2020 m. birželio 4 d. 20:07 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (22)

(1)

2019-11-22, 17:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (22) nuotrauka, foto

KAPINĖSE. 1959 m. miesto kapinėse prie Ninos Matvejevos kapo mama Marija ir brolis Viktoras.

© Galinos ir Viktoro Matvejevų asmeninio archyvo nuotr.

Galina Matvejeva (gim. 1952 m.) papasakojo apie savo vyro Viktoro Matvejevo tėvus ir tragiškai mirusią jo sesutę Niną Matvejevą (1949-1953), palaidotą miesto kapinėse.

Pati Galina gimė Klaipėdoje, jos tėtis ukrainietis atvyko 1949 m. Panašiu metu atvyko ir jos mamos šeima, turinti lenkiško ir baltarusiško kraujo.

Mamos tėtis įsidarbino vairuotoju senojoje Klaipėdos gaisrinėje. Butą gavo Marytės Melnikaitės g. (dabar Stasio Šimkaus g.) vokiškame name. Tualetas buvo lauke, bet vanduo namuose.

6-ojo dešimtmečio pabaigoje vokiškus namus griovė, o šeimą perkraustė į Kauno gatvėje naujai pastatytą kvartalą. Gėlėse paskendusius vokiškus senelių namus Galina lig šiol sapnuoja, nors paskutinį kartą, kai juose lankėsi, jai tebuvo septyneri.

Jūrininko šeima

Galinos anyta Marija Šoprina (1924-2004 m.) su savo būsimu vyru Andrejumi Matvejevu (1920-2001 m.) susipažino Vilniuje 1945 m., susitikus dviem frontams.

SU DUKRA. 1952 m. Marija Matvejeva su dukra Nina Matvejeva Klaipėdoje. 

Marija Šoprina buvo iš labai gausios šeimos Mordovijoje, ryžtinga ir drąsi mergina. Armijoje gavo kelių reguliuotojos pareigas, nes karo keliuose reikėjo daug merginų, baltomis vėliavėlėmis nukreipiančių technikos srautus reikiama kryptimi. Tą dieną Marija su fronto drauge Vilniuje iš antro aukšto lukšteno saulėgrąžas ant gatvėje stovinčių kareivių.

Vienam iš jų, Andrejui Matvejevui, Marija krito į akį ir jaunuoliai greitai susituokė. Porą metų pagyveno Andrejaus gimtinėje Totorijoje, Nižnij Kamske. O 1946 m. atvyko į Klaipėdą, nes tuo metu laikraščiai kvietė dirbti tarybinės Lietuvos laivyne. Iš pradžių Andrejus dirbo radistu, paskui šturmanu, o baigęs mokslus, nuo 1956 m. - mažojo tralerio Nr. 152, vadinto legendiniu, nes sugaudavo labai daug žuvų, kapitonu.

Kapo vietą matavo šakele

Matvejevų šeima gyveno Žvejybos uosto rajone, vadinamame "rybporte". Ten buvo daug nedidelių namukų (barakų), kuriuose įsikūrė jūrininkų šeimos. Vyrai dirbo jūroje, o moterys prižiūrėjo namus, dauguma niekur nedirbo, nes vyrai ir nenorėjo, kad jos dirbtų.

PASAKOTOJA. Klaipėdietė Galina Matvejeva papasakojo apie savo uošvių dramą netekus dukrytės. Sondros SIMANAITIENĖS nuotr.

Kai atsitiko nelaimė, Andrėjus buvo jūroje, o mama Marija išbėgo trumpam, gal malkų, palikusi vienerių metų Viktorą ir ketverių Niną. Mergaitė žaidė su degtukais, užsidegė jos suknelė. Mama spėjo užgesinti, broliukas nenukentėjo, bet Nina labai stipriai apdegė ir mirė po dviejų savaičių ligoninėje.

Pašarvota mažoji Nina buvo namuose, vieno kambario bute. Paprastai namuose kūnas būdavo laikomas dvi dienas, o trečią dieną laidojamas. Galina sako, kad tais ateistiniais pokario laikais mirusiųjų dažniausiai nenešdavo į cerkvę, turbūt ir Ninos nenešė.

Matvejevai dukrą Niną palaidojo miesto kapinėse. Kiekvienais metais per jos mirties dieną ir lapkričio 1-ąją ėjo į kapus lankyti. Ninos neperlaidojo, kai kapines naikino. Galina pasakoja, kad uošviai namuose turėjo maždaug pusės metro ilgio medžio šakelę, kurią visada nešdavosi į Skulptūrų parką. Ta šakelė buvo matas atstumo nuo liepos iki kapo. Taip jie žinojo tikslią kapo vietą. Uošviai šakelę saugojo daugelį metų.

Nusipelnęs kapitonas

Galinos uošvis, Ninos tėtis Andrejus Matvejevas, Klaipėdoje tapo nusipelniusiu kapitonu, tarybiniais metais jo nuotrauka kabėjo Jūrų muziejuje. Matvejevas buvo apdovanotas vyriausybiniu apdovanojimu, Lenino premija, buvo išrinktas deputatu į Lietuvos Aukščiausią tarybą už savo pasiekimus žvejybiniame laive, nors niekada nebuvo partinis. Knygoje "Tarybinės Lietuvos žvejai" (1965 m.) yra skyrius, skirtas kapitonui A. Matvejevui, mažosios Ninos tėčiui.

KAPITONAS. 1963 m. žvejybinio laivo kapitonas Andrėjus Matvejevas.

Pasakojimą parengė Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Kvietimas. Kviečiame miestiečius pasidalinti savo gyvenimo istorijomis, kurios yra susijusios su miesto kapinėmis pokariu (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite skulpturu.park[email protected]; skambinkite tel. (8 46) 410528 Sondrai Simanaitienei arba "Vakarų ekspreso" žurnalistei Jurgai Petronytei tel. (8 46) 411316, el. p. [email protected]

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nezabitauskas

2020-01-04   08:50

IP: 78.61.173.9

Už pasakojimą ačiū! Užkliuvo pora smulkmenų, kurias lengva pataisyti. Melnikaitės g, - tai dabartinė Kanto, ne Šimkaus. Barakai - ne maži namukai, o gana dideli, pailgi vienaaukščiai statiniai, kur gyvendavo 20 ar daugiau šeimų. Kiekviena šeima turėdavo po vieną kambarį.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Konteinerių pajūryje kratosi it karštos bulvės nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Melnragės kopose, netoli molo, 2018 metais pastatytus jūrinius konteinerius viešosios tvarkos specialistai...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...