2020 m. birželio 4 d. 21:47 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (20)

(1)

2019-11-08, 06:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (20) nuotrauka, foto

SIUVĖJA Zuzana Snarskienė Dramos teatro siuvimo ceche.

© Nuotraukos iš Irenos Švermickaitės-Vaičiuvienės asmeninio archyvo.

Reklama

Į Mažosios Lietuvos istorijos muziejų atėjo Irena Švermickaitė-Vaičiuvienė, ieškodama žinių apie miesto kapinėse palaidotus savo seserį ir brolį. Šįsyk mirusiųjų paieškos atskleidė turtingą giminės istoriją, kurioje - ir pokario kultūrinio gyvenimo garsenybė.

Miesto kapinių knygoje Irena atrado įrašus: Jūratė Švermickaitė, 1949 02 10-1949 09 23, mirė nuo plaučių uždegimo, ji buvo trečiasis vaikas šeimoje, ir brolis Antanas Švermickas, 1951 04 08-1951 0409, gimė neišnešiotas, buvo penktasis vaikas šeimoje.

Atradusi įrašus kapinių knygoje, Irena pasidalijo ramybės ir susitaikymo jausmu, lyg būtų susitikusi su savo artimaisiais sese Jūrate ir broliu Antanu, kurių nėra mačiusi, nes pati gimė 1953 m. Irena papasakojo turtingą savo giminės istoriją. Kadangi šis pasakojimas prasidėjo nuo paieškų miesto kapinėse, tai ja dalijamės su skaitytojais.

MOČIUTĖ IR TETA. 1949 m. teatro siuvėja Zuzana Snarskienė su dukra aktore Angele Ignatavičiūte prie Dramos teatro Klaipėdoje.

Tėvai slėpėsi nuo persekiojimų

Irenos tėvai Alicija (1923-2010 m.) ir Algirdas (1921-1997 m.) Švermickai gyventi į Klaipėdą atvyko 1948 m. Algirdas po karo išėjo į mišką partizanauti, bet Alicija išprašė savo būsimą vyrą sugrįžti. Gal todėl pora atvyko į Klaipėdą, kur galėjo pasislėpti nuo persekiojimų.

Apsigyveno Smiltelės g. 11 name, jų kaimynė buvo Nomedos Marčėnaitės močiutė Marčėnienė. Šio namo nebėra, dabar toje vietoje stovi Šv. Juozapo bažnyčia.

Klaipėdoje Algirdas Švermickas įsidarbino valstybiniame pagalbiniame prekybos ūkyje (vadinamajame Gostorge). Alicija ir Algirdas susilaukė septynių vaikų, iš kurių du ir buvo palaidoti miesto kapinėse (dabartiniame Skulptūrų parke).

PRIE NAMŲ. 1955 m. Alicija Ignatavičiūtė su dukromis Gražina ir Irena (mažiausia), kaimynų mergaite Smiltelės g. 11 (namo nebėra, jo vietoje stovi Šv. Juozapo Darbininko bažnyčia).

Močiutė - teatro siuvėja

Pokariu, 1945 m., iš Ariogalos į Klaipėdą gyventi atvyko ir ponios Irenos seneliai (mamos Alicijos tėvai): Kazimieras Snarskis (1899-1974 m.) su žmona siuvėja Zuzana Snarskiene (1895-1990 m.).

Jie susirado tuščią butą Vilniaus gatvėje (dabar ši gatvė vadinasi Tilžės g.). Zuzana buvo baigusi siuvėjų kursus Rygoje, tad Klaipėdoje greitai įsidarbino tuometiniame muzikiniame teatre, kuris nuo 1949 m. pertvarkytas į Dramos teatrą. Teatre siuvėja Zuzana išdirbo iki pat pensijos.

Reklama

Zuzanos vyras Kazimieras Snarskis pokariu buvo ištremtas į sovietinį lagerį Magadane, Tolimuosiuose Rytuose. Po tremties Kazimieras sugrįžo pas savo šeimą į Klaipėdą.

Teta - pirmoji Eglė žalčių karalienė

Zuzana Snarskienė turėjo dvi dukras - Irenos mamą Aliciją ir Angelę. Jos abi buvo linkusios į scenos meną, mokėsi Kauno valstybinio teatro dramos studijoje. Tačiau Alicija šio talento neišskleidė, o Angelė Ignatavičiūtė tapo tikra Klaipėdos primadona - 1946 m. suvaidino pirmąją Eglę - žalčių karalienę, jos partneris, suvaidinęs Žilviną buvo šviesaus atminimo Vytautas Kancleris.

