2019 m. liepos 20 d. 01:41 val., šeštadienis

Diena su profesija

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas"

(3)

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

NEMONOTONIŠKAS. "Negalėčiau aš ramiai vienoje vietoje išsėdėti. Man patinka mano darbas, jo nekeisčiau į jokį kitą", - sako gaisrininkas veteranas Jonas Baliutavičius.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Išbandymai

Reklama

"To "ekstrymo" yra, kai matai, jog žmogus, kurio artimieji ar namai sudegė, eina iš galvos, tai - didžiulis sukrėtimas. Svarbu, kad mums nepersiduotų. Pastebėjau, kad jei viską padarei, kas įmanoma, jeigu ir nepavyko išgelbėti žmonių gyvybių, nelieka didesnės graužaties. Bet jeigu liktų abejonė, jog galbūt ne tokią taktiką pasirinkau, tada kaltės jausmas būtų begalinis. Mes nesame Dievas, nesam likimas", - sakė ugniagesys, kuriam per tiek metų teko patirti kraupių įvykių.

"Autoįvykių metu tenka išlaisvinti iš metalo gniaužtų ir gyvus, ir negyvus žmones. Kiekvienai ugniagesių pamainai tą teko patirti. Bet būna ir tikrų džiaugsmo akimirkų. Kartą maža mergaitė skendo. Ji jau buvo gyvenimo mėtyta vėtyta. Kol jos globėja rengėsi, vaikas ledu pasileido per Danės upę. Ji įsmuko į properšą, buvo labai išsigandusi, man ausyse skamba jos balsas, kai artinausi: "Dėde, dėde..." Laimė, galvytė laikėsi, nes pūkuota striukė pūtėsi, laikė ją kaip naro kostiumas. O tada dar nebuvo vandens rogių su specialiomis ylomis irtis - nei paplaukt, nei pačiuožt", - sakė J. Baliutavičius.

Kai žmonės įsmunka po ledu, narai susikviečia visus, kurie buvo su juo, susodina į tas pačias vietas ir jų liudijimus suveda į optimalų variantą, nes ant vandens klaidingai atrodo atstumai.

"Tuomet stengiamės susiaurinti paieškų vietą, visų išklausę padarome išvadą, kur didžiausia tikimybė atrasti skenduolį, ir šukuojame metras po metrą. Matomumas mūsų vandenyse prastas, gerai, jeigu savo nosį matai, yra virvė, ja signalus perduoda ugniagesys ant kranto, matantis kylančius burbulus iš naro, esančio vandenyje. Stengiesi susikaupti ne tiek galvodamas apie tai, ką rasi, nes reikia sekti savo būseną, kvėpavimą. Vaikštai pagal kolegos signalus", - sakė Jonas.

"Stengiamės nerizikuoti, nes žuvęs gelbėtojas jau nereikalingas, tik kai pats esi saugus, gali padėti", - sakė pokalbininkas.

Pasak jo, ilgiausi gaisrai būdavo statomuose, remontuojamuose laivuose. Ačiūdie, paskutiniu metu jų sumažėję, privačius laivus labiau saugo, o tarybiniais laikais, žinia, kiekviena pamaina kartą per metus gelbėjo laivą, dirbo po 10, ir po 15 valandų. Jonui su komanda teko žmonių iš degančio laivo išgelbėti. Sunku kovoti su liepsnomis uždarose patalpose, kur patalpų išsidėstymai sudėtingi, triumai, trapai, labirintai, aukšta temperatūra, dūmai laikosi, neįmanoma greitai išvėdinti.

Reklama

J. Baliutavičius pasakojo, kad ekonominės blokados laikais, kai buvo šildymas nutrūkęs, asocialūs žmonės buvo vonioje laužą susikūrę. Ir dabar dar žiemą velnių prisigalvoja, šildosi žvakėmis.

Jo kolegos yra patyrę ir traumų, lūžių, išsinarinę koją, užgavę stuburą, bet profesinių ligų nevardijo: kai būna daug dūmų, ypač kai dega plastmasė, tam yra specialios kaukės, oro balionai, tačiau jos yra veiksmingos valandai, o jei darai staigius judesius, ką neši, keli, išnaudoji rezervą per 15 minučių.

Pamaina

Pratybų metu kalbinant J. Baliutavičių pavyko "ištardyti" ir gaisrininką gelbėtoją Darių Macijauską.

"Į Lietuvą iš svečios šalies, kurioje dirbau, sugrįžau išgirdęs, kad yra tokie ugniagesių mokymai, kur vaikinai gali stoti ką tik baigę vidurinę mokyklą. Trunka jie 9 mėnesius, o jeigu esi baigęs aukštąjį mokslą - trumpiau. Daugiausiai mokėmės gesinimo, buvo labai daug praktinių užsiėmimų gelbėtojų mokykloje Valčiūnuose, buvusiame poligone", - pasakojo vyras, kuris ir iki mokymų sportavo, kilnojo štangą.

"Iš pradžių buvo baisoka, paskui net malonus darbas: kai sėdi į autofurgoną, paragauji adrenalino. Pirmasis "krikštas" man buvo gesinti šiukšliadėžę, o prie uždūmintų patalpų mokykloje pripratino. Kai atėjau dirbti į Klaipėdą, sutikau Joną - tai linksmas, geras žmogus ir mokytojas, ramiai viską papasakoja" - sakė ugniagesys Darius.

Beje, jis tikisi netrukus įstoti į narų mokymo centrą.

Reklama

Na, o J. Baliutavičius savo ruožtu sakė: "Kai ilgai dirbame, pasidarome psichologais, permatome žmogų. Darius tinka ugniagesio profesijai, man patinka jo požiūris."

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2014-06-21   10:44

IP: 86.100.139.235

Tikri vyrai:)

skaitytoja

2014-04-03   08:54

IP: 78.61.184.14

o jau klaidų klaidelių... 55 metų? o paskui jau 55 metrų.. psichikos testų turbūt, o ne tekstų.. o toliau nebeskaitau :)

Marius

2014-04-03   08:47

IP: 195.12.173.7

Šaunuoliai! Ačiū, kad dėka Jūsų darbo galime jaustis saugesni!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Prezidento mama tėtį sužavėjo įspūdingais plaukais nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvas Antanas Nausėda rugpjūčio 21-ąją švęs...

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Eglė Tamulytė-Shaltmira: "Pasaulio užkariauti nereikia, užtenka su juo susidraugauti" nuotrauka, foto

Parodos, Ekscentriškoji menininkė Eglė Tamulytė-Shaltmira savo darbų parodą, sudarytą iš dviejų dalių, kuriose...

Žmonės, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...