2020 m. birželio 4 d. 20:04 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (19)

2019-10-25, 11:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (19) nuotrauka, foto

LAISVALAIKIS. Paklaustas, kodėl savo laisvą laiką skiria karo aukoms įamžinti, Egidijus Kazlauskis nusišypsojo ir pagalvojęs atsakė, kad jam rūpi išreikšti pagarbą žuvusiems ir mirusiems toli nuo tėvynės, nes tai yra vienas iš būdų sumažinti karo skriaudas.

© Sondros SIMANAITIENĖS nuotr.

Reklama

Karo istorijos entuziastas Egidijus Kazlauskis pirmasis garsiai prabilo apie prancūzų ir kitų užsienio šalių karo belaisvių palaidojimus Klaipėdos miesto kapinėse (dabartiniame Skulptūrų parke) Antrojo pasaulinio karo metu. Tyrinėdamas karo aukų palaidojimus Rytprūsių teritorijoje, jis nustatė, kad Mėmelio kapinėse 1940-1944 m. buvo palaidotas ne mažiau kaip 41 karo belaisvis: 5 Lenkijos, 25 Prancūzijos ir 11 Belgijos piliečių.

Manoma, kad jie palaidoti katalikų kvartale, dviejuose bendruose kapuose ir mažiausiai keturiuose atskiruose kapuose, tačiau tiksli jų palaidojimo vieta nenustatyta.

Tam, kad būtų nustatytos pavardės, žūties aplinkybės E. Kazlauskis bendravo su Prancūzijos gynybos atašė pulkininku leitenantu Alenu Mulija (Alain Moulia), prancūzų kariuomenės atsargos pulkininku ir karo istoriku Gilles Dutertre, susirašinėjo su prancūzų belaisvių archyvu Kaje mieste (National Archives of war prisoners at Caen), iš kur gavo Belgijos leidinių iškarpas su karių kapų nuotraukomis Mėmelio kapinėse.

VIZUALIZACIJA. Pagal neseniai parengtą Skulptūrų parko sutvarkymo projektą šviesaus akmens kryželiai su Belgijos, Lenkijos ir Prancūzijos vėliavų spalvų ženklais stovės netoli Antrojo pasaulinio karo memorialo.

Žuvo nuo bombų

Žuvę prancūzų karo belaisviai miesto kapinėse palaidoti 1941 m. birželio mėnesį. Karo belaisviai prancūzai ir belgai dirbo centrinėje šiluminėje elektrinėje Danės gatvėje. Baigę darbą, jie ruošėsi važiuoti į dislokacijos vietą.

Tuo metu užskrido Raudonosios armijos lėktuvai. Jie nešė bombas, kurios buvo skirtos jūriniams objektams naikinti, tačiau neradę taikinių privalėjo atsikratyti bombomis, kad galėtų grįžti į bazę Saremo saloje.

Lakūnai savo ataskaitose vadovybei gyrėsi, kad po jų antskrydžio nebeliko karinio uosto Mėmelyje ir jame stovėjusių karo laivų.

Yra žinoma, kad birželio 23 dieną Raudonosios armijos lėktuvai bombas numetė Šernuose netoli girininkijos, prie Klaipėdos senojo turgaus ir prie šiluminės elektrinės, kur žuvo 18 karo belaisvių - 11 prancūzų ir 7 belgai. Mėmelio laikraščiai tuomet rašė, kad žuvo 23 žmonės, bet spėjama, kad žuvusiųjų buvo daugiau.

Parko sutvarkymo projekto bendraautoris Kęstutis Mickevičius karių pavardes patikslino Prancūzijos gynybos ministerijos duomenų bazėse. Lygindamas nuotraukas ir aerofotonuotraukas, jis nustatė apytikslę palaidojimo vietą.

E. Kazlauskio tyrinėjimų dėka prancūzų kontingento, buvusio pernai Lietuvoje, kariai atstatė savo trijų tėvynainių karių kapavietes: Gelžiniuose ir Drevernoje. Dar vienas atminimo ženklas atsiras Skulptūrų parke, - tai šviesaus akmens kryžiai, kuriuose bus iškaltos žuvusių prancūzų pavardės.

E. Kazlauskis mini dar keturis prancūzus, žuvusius 1944 m. spalio 9 dieną per bombardavimą "Lindenau" laivų statyklos teritorijoje. Anot Egidijaus, jie palaidoti laivų statyklos ano meto skverelyje.

