2020 m. birželio 4 d. 20:53 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (18)

2019-10-11, 18:01

Sondra SIMANAITIENĖ, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (18) nuotrauka, foto

SIŪLYMAS. Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos valdybos ir Lietuvos kariuomenės atsargos karininkų sąjungos narys Algirdas Grublys siūlo papildyti parko pavadinimą, kad jis vadintųsi Skulptūrų ir istorinės atminties parku.

© Sondros SIMANAITIENĖS nuotr.

Kapinės yra vieta, kur susipažįstama su miesto ir šalies istorija. Vienas iš populiariausių kapinių pristatymų būdų pasaulyje - palaidotų karių įamžinimas ir toje vietoje vykstantys atminimo ritualai. O kaip yra su Klaipėdos skulptūrų parko kariniais ritualais?

Skulptūrų parke yra du karių palaidojimo ir pagerbimo memorialai. Tai paminklas 1923 m. žuvusiems savanoriams atminti, prie kurio miesto bendruomenė susirenka kasmet sausio 15 dieną pažymėti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos įvykius, ir Antrojo pasaulinio karo sovietų karių memorialas, kur kasmet gegužės 9 dieną renkasi karo veteranai ir bendruomenė karo pergalės prieš fašizmą aukoms atminti. Parke stovi ir du mediniai kryželiai, ant kurių užrašyta "Čia palaidoti Nepriklausomos Lietuvos kariai".

Pažymės visų karių kapavietes

Algirdas Grublys, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos valdybos ir Lietuvos kariuomenės atsargos karininkų sąjungos narys, papasakojo apie savo ir bendražygių planus sutvarkyti Skulptūrų parko karių pagerbimo ritualų erdvę.

Pirmasis jų tikslas pažymėti parke Lietuvos kariuomenės karių palaidojimų vietas. Algirdas pasidžiaugė, kad 2018 metų pavasarį pavyko du senus sutrešusius medinius kryželius pakeisti naujais. Tai Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos narių ir asociacijos "Permainų Klaipėda" narių asmeninėmis lėšomis atlikti darbai. Iš viso Skulptūrų parke yra palaidoti 26 Lietuvos kariai, jų pavardės ir palaidojimo vietos yra žinomos.

Kitas svarbus darbas - pažymėti visų tautybių karių kapavietes. "Dabar stovi didžiausias kardas okupacinei kariuomenei atminti. Kalavijas įsiveržė į kapinių teritoriją ir užgožė istorinę atmintį. Svetimos kariuomenės didybė atrodo kaip invazija, visa kita sumenko. Mūsų Skulptūrų parkas yra istorinės atminties parkas, čia palaidoti lenkai, vokiečiai, švedai, belgai, prancūzai", - sako Algirdas.

ATMINTIS. Antrojo pasaulinio karo sovietinis memorialas ir Lietuvos karių palaidojimo kryželis.

Prie kapinių vartų nuo Liepų gatvės, kuriuos ketinama atstatyti, turėtų atsirasti atminimo lenta su bendro pobūdžio informacija - čia ilsisi tokio ir tokio karo aukos. Karo istorijos žinovas Egidijus Kazlauskis yra daug nuveikęs, identifikuodamas čia palaidotų svetimšalių karių pavardes, todėl ketinama jas visas užrašyti akmeniniuose kryželiuose, kurie turėtų atsirasti parke po kelerių metų.

"Juk į Klaipėdą atplaukia kariniai laivai, galėtume susiburti parke prie tos šalies palaidotų karių kapų. Taip sukurtume platesnį, atviresnį pasauliui vietinį karinės pagarbos ritualą. Parkas taptų didesniu traukos centru", - sako pašnekovas.

Krepšiniui - ne vieta?

Trečias A. Grublio ir jo bendražygių numatomas darbas Skulptūrų parke - suformuoti 1923-iųjų metų sukilėlių panteoną, pasitinkant Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį.

A. Grublys dalyvavo rengiant naują Skulptūrų parko sutvarkymo projektą. Jis mano, kad reikėtų neskubėti vykdyti projekto, organizuoti platesnę diskusiją su visuomene, kaip galėtų atrodyti Klaipėdos istorinės atminties parkas. "Jei projektą vykdys 2021-2022 m., tai dar turime laiko diskusijai su visuomene iki 2020 m. pavasario", - svarsto pašnekovas.

Algirdas siūlo papildyti parko pavadinimą, kad jis vadintųsi Skulptūrų ir istorinės atminties parku, tada atsirastų nuoroda į miesto praeitį, dabartį ir ateitį. Būtų lengviau suvokti šios vietos tapatybę. "Žmonės gal jautriau reaguotų, matydami kaip jų šuniukai šlapinasi ant karių kryželio", - dėl pastebėtų nepagarbos vaizdų susirūpinęs Algirdas.

Jis mano, kad ir krepšinio aikštelė ne vietoje, reikėtų palikti tik vaikų žaidimo aikšteles.

"Juk mieste neturime istorinės atminties vietos. Buvusios kapinės ir dabar Skulptūrų parkas - tai vieta, kur verda gyvasties problemos, man čia patinka, pasidžiaugiu vokiečių memelenderių paminklu, Vynerio, Gerlachų paminklais. Jei gražiai sutvarkysime karių įamžinimo vietas, tai tik sustiprins šios vietos vertę", - mano A. Grublys.

 

KVIETIMAS
Kviečiame miestiečius pasidalyti savo gyvenimo istorijomis, kurios yra susiję su miesto kapinėmis pokariu (dabartiniu Skulptūrų parku). Muziejus renka atsiminimus ir nuotraukas. Įdomu viskas: nuo čia palaidotų artimųjų biografijų iki vaikiškų siaubo istorijų, kuriose galime fiksuoti miesto etnografiją. Rašykite [email protected]; skambinkite tel. (8 46) 410528 Sondrai Simanaitienei.

SKULPTŪRA. "Bangų šešėliai", 1984. V. Krutinis ir paminklas 1923 m. žuvusiems savanoriams atminti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (628) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 53 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...