2019 m. birželio 26 d. 21:55 val., trečiadienis

Diena su profesija

Kai žvejybos laimikis - pažeidėjai

(3)

Kai žvejybos laimikis - pažeidėjai nuotrauka, foto

SUNKUMAI. Aplinkosaugos inspektoriams ant ledo kyla nemažai sunkumų - rašant protokolus šąla ne tik rankos, bet ir tušinukas.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Antrajame naujosios "Vakarų ekspreso" rubrikos "Diena su profesija" rašinyje - apie aplinkosaugininkus, kurie savaitgalį visoje Lietuvoje vykdė reidus ir tikrino poledinės žūklės mėgėjus.

"Žūklės mėgėjų tikrinimas - tai tik viena iš mūsų kuruojamų sričių. Jei pradėčiau vardinti, kiek vien mūsų inspekcijai priklauso funkcijų, neužtektumėte lapų užsirašyti", - šypsosi mus į kompaniją sutikęs priimti Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.

Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos darbuotojams tenka kontroliuoti ne tik mėgėjišką, bet ir verslinę žvejybą bei medžioklę, žūklės plotų nuomininkus, prekybą laukiniais gyvūnais ir augalais, voljerų ir aptvarų turėtojus, nagrinėti administracines bylas, reikalui esant, atstovauti teismuose. Kasdien tenka darbuotis su daugybe skirtingų šių sričių aspektų.

"Mūsų inspekcijoje dirba septyni žmonės. Darbo turime per akis ir jo kaskart daugėja. Štai nuo pavasario, įsigaliojus naujoms tinklų pardavimo ir įsigijimo taisyklėms, turėsime kontroliuoti ir šią sritį. O naujų etatų inspekcijoje nebus. Esame be galo dėkingi už pagalbą mūsų neetatiniams darbuotojams, kurie ranką ištiesia savanoriškai - padeda budint, reiduose", - pasakojo V. Marozas.

Šeimos pripranta

Į poledinės žūklės mėgėjų reidą išsiruošėme šeštadienį. 9 val. ryto jau laukiame prie KRAAD durų, kol V. Marozas savo komandai duoda paskutinius nurodymus. Šį kartą ant ledo išsiruošia kiek daugiau inspektorių. Kadangi vyksta visuotinis reidas visoje šalyje, į pagalbą atskuba ne tik neetatiniai savanoriai, bet ir kitų skyrių darbuotojai.

SKAIČIUS. Tądien ant Kuršių marių ledo ties Kairių poligonu žūklavo apie pusantro tūkstančio žvejų. 

Kai paklausiu, ar dažnai tenka dirbti savaitgaliais, V. Marozas šypsosi: "Jei norime sugauti pažeidėjus, kitos išeities neturime. Privalome dirbti ne tik savaitgaliais, švenčių dienomis, bet ir naktimis. Toks darbas sudaro apie 50 procentų viso mūsų darbo laiko. Nieko nepadarysi, tokia jau specifika. Juk žmonės poilsiauti ir pramogauti gamtoje važiuoja būtent tokiu metu. Jei nenorime likti nieko nepešę, turime prie to prisitaikyti. Naktimis dažniausiai tenka tykoti brakonierių. Pavyzdžiui, randame jų paliktus tinklus ir laukiame pasaloje, kada brakonieriai ateis pasiimti laimikio."

Viršininko teigimu, šeimos nariai jau seniai susitaikė su tuo, jog jo laisvalaikiu paprastai nemato, nors iš pradžių tai suprasti ir būdavo sunku.

"Ačiū Dievui, neteko papulti į labai pavojingas situacijas. Šioje vietoje dirbu jau šešerius metus, dar nė karto neteko įlūžti", - šypsodamasis tris kartus nusispjovė V. Marozas.

Darbo įrankis - kantrybė

Vos iš Kairių gatvės pasukę į keliuką, vedantį Kairių poligono link, suvokėme, jog darbo aplinkosaugininkai turės nemažai - visos pakelės ir kitos įmanomos miškelio properšos užkištos automobiliais. Panašu, kad stintų išsiilgę žvejai, neišsigandę spaudžiančio šalčio, suplūdo iš visos Lietuvos. Palikę automobilius ir pro meldus žingsniuodami Kuršių marių link tuo įsitikinome dar labiau - marių ledas tolumoje tirštai nusėtas žvejų, kurie atrodo it ant ledo vykstančio roko festivalio dalyviai. Daugelis jų buvo atvykę su draugų būriu, pasistatę nuo vėjo saugančias palapines.

