2020 m. birželio 4 d. 22:03 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (24)

(3)

2019-12-06, 09:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (24) nuotrauka, foto

RAIDA. XIX a. pradžioje šioje vietoje buvo miesto išorinis gynybinis ruožas, kuriame įrengtas gynybinis šansas, vėliau teritorija įvardijama kaip sodas, nuo 1820 metų - kaip Klaipėdos miesto kapinių prieigos, o dabar čia parkas.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Reklama

Skulptūrų parke, šalia vaikų žaidimų aikštelės, yra išlikęs vienas iš šešių gynybinių šansų, pastatytų XIX a. pradžioje, karo su Napoleonu metu.

Pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus vyriausiojo specialisto Laisvūno Kavaliausko, gynybinis šansas - tai pylimas, apjuostas grioviu, kuris buvo naudojamas karių priedangai mūšio metu.

Žinoma nedaug

"Dažniausiai gynybiniai šansai būdavo supilami prieš trumpus karinius susidūrimus, kai priešas traukiasi ar puola. Gynybiniame šanse galėdavo pasislėpti kelios dešimtys karių su vienu ar keliais artilerijos pabūklais. Mūšiui pasibaigus jie būdavo paliekami likimo valiai. O šiandien gynybiniai šansai yra saugomi kaip paveldo objektai, įtraukiami į Kultūros vertybių registrą", - sakė L. Kavaliauskas. Anot paveldosaugininko, dabartinėje Lietuvos teritorijoje yra kelios dešimtys gynybinių šansų. "Gynybiniai šansai yra gana reti objektai ir dar nedaug apie juos yra žinoma, juos identifikuoti gana sunku. Klaipėdos rajone saugomi du gynybiniai šansai. Dyglių kaime, ant kalvos, yra išlikęs U raidės formos gynybinis įtvirtinimas. Dar vienas gynybinis šansas yra Dvylių kaime. Iš senų žemėlapių žinome, kad Klaipėdos mieste yra buvę šeši netaisyklingo trikampio formos gynybiniai šansai. Jie buvo įrengti apie 1812 metus, nes miestas ruošėsi gintis nuo Napoleono armijos, tačiau taip ir nebuvo panaudoti, nes Napoleonas mūsų miesto nepasiekė. Šiandien žinomos trijų gynybinių šansų vietos. Dar trys gynybiniai šansai tikriausiai buvo užsatyti plečiantis Klaipėdos miestui", - sakė L. Kavaliauskas.

Paminėtas Klaipėdos istorijoje

Gynybiniai Mėmelio šansai minimi ir Johano Zembrickio Klaipėdos istorijoje: "Tuoj pat pradėtiems įtvirtinimų statybos darbams vadovavo prūsų artilerijos majoras von Fiebigas, majoras von Marckoffas ir inžinierius kapitonas von Biebersteinas, prižiūrint prancūzų inžinieriui generolui Campredonui.

Aplink Naujamiestį ir Vilhelmo miestą buvo įrengti šeši šansai su grioviais, iš kurių šiandien likusi tik pavėsine karūnuota kalva viename Parko gatvės sode ir apleistas griovys prie Šaulių sodo.

Seni šansai prie Locų bokšto buvo pertvarkyti į keturiomis dvylikos svarų patrankomis apginkluotą bateriją, nauji šansai prie švyturio apjuosti grioviais ir statinių tvoromis, nauja baterija pastatyta Kuršių nerijos gale.

Dar planuota miestą apjuosti aštrių statinių tvora ir nugriauti kai kuriuos pastatus; tačiau to neįvyko, nes rugsėjo mėnesį karalius nurodė jokių naujų įtvirtinimų mieste nestatyti", - rašė J. Zembrickis.

Žinomi trys šansai

Anot L. Kavaliausko, pirmasis, arčiausiai marių buvęs, gynybinis šansas buvo įrengtas toje vietoje, kur vis dar stovi buvęs Locmanų namas.

"Dabar tai "Klasco" teritorija ir diskutuojama, ar Locmanų namą, pastatytą ant gynybinio šanso, įrašyti į Kultūros vertybių registrą, ar ne", - sakė paveldosaugos specialistas.

