2020 m. birželio 4 d. 20:54 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (26)

(1)

2019-12-20, 06:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (26) nuotrauka, foto

EGLUTĖ. Prie kalėdinės eglutės Melnragėje 1949 (1952) m. Petrikejus Kolomažnikovas su sūnumi Naumu ir seserimi Akulina Rybakova.

© Nuotraukos iš Nadeždos Samoilovos asmeninio archyvo.

Reklama

Miesto kapinėse palaidota sentikės Nadeždos Samoilovos (gim. 1954 m. Klaipėdoje) senelio Antono Grigorjevičiaus Kravcovo sesuo Fitinija (merg. Kravcova) Kolomažnikova (1895-1948).

Nadežda muziejuje saugomoje kapinių knygoje atrado įrašą apie Fitinijos mirtį. Sovietmečiu jos šeima nekalbėdavo apie giminės praeitį, todėl šiandien ji po kruopelytę renka informaciją ir dėlioja savo, sentikių, giminės istoriją. Gerai, kad prieš mirtį jos mama Pilagija dar spėjo kai ką papasakoti, ji ir paminėjo Fitiniją, palaidotą miesto kapinėse.

SESĖS iš kairės: Afanasija, Nadežda ir Lilija Isajevos Melnragėje netoli savo namų Molo g. 1955 (1956) m.

Fitinijos istorija

Fitinija ir Petrikejus Kolomažnikovai gyventi į Klaipėdą atsikraustė tuoj po karo. Jie augino dvi dukras - Ustinją ir Anastasiją bei tris sūnus - Sergejų, Grigorijų ir Naumą. Sentikių šeimos nuo seno buvo gausios, gyveno uždarai, bendravo tik tarpusavyje, lietuvių kalbą mokėjo puikiai. Su Fitinijos šeima į Klaipėdą atvyko ir jos vyro P. Kolomažnikovo sesuo Akulina Rybakova. Melnragėje jie gavo namo pirmą aukštą, ten buvo vienas kambarys, kuriame, suklojus patalus, nelikdavo praėjimo.

53 metų Fitinija netikėtai mirė nuo žarnų susisukimo. Taip Nadežda rado parašyta kapinių knygoje. Apie 1954 (ar 1952) m. jos vyras su vaikais ir seserimi išvyko gyventi į Kazachstaną, darbuotis plėšinių žemėje.

Todėl kai naikino miesto kapines, nebebuvo kam Fitinijos perlaidoti, jos šeima į Klaipėdą taip ir nebegrįžo.

ŠEIMA. Isajevų šeima: Pelagija Isajeva, Pavel Isajevas, ant mamos kelių Lilija, šalia tėčio Afanasija, 1950 m.

Sentikiai yra ne tikėjimas, o tautybė

Fitinija Kolomažnikova gimė Anykščių rajone, Paežerių kaime, kur nuo XVIII amžiaus gyveno sentikių šeimos. Dabar tame kaime likusi tik Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo cerkvė ir kapinės. Knygoje "Sentikiai Lietuvoje" Nadežda atrado įrašus apie savo gimines Šorochovus ir Kravcovus, kurie minimi kaip sentikių bažnyčios Anykščiuose įkūrėjai nuo 1725 metų.

"Sentikiai yra ne tikėjimas, o tautybė. Mūsų protėviai atsisakė tėvynės, turto, visko, kad išlaikytų savo tikėjimą, kalbą ir laisvę, o dabar daug nutautėjusių sentikių. Be reikalo tiek aukojosi mūsų protėviai", - garsiai mąsto Nadežda.

Sovietmečiu sentikių religinės ikonos Nadeždos šeimoje buvo suvyniotos ir paslėptos, kad niekas nematytų. Jos tėvas draudė ikonas ištraukti net per šventes, neleido savo vaikų mokyti tikėjimo tiesų, nors jo paties senelis buvo popas.

Reklama

Nedežda prisimena, kad tais laikais visa giminė slėpė savo biografijas, melavo, klastojo dokumentus. Kol tėvas buvo gyvas, vaikų ir į kapines nesivesdavo, todėl prie Fitinijos kapo Nadežda niekada nėra buvusi.

Nadeždos Samoilovos tėvai

Mama Pilagija Antonovna Kravcova (1927-2008) ir tėvas Pavel Mironovič Isaev (1915-1983) gyventi į Klaipėdą atvyko 1952 m. Abu iš sentikių giminės, mama - iš Anykščių rajono, tėvas - iš Utenos rajono. Jis buvo dvylika metų vyresnis už žmoną, visi džiaugėsi, - gera partija Pilagijai. Kai buvo pradėti kurti kolūkiai, Pilagija ir Pavelas likti kaime nebenorėjo, jų žemė buvo nacionalizuota, visus varė į kolūkius.

Klaipėdoje pora apsigyveno pas tetą Fitiniją Melnragėje. Kai teta mirė ir jos šeima išvažiavo į Kazachstaną, Nadeždos tėvai irgi ketino išvažiuoti drauge, bet turėjo gimti Nadežda. Taip ir liko Melnragėje, Fitinijos bute, vėliau gavo butą Karklų gatvėje.

Iš motinos pusės visa Nadeždos sentikių giminė gyvena Lietuvoje, o iš tėvo pusės visi išvyko į Sibirą, Ukrainą ir Krymą.

"Dukrą, anūką pakrikštijome kaip sentikiai. Noriu išlaikyti tradicijas, tačiau," - liūdnai šypsosi Nadežda Samoilova, - mes jau paskutiniai dinozaurai."

Parengė Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Reklama

Kviečiame miestiečius pasidalyti savo gyvenimo istorijomis, susijusiomis su miesto kapinėmis pokariu (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite [email protected]; skambinkite (846) 410528 Sondrai Simanaitienei arba žurnalistei Jurgai Petronytei tel. (8 46) 411316, [email protected]


ATRADIMAS. Nadežda Samoilova kapinių knygoje atrado įrašą apie savo tetos mirtį.

Sondros SIMANAITIENĖS nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (628) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 54 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...