1946 m. per šv. Velykas Angelė, besisvečiuodama pas tėvus Klaipėdoje, susitiko teatro vyriausiąjį dirigentą K. Griauzdę, kuris pakvietė Angelę pasirodyti teatro vyr. režisieriui J. Gustaičiui. Režisierius Angelei pasiūlė darbą Klaipėdos muzikiniame teatre ir tuoj pat patvirtino Eglės žalčių karalienės vaidmeniui. Premjera įvyko 1946 m. liepos 27 d.

1949 m. iš Šiaulių dramos teatro į Klaipėdą atvyko aktorius Mykolas Petkevičius ir po kelerių metų susikūrė Angelės ir Mykolo šeima. Jiedu gyveno Vilniaus g. 32 name. O kai 1962 m. Klaipėdos trupę papildė aktoriai iš uždaryto Kapsuko (Marijampolės) teatro, dalis aktorių buvo atleisti, tarp jų ir Angelė Ignatavičiūtė-Petkevičienė.

Pirmoji Eglė žalčių karalienė Angelė Ignatavičiūtė niekada nebuvo partinė, lankė bažnyčią, buvo išdidi, užsispyrusi. Netikėtai nutrūkus scenos karjerai, ji įsidarbino kino teatro "Baltija" direktore, ir greitai jau vadovavo visiems Klaipėdos kino teatrams: "Vaivai", "Švyturiui", "Aurorai", pastatė "Vaidilą" ir "Žemaitiją".

Reklama

AKTORĖ. 1959 m. Pirmąją Eglę - žalčių karalienę suvaidinusi Angelė Ignatavičiūtė-Petkevičienė su vaikais Teatro aikštėje.

Sūnaus palikimas - japoniškas sodas

Pati Irena Švermickaitė gimė Klaipėdoje, nuo penkerių metų gyveno su tėvais Lankupiuose, už Priekulės. O nuo 18-os gyvena Klaipėdoje, toje pačioje Smiltelės gatvėje, kur gimė. Baigė vokalą S. Šimkaus muzikos mokykloje.

Irenos ir Bronislovo sūnus Rokas Vaičius (1977-2012 m.) nuo 8-os klasės domėjosi japonų kultūra, bonsais ir sakė, kad išvažiuos į Japoniją. Tėvai manė, kad tai vaiko svajonės, juk tuomet buvo gilus sovietmetis. Tačiau Rokas savo svajonę pavertė realybe.

Dvejus metus studijavo Japonijoje ir susidraugavo su japonu Vatanabe. Grįžęs į Lietuvą, drauge su keliais japonais ir Šarūnu Kasmausku Darbėnuose (Kretingos r.) įkūrė didžiausią Europoje japonišką sodą. Būdamas tik 35-erių metų Rokas žuvo.

Vatanabe Priekulės kapinėse ant Roko kapo sukūrė mini japonišką sodelį: seni akmenys, lietuviškas kryžius, formuojama žaluma, takelis. Japonas kiekvienais metais aplanko Roko kapą, pagal savos tautos paprotį surūko cigaretę ir įsmeigia kapo priekyje rūkstantį jos galiuką.

Japoniškame sode prie Kretingos yra Roko piliakalnis su akmeniniu stalu - dolmenu. Vatanabe į dėžutę įdėjo Roko plaukų kuokštą ir paslėpė žemėje po dolmenu. Jo siela gali matyti visą sodą, taip parašyta ant akmens.

Reklama

"Arigato", - sakau Irenai, kas japoniškai reiškia "ačiū".

Pasakojimą parengė Sondra Simanaitienė, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus


KVIETIMAS
Kviečiame miestiečius pasidalyti savo gyvenimo istorijomis, kurios yra susijusios su miesto kapinėmis pokariue (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite [email protected]; skambinkite tel. (8 46) 410528 Sondrai Simanaitienei arba tel. (8 46) 411316, el. p. [email protected] Jurgai Petronytei.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Thomas

2019-11-08   08:04

IP: 86.100.176.138

Labai turtinga istorija , o šalia namo Smiltelės g.11 buvo didžiulis dvaras , kurį iš rytų pusės juosė tvenkinys , o iš vakarų sodas .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Žemaitija keliautojus pasitinka interaktyviu ir įspūdingų objektų pilnu istoriniu-religiniu keliu nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Tie, kas šią vasarą paskirs atostogoms Lietuvoje ir kelionėms po ją,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (628) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 33 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 47 min.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...