2020 m. spalio 28 d. 10:07 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Klimato krizė: ledynai tirpsta blogiausio scenarijaus tempu

Klimato krizė: ledynai tirpsta blogiausio scenarijaus tempu nuotrauka, foto

Ledynai © Unsplash.com

Reklama

Ledynai Grenlandijoje ir Antarktidoje tirpsta tokiu tempu, kuris sutampa su mokslininkų parengtu „blogiausiu scenarijumi“ ir per pastaruosius du dešimtmečius globalų jūros lygį pakėlė 1,8 cm., rašo independent.co.uk.

Jei globalus šiltėjimas toliau greitės, tuomet jūros lygiai dar pakils 17 cm. ir 16 milijonų žmonių atsidurs pavojuje susidurti su kasmečiais pakrančių potvyniais, perspėjo tyrėjai iš Didžiosios Britanijos ir Danijos.

Grenlandijos ledo tirpsmas nuo 1990-ųjų, kuomet ledynai buvo pirmą kartą stebėti palydovų pagalba, pasaulio vandenynus pakėlė 10,6 mm., tuo tarpu Antarktidos ledynai prisidėjo papildomais 7,2 mm., skelbiama tyrime, kurį atliko mokslininkai iš Lidso universiteto ir Danijos meteorologijos instituto.

Naujausi matavimai rodo, kad šiuo metu kasmet pasaulio jūrų lygiai pakyla po 4 mm.

„Nors ir tikėjomės, kad reaguodamos į vandenynų ir atmosferos šiltėjimą ledo dangos praras vis didesnius ledo kiekius, tačiau jų tirpsmo tempas greitėjo sparčiau, nei mes galėjome įsivaizduoti,“ – sakė tyrimui vadovavęs autorius, Tom Slater, klimato tyrėjas iš Lidso universiteto Poliarinių regionų stebėjimo ir modeliavimo centro.

„Tirpsmas lenkia klimato modelius, kuriais mes vadovaujamės, dėl ko esame atsidūrę pavojuje būti nepasirengusiais susidurti su grėsmėmis, kurias kelia jūros lygio kilimas,“ – sakė jis.

Reklama

Tyrimas, paskelbta žurnale „Nature Climate Change“. Sulygina naujausius palydovinių ledynų masių tyrimų rezultatus su klimato modelių skaičiavimais.

Autoriai perspėja, kad ledo dangos ledą praranda „blogiausio scenarijaus“ tempu, kurį prognozavo Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC).

Anna Hogg, tyrimo bendraautorė ir klimato tyrėja Lidso universiteto Žemės ir aplinkos mokslų mokyklos, sakė: „Jei ledynai toliau seks mūsų „blogiausio scenarijaus“ maršrutu, tuomet vien iš ledynų galime tikėtis papildomais 17 cm. pakilusių jūros lygių.

To pakaktų, kad daugelyje didžiausių pasaulio pakrančių miestų dvigubai padažnėtų audrų potvyniai.“

Ledynai © Unsplash.com

Reklama

Istoriškai, globalūs jūros lygiai dažniausiai kildavo dėl mechanizmo, vadinamo šiluminiu plėtimusi, kas reiškia, kad šylant plečiasi jūros vandens tūris.

Visgi, paskutiniuosius penkerius metus vanduo iš tirpstančių ledo dangų ir kalnų ledynų tapo pagrindine kylančių vandenynų priežastimi.

Per kiekvieną 2019 metų minutę Grenlandija prarado po vieną milijoną tonų ledo, kas sukuria pakankamą vandens kiekį, kad JAV Kalifornijos valstiją užlietų daugiau nei keturiomis pėdomis vandens, skelbiama praėjusį mėnesį paviešintame tyrime.

Visgi, Ruth Mottram, klimato tyrėja Danijos meteorologijos institute, sakė: „Vandens kilimą lemia ne tik Antarktida ir Grenlandija.

Pastaraisiais metais tirpti ir visiškai pradingti ėmė ir tūkstančiai mažesnių ledynų, kas nutiko ir Ok ledyno atveju Islandijoje, kuris 2014 metais paskelbtas „žuvusiu“.

Tai reiškia, kad tirpstantis ledas šiuo metu yra pagrindinis indėlininkas į kylantį jūrų lygį.

Reklama

Atskiras, praėjusią savaitę JAV mokslininkų paskelbtas, tyrimas perspėjo, kad globalus šiltėjimas grasina sparčiai sunaikinti Antarktidos ledynus, kas turėtų „milžiniškų pasekmių jūros lygiui“.

Kylančios temperatūros gali nustumti tirpsmo vandenį į įtrūkimus, esančius ledo šelfų paviršiuje, dėl ko jiems grėstų subyrėjimas, perspėjo mokslininkai iš Kolumbijos universiteto, Lamont-Doherty Žemės observatorijos.

„Blogiausio atvejo scenarijus“ reiškia, kad „iki amžiaus pabaigos daugybė vietų bus užlietos didžiuliais, didžiuliais kiekiais vandens,“ – sakė glaciologas ir tyrimo autorius Jonathan Kingslake.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Popiežius švęs Kalėdas be tikinčiųjų nuotrauka, foto

Popiežiui Pranciškui dėl koronaviruso pandemijos teks atsisakyti susitikimo su tikinčiaisiais per...

Floridoje sekmadienį pavogta daugiau nei 6 mln. pirštinių, kainavusių apie 1...

Floridoje pavogta ligoninėms skirtų 1 mln. dolerių vertės pirštinių siunta nuotrauka, foto

Bulgarijos medikai per pastarąsias 24 valandas užfiksavo 2 243 naujus užsikrėtimo...

Bulgarijoje vėl užfiksuotas užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičiaus paros prieaugio rekordas nuotrauka, foto

Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino viena kitą pažeidus naują paliaubų susitarimą netrukus po...

Vos įsigaliojus paliauboms, Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino viena kitą jas pažeidus nuotrauka, foto

KU studentams skirta 16 savivaldybės stipendijų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija paskyrė 32 metines stipendijas gabiems ir talentingiems aukštųjų...

Klaipėdos „Maximos“ apsaugos darbuotojui - koronavirusas nuotrauka, foto

COVID-19, Antradienį, spalio 27 dieną, Klaipėdoje esančios „Maxima“ parduotuvės apsaugos darbuotojui nustatytas koronavirusas. Prekybos...

Šilutėje mirė koronavirusu susirgusi medikė nuotrauka, foto

COVID-19, Mirė ilgametė medikė Jevgenija Mickienė. Moteriai buvo nustatytas koronavirusas.

Keltai dirbs pagal grafiką, reikalavimai lieka tie patys nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar AB "Smiltynės perkėla" atstovai susitiko su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku, norėdami...

Klaipėda, Paskelbta prieš 22 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 57 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...