2019 m. birželio 18 d. 18:40 val., antradienis

Diena su profesija

Daltonikas negali būti rentgenogamadefekto skopininku

(4)

"Vakarų ekspreso" rubrikos "Diena su profesija" herojus 27 metų Rosvaldas Janušaitis atstovauja profesijai, kurios pavadinimą net sunku ištarti.

Viskas yra standartizuota ir pats nieko prisigalvoti negali. Kūrybos mano darbe mažai, viskas yra apibrėžta, nurodyta, kaip turi būti.

Rosvaldas JANUŠAITIS

Vaizdžiai tariant, rentgenogamadefektoskopininkas yra laivų konstrukcijų siūlių ligų diagnostikas.

Norėdamas dirbti tokį neįprastą darbą, be abejo, turi turėti aukštąjį išsilavinimą. R. Janušaitis baigė Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakultetą ir įgijo laivo inžinerijos bakalauro laipsnį. Prieš tapdamas rentgenogamadefektoskopininku, Rosvaldas dirbo inžinieriumi-konstruktoriumi. Pasak jo, tai buvo švarus darbas, kai nuolat tekdavo sėdėti prie kompiuterio. Vėliau jis pasirinko ne tokį švarų, bet kur kas įdomesnį darbą ir pradėjo dirbti AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) antrinėje bendrovėje Vakarų centrinėje laboratorijoje rentgenogamadefektoskopininku. Juo dirbo beveik trejus metus, o šiemet sausį pakilo karjeros laiptais ir dabar užima inžinieriaus-suvirintojo, kokybės vadybininko pareigas.

LANDŽIOJIMAS. Rentgenogamadefektoskopininkas turi patekti į įvairias ertmes. ĮVAIRIAI. Neardomos kontrolės būdų yra įvairių.

Jis rūpinasi suvirintojų sertifikatais, aprašo suvirinimo procedūras, ruošia dokumentaciją, ataskaitas, yra atsakingas už laboratorijos kokybės sistemos funkcionavimą, taip pat dirba ir neardomos kontrolės srityje. Tai tokia kontrolė, kurios metu gaminys nėra ardomas ir po to toliau naudojamas. O ardomos kontrolės metu specialioje laboratorijoje iš gaminio pjaunami bandiniai, su kuriais po to atliekami tempimo, laužimo, lenkimo ir kiti bandymai.

Šiuo metu R. Janušaičio darbo sfera šiek tiek platesnė nei rentgenogamadefektoskopininko - ji apima ir neardomą kontrolę, ir mechaninių bandymų dalį, ir patį suvirinimo procesą. Jis pagal neardomos kontrolės ir mechaninių bandymų rezultatus koreguoja suvirinimo technologiją, parenka reikalingas medžiagas.

Visko mokaisi iš naujo

Rentgenogamadefektoskopininkas, anot Rosvaldo, yra neardomos kontrolės operatorius. Pažįstamiems vaikinas sako, jog dirba tiesiog operatoriumi, nes paprastai ilgojo profesijos pavadinimo žmonės nesupranta.

Specialybės pavadinimo sudėtinės dalys sufleruoja, kad jis tikrina gaminio kokybę darydamas rentgeno nuotraukas. Rentgeno spinduliai gaunami rentgeno aparatuose panaudojant įgreitintus elektronus, o tikrinamo objekto vidaus vaizdas gaunamas rentgeno nuotraukoje. Paprasčiau tariant, tai specialistas, tikrinantis suvirinimo siūlių vidaus kokybę. Be rentgenografijos, metalo vidaus kokybės kontrolei naudojamas ir ultragarsas.

PRIETAISAI, kuriais savo darbe naudojasi rentgenogamadefektoskopininkai. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Šios profesijos atstovu negali tapti bet kas. Po aukštojo mokslo studijų iš pradžių gamyklos laboratorijoje tenka dirbti operatoriaus asistentu padėjėju, po kurio laiko darbuotojai vyksta į specialius kursus. Ultragarso ir rentgeno kursuose reikia mokytis po mėnesį, vizualinės apžiūros - savaitę, magnetinės kontrolės - dvi savaites. Kursams baigiantis yra laikomi egzaminai: duodamos ir teorinės, ir praktinės užduotys, pavyzdžiui, liepiama patikrinti suvirintą bandinį. Beje, norėdamas atlikti rentgenografinę kontrolę dar privalai išklausyti radiacijos kursus ir turėti jų baigimo pažymėjimą.

Neardomos kontrolės operatoriai būna trijų lygių: 1-ojo lygmens sertifikatą turintis asmuo bandymus gali atlikti tik pagal rašytines instrukcijas, prižiūrimas 2-ojo arba 3-ojo lygmens personalo. 2-ojo lygmens specialistas gali dirbti pagal nustatytas arba pripažintas procedūras, jo darbo spektras daug platesnis, na, o 3-iojo lygmens specialistas gali ne tik atlikti, bet ir vadovauti neardomųjų bandymų darbams. Tad universitete įgijus inžinieriaus specialybę ir paskui patekus į tokią laboratoriją visko tenka mokytis iš naujo.

Kūrybos mažai

Itin profesionalios kontrolės reikalauja patys užsakovai. Jie nurodo, kaip turi būti patikrinta konstrukcija - ar ultragarsu, ar rentgenu, ar kitu būdu.

Darbo rentgenogamadefektoskopininkams, nors jų Vakarų centrinėje laboratorijoje yra net 11, netrūksta. Užsakovų būna daug, nes laboratorija priima užsakymus ne tik iš VLG įmonių, bet ir iš išorinių kompanijų, kurioms reikia laboratorinių tyrimų paslaugų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

varylai

2013-03-28   07:46

IP: 86.100.115.93

Čia ne liaudiškai, o kacapiškai. Lietuvių liaudies kalboje tokio žodžio nėra IR NEBUS.

varyla.

2013-03-27   22:28

IP: 178.116.165.39

laiudiskai jie vadinami-SVETYLA.

:))))

2013-03-27   18:29

IP: 86.100.115.93

Metų antraštė!!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Kovojo su varžovais ir karščiu nuotrauka, foto

Sportas, Visą savaitę Latvijos sostinėje Rygoje vyko "Riga Open Inspired by tennis" U12,...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Irkluotojas Augustas Navickas nusitaikė į antrą paralimpiadą nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Poznanėje (Lenkija) vyksiančiame antrajame pasaulio irklavimo taurės etape Augustas Navickas...

Šilutės rajone dingusio jaunuolio kūnas rastas miške nuotrauka, foto

Kriminalai, Nuo sekmadienio vakaro artimieji, draugai, pareigūnai intensyviai ieškojo dingusio 24 metų...

Sportas, Paskelbta prieš 39 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...