Antrojo šanso vieta, pasak pašnekovo, yra Šaulių gatvėje. "Pusė buvusio gynybinio šanso patenka į skverą šalia Klaipėdos koncertų salės, kita pusė - į Vytauto Didžiojo gimnazijos teritoriją. Vizualiai galima pastebėti tik nedidelę kalvelę.

Trečias, geriausiai matomas ir įdomiausias gynybinis šansas su rūsiu yra Skulptūrų parke", - nurodė gynybinių šansų vietas dabartinio miesto erdvėje L. Kavaliauskas.

Priartėjo kapinės

Skulptūrų parko vietoje, kur dabar matome gynybinį šansą su rūsiu, XIX a. pradžioje, 1811 m., tai buvo miesto išorinis gynybinis ruožas, vėliau ši teritorija įvardijama kaip Parko gatvės sodas, o nuo 1820 metų - kaip Klaipėdos miesto kapinių prieigos, kurios buvo plečiamos iki 1931 m.

Reklama

Anot. L. Kavaliausko, kapinių riba prie gynybinio šanso kalvos priartėjo iš rytų pusės. Tačiau Kultūros vertybių registre istorinių kapinių teritorija yra didesnė ir apima teritoriją iki K. Donelaičio gatvės, kadangi šis žemės plotas priglaudė įvairių tautybių žmonių kūnus dramatiškų XX a. įvykių verpete (prieš metus vykdant elektros trasos kasimo darbus čia buvo aptikti pavieniai žmonių kaulų fragmentai).

Vyno rūsys?

Gynybiniame šanse įrengtas rūsys šiandien naudojamas ūkinėms parko reikmėms. Pirminė rūsio paskirtis, anot L. Kavaliausko, nėra nustatyta.

"Klaipėdietis fotografas Liudas Dambrauskas, atvykęs į Klaipėdą tuoj po karo, papasakojo, kad 1946 m. rūsyje jis matė du metalinius karstus su balzamuotais kūnais. Jo teigimu, ten buvusi laidojimo kripta. Manau, kad tai pati įtikinamiausia rūsio paskirties versija. Nors klaipėdiečiai įvardija ir kitokias: vieni priskiria rūsį fortifikaciniam įrenginiui, kiti sako, kad tai rūsys-ledainė, dar girdėjau versiją, kad čia buvo vyno rūsys. Kai kas teigia, kad II pasaulinio karo metu čia buvo įrengta zenitinio pabūklo aikštelė", - pasakojo paveldosaugininkas.

Parengė Jurga PETRONYTĖ

Kviečiame miestiečius pasidalinti savo gyvenimo istorijomis, kurios yra susijusiomis su miesto kapinėmis pokariu (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite [email protected]; skambinkite 846 410528 Sondrai Simanaitienei arba žurnalistei Jurgai Petronytei tel. (8 46) 411316, [email protected]

 

Reklama

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vilija

2019-12-06   10:05

IP: 185.11.26.161

Kai mokėmės, matydavome skulptūrų parko šanco sargybinį su lietpalčiuku šautuvėliui pridengti....

padabadumas

2019-12-06   09:20

IP: 193.219.187.33

Ne "šansas" (proga, o "šanCas", BERAŠČIAI.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

Korupcijos ir dopingo lizdas: pasauliniu mastu demaskuoti sunkiosios atletikos užkulisiai nuotrauka, foto

Sportas, Kanados profesorius Richardas McLarenas, atlikęs pagrindinį vaidmenį narpliojant Sočio olimpiados Rusijoje dopingo...

Paskelbti žmogaus teisių „Oskarų“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sociumas, Birželio 4 d. Valdovų rūmuose iškilmingai išdalyti septintieji Nacionaliniai lygybės ir įvairovės...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Žemaitija keliautojus pasitinka interaktyviu ir įspūdingų objektų pilnu istoriniu-religiniu keliu nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Tie, kas šią vasarą paskirs atostogoms Lietuvoje ir kelionėms po ją,...

Sociumas, Paskelbta prieš 31 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 49 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...