2020 m. birželio 4 d. 19:40 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (17)

2019-09-06, 07:01

Parengė Sondra Simanaitienė (MLIM)

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (17) nuotrauka, foto

APLINKA. Vitės kapinės 1960 m. Tamara Demidova Temčenko (gim. 1941 m.), Profinterna Demidova Marčenko (1925-2012 m.), Valentina Marčenko (gim. 1955 m.).

© Asmeninio Svetlanos Lebedevos Vavriščiuk archyvo nuotraukos.

Reklama

Tęsiame dienraščio "Vakarų ekspresas" kartu su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi įgyvendinamo projekto "Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos" publikacijas.

Šiandien pristatome Svetlanos Lebedevos Vavriščiuk šeimos istoriją ir prisiminimus apie Klaipėdą bei jos kapines pokariu.

Ponia Svetlana atėjo į Mažosios Lietuvos istorijos muziejų, kad surastų įrodymų, kad jos proseneliai yra palaidoti senosiose Klaipėdos kapinėse.

Muziejuje saugomose kapinių knygose jauna moteris atrado paminėtas savo giminės artimųjų pavardes. Plati Svetlanos giminė norėtų, kad Skulptūrų parke, vykdant parko sutvarkymo projektą, atsirastų žyma apie prosenelių palaidojimą.

Atvyko iš Rusijos

Svetlanos Lebedevos proseneliai Aleksandras Demidovas (1893-1953 m.) ir Jefrosinija Tiuliajeva (1904-1957 m.) gyventi į Klaipėdą su septyniais vaikais atvažiavo apie 1949/1950 metus. Iki karo jie gyveno į pietus nuo Uralo kalnų - tarp europinės Rusijos dalies, Sibiro ir Kazachstano.

Klaipėdoje šeima gavo dviejų kambarių butą Žvejonės g. 8 name (dabar Pušyno skersgatvio 1).

Aleksandras buvo kilęs iš valstiečių, tačiau raštingas. Dalyvaudamas Pirmajame pasauliniame kare, užsitarnavo jefreitoriaus laipsnį.

Tarpukario metais jį vertino kaip gerą žemės ūkio valdymo specialistą (jis buvo mašinų ir traktorių stoties žinovas, kas tuomet buvo naujovė), todėl dažnai gaudavo paskyrimus gerinti žemės ūkį įvairiuose didelės šalies kampeliuose.

Jefrosinija irgi buvo valstiečių luomo, pusiau našlaitė. Jai vos gimus, jos tėvas dingo be žinios Rusijos-Japonijos karo metu.

Pokario metais Jefrosinija buvo apdovanota sidabriniu III laipsnio Motinos šlovės ordinu (įsteigtas 1944 m.) už tai, kad pagimdė ir užaugino septynis dorus vaikus. Profinterna, antras vaikas, vėliau tapo Svetlanos močiute.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, į kariuomenę buvo pašaukti vyresnysis sūnus Leonidas (nuo 1941 m.) ir vyresnioji duktė Profinterna (nuo 1944 m.).

 

Reklama

ŠEIMA. Aleksandras ir Jefrosinija Demidovai su vaikais Profinterna, Leonidu, Vera. 1930 m.

Visa šeima kartu

Karui pasibaigus, pakeliui namo Leonidas sutiko savo būsimą žmoną Niną. Jie susituokė Karaliaučiaus srityje ir atvyko gyventi į sugriautą Klaipėdą. Juk čia reikėjo daug žmogiškųjų išteklių, kad miestas būtų prikeltas naujam gyvenimui.

Leonido tėvas Aleksandras laikėsi nuostatos, kad didžiausia vertybė yra šeima ir kad geriausia visiems gyventi kartu, todėl su kitais šešiais vaikais atsikraustė į Klaipėdą, pas savo vyriausiąjį sūnų Leonidą.

Tai turėjo teigiamą įtaką šeimai - Aleksandro vaikai ir anūkai buvo itin artimi, o jų palikuonys, išsibarstę per keturias šalis, iki šiol draugauja tarpusavyje ir palaiko ryšius, nepaisant atstumų.

Reklama

NAMAI. Jefrosinija Demidova prie Žvejonės g. 8 namo (dabar Pušyno skersgatvio 1). 1954 m.

Maisto bazė - netoli kapinių

Aleksandras Demidovas Klaipėdoje buvo paskirtas vadovauti maisto prekių bazei. Bazė stovėjo netoli miesto kapinių, dabartinėje Simono Daukanto gatvėje, 28 namo kieme.

Medinis bazės pastatas buvo vieno aukšto, L raidės formos. Šioje vietoje ji veikė iki 7-ojo dešimtmečio pabaigos. Bazė maisto prekėmis aprūpindavo ligonines ir vaikų darželius, šalia jos buvo arklidė ir kepykla. Bazėje gamino uogienę, raugino kopūstus, pardavinėjo arbūzus.

