skulptorės V. Vildžiūnaitės skulptūra "Kaukės" iki 1960 m. stovėjo labai gražus puošybinis statinys, kurio arkinėje terpėje stovėjo angelo skulptūra. Tas grožis nuo kapinių dingo dar 1960 m.", - dalijosi savo prisiminimais V. Tamošiūnas.

Bus daugiau.

Pagal Vytauto Tamošiūno pasakojimą parengė Jurga PETRONYTĖ

Nuotraukų galerija

 

FRAGMENTAI. Svarbūs ir gražūs senųjų Klaipėdos kapinių fragmentai. Angelo paminklas, žymaus Klaipėdos krašto kultūrininko Anso Bruožio kapas, Pirmojo pasaulinio karo lakūno Kurto Volfo antkapio detalė.

© Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

 

Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

 

Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

 

Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

 

Vytauto TAMOŠIŪNO piešiniai

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Arunas

2019-03-15   14:58

IP: 86.100.96.119

Puiku, labai detalūs piešiniai, Šaunuolis Vitas, linkėjimai.

Memellander

2019-03-08   15:47

IP: 88.119.137.117

Vartus raudonų klinkerio plytų iš pietų pusės reikėtu būtinai atstatyti .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Sandaro Žvaginio vaikystė nuo 1966 iki 1982 metų prabėgo šalia senųjų Klaipėdos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (16) nuotrauka, foto

Dalia Čėsnienė su šeima gyveno Maksimo Gorkio g. (dabar Liepų g.) nuo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (15) nuotrauka, foto

Senosiose Klaipėdos miesto kapinėse (dabar Skulptūrų parkas) buvo pirklio, medienos apdirbimo pramonės...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (14) nuotrauka, foto

Garsiausias Lietuvos marinistas, 82-ejų klaipėdietis dailininkas Edvardas Malinauskas į Klaipėdą atvažiavo su...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (13) nuotrauka, foto

Nidoje susitinka Thomo Manno asociacijos nariai nuotrauka, foto

Kultūra, Vieno žinomiausių XX a. rašytojų, Nobelio premijos laureato Thomo Manno paveldas saugomas...

Naujasis „Neptūno“ vairininkas: vizija ir tikslai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ praėjusią savaitę baigė vyriausiojo trenerio paieškas bei komandos vairą perleido...

Jūros vandenyje - ir paracetamolis, ir ibuprofenas nuotrauka, foto

Vasara, Baltijos jūrą galima laikyti didele vaistine. UNESCO ir HELCOM (Baltijos jūros...

Kur atostogauja klaipėdiečiai? nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai, Galima sakyti, kad klaipėdiečiai ir taip gyvena kurorte prie jūros, tačiau visgi...

Kultūra, Paskelbta prieš 26 min.

Sportas, Paskelbta prieš 41 min.

Vasara, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...