Kartu su V. Marozu keliaujame prie pirmojo kelyje pasitaikiusio žvejo. Pastarasis reidui pasiruošęs - žvejo mėgėjo bilietas galiojantis, ant kaklo kabo gelbėjimo smaigai, kuriuos žvejams privaloma turėti pagal nuo šių metų įsigaliojusias naujas žvejybos taisykles.

Antrajam žūklės mėgėjui pasiseka ne taip gerai. Bilietą padavęs kretingiškis baisiausiai nustemba, kai paaiškėja, jog šio galiojimo laikas pasibaigęs daugiau nei prieš mėnesį. V. Marozui tenka trauktis dokumentus ir tušinuką. Žūklautojui, kuris tikina, jog nepastebėjo, kada dokumentas pasibaigė, jis surašo protokolą. Kol pažeidėjas aimanuoja, o inspekcijos viršininkas bando sužinoti jo duomenis, stebiu V. Marozo elgesį. Įsitikinu, kad tai tvirtas, kantrus ir mandagus vyras. Jis kantriai laukia, kol pažeidėjas išsitrauks dokumentus, nieko nesako ir tada, kai nelaimėliui lemtingu momentu paskambina mama ir šis apie pasibaigusį žvejo bilietą ima pasakoti jai. Formalumai užtrunka, sutrikęs žvejys iš piniginės traukia penkiasdešimtinę ir teigia galintis susimokėti čia pat.

PAGALBININKAI. Vitalis Marozas (viduryje) džiaugiasi, jog į pagalbą aplinkosaugininkams dažnai atskuba neetatiniai savanoriškai prisidėti norintys darbuotojai. 

"Anksčiau tokia procedūra buvo galima. Išrašydavom įprastą baudos kvitą ir žvejai galėdavo baudą susimokėti vietoje. Dabar to daryti nebegalima, tenka išrašyti protokolus. Grįžę nusprendžiame, kokią nuobaudą skirti. Jei žmogus gailisi ir nėra jokių sunkinančių aplinkybių, stengiamės skirti arba įspėjimą, arba minimalią baudą. Tiesa, pildyti protokolus ant ledo nėra labai lengva. Pildant dokumentus šąla ne tik rankos, bet ir tušinukas", - šypsojosi V. Marozas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ateistas

2013-01-28   11:27

IP: 195.14.179.97

"Liepk durniui melstis - jis kakta altorių sudaužys" - taip ir čia. Yra įstatymai ir taisyklės, bet jie kuriami (turbūt) protingiems žmonėms. Kurioj vietoj yra tas protas, kai bandoma nubausti žmogelį per šalčius ant ledo pagavusį 10-20 stintų.
Mokamas leidimas - už ką?! Ar tie baudžiantieji norės pasigirti savo anūkams kokie jie buvo "šaunuoliai", kiek jie nubaudė vargetų? Protu neparemtas entuziazmas atneša tik gėdą.

Žarkovas

2013-01-28   07:48

IP: 86.100.72.187

Marozas.. jam tiesiog pagal pavardę priklauso tikrinti požeminę žūklę.

Meskeriotojas uz tvarka visur

2013-01-27   19:02

IP: 82.135.197.142

Gal ir reikia drausmes megejams zvejams ,gal koki seniuka su kelem meskerelem ir nereiketu ,viskas saunu ,bet turbut yra rimtesniu pazeidejiu kurie kisa po ledu tinklus ,vazineja ledu su masinomis ........O imant pinigus uz zvejo bileta turetu ir salygos zvejams sudarytos tai siukliu konteineriai bio toletai irenkta aikstele automobiliams .manau daugiau siukslintojams ant ledo reiketu bausti kiek palieka siukliu buteliu .......del pacios stintos sugaunamo kiekio kituose salyse ji kaip kenkeja leidzia gaudyti be jokiu ribojimu ...Tvarka turi buti tvarka bet reiketu manau ta uoluma pareigunu rodyti ir kituose vietuose ,skirvyte ,kroku lankos kur yra rimtesniu gamtos kenkejiu [brakonieriu ]

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Karščiausią dieną nustebino pliaže pamatytas reginys nuotrauka, foto

Vasara, Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienis net ir pajūryje gali būti ypatingas – tikėtini...

Klaipėdos irkluotojų pergalės Šiauliuose nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vyko atviras Lietuvos jaunučių čempionatas, Lietuvos irklavimo federacijos II taurės etapas...

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...