Maisto bazėje Aleksandras dirbo iki 1953 m. gruodžio, tai yra iki nelaimingo atsitikimo. Darbo vietoje ant jo užkrito sunki medinė pertvara ir prispaudė.

Po traumos Aleksandras susirgo, buvo slaugomas geležinkeliečių ligoninėje (dabar Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė Kristijono Donelaičio gatvėje) ir netrukus mirė.

Prisakė siekti mokslų

Aleksandras Demidovas laikėsi ateistinių pažiūrų, todėl laidotuvės vyko be bažnyčios. Į jo laidotuves susirinko daug žmonių, buvo paskirtas orkestriukas, nes mieste jis buvo gerbiamas žmogus.

Reklama

Jam mirus, šeimai pasibaigė ištisa epocha - ramybės, saugumo, vaikystės laikas. Dvi jauniausios dukros dar mokėsi mokykloje. Tai buvo finansinis smūgis visai šeimai, nes prosenelis buvo vienintelis maitintojas, šeimos patriarchas.

Jo palikuonys iš kartos į kartą perduoda jo paskutinius žodžius prieš mirtį: "Vaikai, nepalikau jums didelių turtų. Tačiau jūs turite vienas kitą, privalote laikytis visi kartu. Ir siekite mokslų, visada siekite mokslų."

Sukrėsta mylimo vyro netekties, Jefrosinija be savo vyro ilgai negyveno. Mirė po ketverių metų, būdama tik 53 metų amžiaus.

Aleksandras ir Jefrosinija palaidoti Klaipėdos senosiose kapinėse. Šeima neturėjo lėšų antkapiui pastatyti, jų kapas buvo aptvertas tik žema tvorele.

Kai naikino kapines ir kūrė Skulptūrų parką, šeima nusprendė netrikdyti jų palaikų ramybės.

Apie miesto kapines

Svetlanos mama Valentina kapines pamatė, kai jai buvo septyneri metai. Arčiau stoties jos buvo tvarkingesnės nei per vidury, sakė ji.

Reklama

Atrodo, kad laidojo mirusiuosius visur, kur tik buvo laisvas plyšelis. Tada vaikui įspūdį padarė gražios kaltinės grotelės, pinučių vartai, didingi granito ir marmuro paminklai su stogeliais.

Palaidoti ir vaikai

Netoli Aleksandro ir Jefrosinijos Demidovų kapo 1957 m. rugpjūčio 8 d. buvo palaidoti du berniukai - Valerijus Marovas ir Jurijus Patrašas. Jiems supylė dvigubą kapą, aptvėrė metalinėmis pinutėmis. Tie berniukai gyveno kaimynystėje, draugavo su Demidovų vaikais. Kai jie žuvo, jiems buvo apie 10-11 metų.

Tuo metu vaikai mėgo žaisti Vitės senosiose kapinėse. Aplink apleistas kapines stūksojo didelės supiltinės kalvos. Berniukai ten ieškodavo prieškarinės buities sulaužytų reikmenų.

Tą dieną trise - Valerijus Marovas, Jurijus Patrašas ir Vladimiras Gansas - rausė urvus kalvose, ieškodami geležies lūženų, kai staiga juos užpylė žemėmis.

Vladimiras Gansas sugebėjo pabėgti, tik visą gyvenimą šlubavo viena koja. Vaikas, būdamas šoko būsenos, ne iš karto atgavo gebėjimą kalbėti, todėl buvo prarasta galimybė išgelbėti likusius po žeme jo draugus.

Žinoma, kad Valerijaus Marovo šeima neperkėlė sūnaus palaikų. Vėliau jie išvyko gyventi į Baltarusiją.

Reklama

MOČIUTĖ. Svetlanos močiutė Profinterna Demidova (1925-2012 m.) su sūnumi Vladimiru Demidov (gim. 1946 m.) Klaipėdoje 1949-1951 m.


KVIETIMAS. Kviečiame atsiliepti skaitytojus, kurie prisimena senąsias miesto kapines ir Skulptūrų parko kūrimąsi, gali pasidalyti istorijomis, nutikimais, nuotraukomis su senųjų Klaipėdos kapinių ir parko vaizdais. Jūsų pasakojimai bus publikuojami dienraščio "Vakarų ekspresas" priede "Kultūros uostas". Vėliau ketinama parengti ir išleisti knygą.
Skambinkite, rašykite arba užeikite į Mažosios Lietuvos istorijos muziejų pas Sondrą Simanaitienę, tel. (8 46) 410528, el. p. [email protected] arba į dienraščio "Vakarų ekspresas" redakciją, pas žurnalistę Jurgą Petronytę el. p. [email protected], tel. (8 46) 411316.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Konteinerių pajūryje kratosi it karštos bulvės nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Melnragės kopose, netoli molo, 2018 metais pastatytus jūrinius konteinerius viešosios tvarkos specialistai...

Lietuva, Paskelbta prieš 40 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...