Prancūzų kapai iki 1940-ųjų

Reklama

Yra žinių, kad 1919 m. prancūzams pradėjus administruoti Klaipėdos kraštą, miesto kapinėse stovėjo penki prancūzų palaidojimo paminklai. Apie tai kalba keli šaltiniai. Tai prancūzų leitenanto raportas, kuriame rašoma, kad jis miesto kapinėse atrado penkis prancūzų paminklus ir prašo savo valdžios pinigų šiems kapams prižiūrėti.

Tarnybiniame pranešime 1920 m. balandžio 8 d.generolo dėmesys atkreipiamas į tai, kad Mėmelio kapinėse buvo rasti penkių prancūzų kareivių kapai: "Iš pirmosios informacijos galima teigti šie kariai mirė nelaisvėje Memel mieste 1870-1871 m. Šie kapai yra gana geros būklės. Tačiau jie turėtų būti išlaikomi. 21-asis pėstininkų batalionas atliks jų priežiūrą" (E. Kazlauskio pažodinis vertimas).

Kitas šaltinis yra kraštotyrininko Vyto Tamošiūno iš atminties nupiešta kapinių schema 1990 m., kur pažymėti trijų prancūzų palaidojimai netoli centrinės parko aikštelės, prie pagrindinio tako link S. Daukanto gatvės.

Kas buvo tie prancūzai ir kodėl jie palaidoti Klaipėdoje? Žinomas vienas tikslus mirties atvejis, kai 1916 m. Nidoje kelis mėnesius buvo dislokuota prancūzų belaisvių grupė. Ši grupė turėjo atstatyti audros nuplautus šlaitus. Darbai buvo pradėti 1916 m. liepos 31 d. (nežinoma, ar prancūzai pradėjo dirbti nuo pat pradžių). Prancūzų belaisvių stovykla buvo uždaryta rugsėjo 30 d. (J. Zembrickis. Klaipėdos apskrities istorija, III t.).

1870 m. Karaliaus Vilhelmo kanalo statyboje dirbo apie 690 prancūzų belaisvių. J. Zembrickis rašo: "Žinomas įvykis, kai poste stovėjusiam kareiviui teko nudurti prancūzą. Klaipėdos miesto kapinėse tebestovi antkapiai ant nelaisvėje mirusių prancūzų kapų." (Klaipėdos apskrities istorija, III t., 231 p.).

Taigi, sugretinus visus paminėtus šaltinius galima teigti, kad 1920 m. Klaipėdos kapinėse buvo penki prancūzų karo belaisvių kapai. Tik vienas atvejis žinomas kaip smurtinis.

Reklama

E. Kazlauskio nuomone, paplitę madingi pasakojimai, kad prancūzai, 1863-1873 metais kasę Karaliaus Vilhelmo kanalą, krito kaip musės, yra iš piršto laužti.

Prancūzams pralaimėjus 1870-1871 metų Prancūzijos - Prūsijos ( Vokietijos) karą, kanalą kasti buvo atsiųsta apie 690 prancūzų karo belaisvių. Jie pradėjo kasti kanalą nuo Smeltės iki Stariškės (Starrischken - vok.) kaimo, o grupė vietos gyventojų jau penketą metų kanalą kasė priešinga kryptimi - nuo Drevernos link Smeltės.

Pasak Egidijaus, prancūzų belaisviai kanalą kasė apie trejus metus, bet tik baigiamąją kanalo dalį.

Pašnekovas šiuo metu tikrina informaciją, kad Klaipėdoje liko palaidotas vienas karys iš prancūzų karinės įgulos. Kolegos iš Prancūzijos jam atsiuntė 21-ojo šaulių pėstininkų bataliono žygių ir veiksmų žurnalo kopiją, kurioje užsimenama apie Klaipėdos kapinėse amžinam poilsiui likusį ginklo brolį. Gali būti, kad prancūzų karių palaidotų mūsų mieste sąrašas pasipildys dar vienu įrašu.

Prancūzų palaidojimo faktai miesto kapinėse suteikia istorinės medžiagos apie karo ir po jo vykusius procesus ir įpareigoja mūsų dienomis gyvenančius žmones pasirūpinti atminties įženklinimu.

Reklama

Fragmentas iš Belgijos karo belaisvių leisto žurnalo.

Nuotrauka iš Egidijaus Kazlauskio archyvo.

Parengė Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Konteinerių pajūryje kratosi it karštos bulvės nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Melnragės kopose, netoli molo, 2018 metais pastatytus jūrinius konteinerius viešosios tvarkos specialistai...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...