2020 m. birželio 4 d. 19:19 val., ketvirtadienis

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (14)

(2)

2019-06-07, 09:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (14) nuotrauka, foto

ORIGINALAS. Berbomų šeimos antkapinės plokštės miesto kapinėse apie 1980 m.

© Nuotrauka iš Bernardo ALEKNAVIČIAUS rankraščių fondo

Reklama

Senosiose Klaipėdos miesto kapinėse (dabar Skulptūrų parkas) buvo pirklio, medienos apdirbimo pramonės kūrėjo Ernesto Heinricho Berbomo (Ernst Heinrich Beerbohm, 1763-1838 m.) ir jo šeimos kapavietė.

Labiausiai mūsų krašte yra žinomas Ernesto Heinricho sūnus Ernstas Vilhelmas (Ernst Wilhelm Beerbohm, 1786-1865 m.), dirbęs Rytų Prūsijos vyr. žvejybos inspektoriumi ir įvedęs Kuršmarių žvejų laivuose atpažinimo ženklus - vėtrunges. Inspektorius V. E. Berbomas palaidotas Muižėje (Šilutės r.).

Pasaulyje yra žinomi dar keli šios klaipėdiečių šeimos palikuonys. Ernsto Vilhelmo Berbomo brolio, gyvenusio Anglijoje, sūnus Maksas Berbomas (Max Beerbohm, 1872-1956) yra žymus Anglijos rašytojas, kelių Oksfordo universiteto literatūrinių premijų laureatas, o jo knygos statomos šalia Džeinės Ostin, Šarlotės Brontės, Levo Tolstojaus ir kitų. Kitas įžymus šios giminės atstovas Herbertas Berbomas Try (Sir. Herbert Beerbohm Tree, 1852-1917) buvo žymus Anglijos teatro ir kino aktorius, bendravęs su Čarliu Čaplinu.

Antkapius užkasė

Apie Berbomų giminės antkapinius paminklus, stovėjusius Klaipėdos miesto kapinėse, pasakoja kraštotyrininkas Vytas Tamošiūnas. Pirmiausia jis prašo dar kartą akcentuoti kapinių naikinimo baigiamąją fazę. Tai yra 1985 metai, o ne 1975 m., kaip dažnai sakoma.

Berbomų paminklai buvo užversti būtent paskutiniu kapinių naikinimo etapu - 1985 m. Tuo metu Vytas bendradarbiavo su kraštotyrininku Kaziu Budginu. Vytas jam pasakė, kad reikia išsaugoti Berbomų antkapines plokštes, kurios tuoj bus išvežtos su kitais paminklais ir sunaikintos.

Vyrai nuėjo į kapines ir bandė prikalbinti darbininkus, kad tuos kelis paminklus išvežtų į Priekulę, kur tuo metu gyveno K. Budginas. Vairuotojai paprašė nemažų pinigų.

Tada vyrai pasitarę nusprendė užkasti plokštes netoliese, saugesnėje vietoje. Plokščių buvo trys ar keturios, sako Vytas. Darbininkai su buldozeriu Berbomų kapavietės plokštes nustūmė į šalia esantį duburį ir užvertė žemėmis.

Vytas tikėjosi, kad pasikeis laikai ir antkapinių plokščių prireiks.

ŠIANDIEN. Berbomų giminės kapavietė šiandien.

Sondros SIMANAITIENĖS nuotr.

Paslaptingai dingo

Vėliau šioje istorijoje pasirodė Adolfas Bušauskas. Klaipėdoje jį vadino knygnešiu, nes jis Tilžės lietuviams veždavo lietuvišką spaudą. Tas pats A. Bušauskas Skulptūrų parke 1989 m. pastatė kičinį mauzoliejų, skirtą Žalgirio mūšiui, knygnešiams ir visoms žymioms Lietuvos datoms atminti.

Reklama

Viena vertus, tas keistas statinys yra svetimkūnis kapinių teritorijoje. Tačiau, kita vertus, jis yra Sąjūdžio laikų ženklas, kai per Lietuvą ėjo Dainuojanti revoliucija ir visur buvo statomi kryžiai ir kitokie panašaus pobūdžio tautinį jausmą išreiškiantys statiniai.

Apie 1995 m. V. Tamošiūnas Skulptūrų parke susitiko A. Bušauską ir jam papasakojo apie užkastas Berbomų kapavietės plokštes. Adolfas paprašė parodyti, kur jos yra. Vyrai metaliniu strypu pabadė ir aptiko paminklus negiliai, gal 30 cm po žeme, vieną prakasė, apžiūrėjo ir vėl užpylė žemėmis. Po savaitės A. Bušauskas su gaisrininkų pagalba iškasė vieną Berbomų giminės plokštę ir nunešė į tikrąją kapavietės vietą.

V. Tamošiūnui buvo neramu, kad tas paminklas kreivai guli, tarsi pamestas ne savo vietoje, ir jis paklausė K. Budgino, ką reiktų daryti. K. Budginas užtikrino, kad yra architektas, kuris viską sutvarkys, ir paprašė Vyto nieko nedaryti. Paminklas pragulėjo nepajudintas dar porą mėnesių. O vieną dieną dingo.

V. Tamošiūnas pasakoja, kad tuometinis paminklosaugos inspektorius Albinas Kenešius paskambino į Savivaldybę ir paprašė sutvarkyti Skulptūrų parką, mat artėjo miesto šventė. Po to plokštė paslaptingai dingo, visi galai į vandenį, stebisi kraštotyrininkas. Vėliau Berbomų kapavietėje A. Kenešiaus iniciatyva iškilmingai buvo pastatytas nedidelis metalinis kryželis, kuris lig šiol ir stovi. Likusios dvi (ar trys) plokštės dar yra žemėje, laukia savo valandos.

Pagal Vyto Tamošiūno pasakojimą parengė Sondra SIMANAITIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Šauni istorija

2019-06-07   09:55

IP: 212.12.205.82

Apie tai, kad kai kas dar nenori, kad tauta žinotų miesto istoriją.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos

Vygando Sušilovo (gim. 1972) vaikystė prabėgo Liepų gatvėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto kapinėse palaidotas Nataljos Beliajavos Lopatčenkovos tėvas Viktoras Beliajevas (1927-1956). Kai...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Alfredas Klimas (gim. 1942 m., vyresnysis Alvydo brolis) pasakoja, kad po karo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (7) nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekano Alvydo Klimo vaikystė prabėgo šalia muzikos...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (6) nuotrauka, foto

V. Vasiliauskas abejoja buvusios krizės tyrimo nauda nuotrauka, foto

Lietuva, Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko...

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro...

Klaipėdos apskrityje - įvežtinis atvejis iš Nigerijos nuotrauka, foto

COVID-19, Iš trijų per praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų du yra įvežtiniai,...

Konteinerių pajūryje kratosi it karštos bulvės nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Melnragės kopose, netoli molo, 2018 metais pastatytus jūrinius konteinerius viešosios tvarkos specialistai...

Lietuva, Paskelbta prieš 19 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...