2020 m. rugpjūčio 13 d. 21:09 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (23)

2019-11-29, 20:01

Parengė Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (23) nuotrauka, foto

DRAUGAI. Igoris Voronkovas su draugu prie mašinos. 6-asis dešimtmetis.

© Nuotraukos iš Rimos Moskvičiovos asmeninio archyvo

Reklama

Rima Moskvičiova (gim. 1953 m. Klaipėdoje) muziejuje saugomoje kapinių knygoje rado įrašą apie savo senelį Grigorijų Voronkovą (1900-1955), kuris buvo palaidotas miesto kapinėse.

O įrašo apie sūnėną Sergejų Altuchovą, palaidotą šalia senelio miesto kapinėse, nerado. Mažas berniukas, dar neturėjęs metukų, susirgo infekcine liga ir mirė. Jam buvo pastatytas nedidelis paminklas. Duomenų apie šio berniuko gyvenimą ir palaidojimą neišliko.

Mirė darbe

Grigorijus Voronkovas gyventi į Klaipėda atvyko 1947 m. iš Briansko apskrities nedidelio miestelio Liudinov. Atvyko pagal kvietimą dirbti laivų statykloje "Baltija". Gausią šeimą paliko namuose, bet greitai atsivežė ir ją: žmoną, tris dukras ir keturis sūnus. Dabar Klaipėdoje liko gyventi du sūnūs, kiti išsivažinėjo - kas į Rusiją, kas į Ukrainą.

Voronkovų šeima apsigyveno šalia laivų statyklos "Baltija" tvoros, tuo metu ten buvo Povilo gatvelė, namo numeris 5. Šalia vienas kito stovėjo du dviaukščiai namai, kuriuose tilpo apie 20 šeimų. Šios gatvelės nebėra, kaip ir namų.

55-erių metų Grigorijus Voronkovas mirė darbe, kraudamas medieną į sunkvežimį. Sustojo vyro širdis. Kapinių knygoje Rima rado įrašą, kad mirties priežastis - trombas.

Karstas užstrigo

Paklausta, kodėl šeima neperlaidojo senelio aštuntajame dešimtmetyje, kai buvo naikinamos kapinės, Rima papasakojo, kad Grigorijaus Voronkovo laidotuvės nebuvo sklandžios. Nuleidžiant karstą į duobę, jis užstrigo. Lyg duobėje būtų atsiradę kažkas kietas. Senelio sūnus lenkėsi žemyn, norėdamas pataisyti, bet pats vos neįvirto. Kažkas ten buvo, neaišku kas. Karstas stovėjo beveik stačias, nors duobė buvo reikalingo dydžio. Taip ir užkasė. Ant viršaus pastatė piramidės formos medinį paminklą, priklijavo velionio fotografiją ir užrašė pavardę. Kapą įrėmino cementiniu apvadu, kapavietę aptvėrė metaline tvora. Kapas buvo arčiau gaisrinės.

NUOTRAUKA. Senelis Grigorijus Voronkovas. Ši nuotrauka buvo ant senelio paminklo 1955 m.

Rima gerai prisimena, kaip atrodė kapinės, nes dažnai lankydavo senelio kapą. Sako, kad kapinės buvusios labai gražios, išskirtinės. Ypač akį traukdavo vokiečių koplyčios, metalinės tvorelės, o vienas paminklas buvo aukštas ir ant viršaus žvaigždė, bet ne tarybinė.

Kai naikino kapines, velionio žmona Natalija Voronkova (1902-1974) griežtai atsisakė perlaidoti savo vyrą. Pasakė, - karstas užstrigo, sūnus vos neįkrito, nejudinsime kapo.

1974 m. Natalija atgulė Joniškės kapinėse, o po kelerių metų prie jos kapo vaikai atliko simbolinį ir jos vyro Grigorijaus perlaidojimą - atnešė saują žemių nuo jo kapo ir išpylė šalia žmonos.

A. Lichtinšaino asmeninis vairuotojas

Vienas iš Grigorijaus sūnų, Rimos tėvas Igoris Voronkovas (1927-1986) septynerius metus dirbo Klaipėdos prekybos valdybos viršininko Arkadijaus Lichtinšaino asmeniniu vairuotoju. O mama vadovavo restoranui "Baltika".

Reklama

Igoris Voronkovas vežiojo ne tik viršininką, bet ir jo šeimą. Tėtis apie darbą beveik nieko nepasakojo. Tik sakydavo, kad reikia nuvežti viršininko žmoną ir vaikus tai į mokyklą, tai į bazę. Jis buvo savas žmogus Lichtinšainų namuose. Tais laikais egzistavo prekybos bazės išskirtiniams žmonėms, ten būdavo galima įsigyti tokių prekių, kokių parduotuvėse ir su žiburiu nerasi.

Rima prisimena, kad apsipirkti šeima vykdavo ne į parduotuvę, bet į 1-ąją bazę, buvusią ten, kur dabar stovi "Aitvaro" gimnazija, o šalia jos buvo nedidelis aerodromas.

Kviečiame miestiečius pasidalinti savo gyvenimo istorijomis, kurios yra susijusios su miesto kapinėmis pokaryje (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite [email protected]; skambinkite tel. 8(46)410528 Sondrai Simanaitienei.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

Palangos šunų vedžiojimo ir dresavimo aikštelės atidarymas – jau kitą savaitę nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rugpjūčio 19 d. 17 val. Palangoje šunų augintojus bei mylėtojus pradžiugins...

Vaikų ugdymo įstaigose – daugiau daržovių nuotrauka, foto

Lietuva, Daržovių Lietuvos darželiuose ir mokyklose suvalgoma mažiau, negu pataria mitybos specialistai,...

Papildoma šviesoforo sekcija H. Manto gatvėje nuotrauka, foto

Klaipėda, Siekiant pagerinti transporto priemonių pralaidumą H. Manto gatvėje, šiandien papildomai...

Siūloma uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose žuvų migracijos ir neršto laikotarpiais nuotrauka, foto

Jūra, Aplinkos ministerija parengė Verslinės žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projektą,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...