2020 m. spalio 29 d. 18:58 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Karinis konfliktas - beveik neišvengiamas

(4)

2020-09-26, 21:29

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Karinis konfliktas - beveik neišvengiamas nuotrauka, foto

Signataro Rolando Paulausko teigimu, Baltarusijoje dabar susiduria dviejų kartų skirtingas suvokimas, kaip reikia gyventi. Jaunimas nori laisvės, nors ne visi suvokia, kas tai yra ir kad ji vis tiek turi ribas. EPA-Eltos nuotr.

Reklama

Tai, kas šiuo metu vyksta Baltarusijoje, yra milžiniško geopolitinio žaidimo dalis. Taip tikina signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas, anot kurio Lietuvos politikai šiame žaidime didžiosioms valstybėms tėra tik kaip pėstininkai arba masalas lydekoms gaudyti.

To nesuvokdami mūsiškiai elgiasi neadekvačiai ir taip stumia savo šalį į karinį konfliktą.

Ar paskirsime prezidentą ir JAV? 

„Pradėkime nuo to, kad Lietuvoje turime Seimą, kuris pradėjo pasaulio valstybėms skirstyti prezidentus. Jei sprendimas dėl Baltarusijos prezidento rinkimų yra adekvatus, tai dabar belieka laukti, ką mūsų Seimas paskirs JAV prezidentu", - ironizavo R.Paulauskas, taip reaguodamas į užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pranešimą, esą Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos grasinimai uždaryti sieną su Lietuva ir Lenkija bei prie sienos sutraukti pusę kariuomenės yra neadekvataus žmogaus sprendimai.

Tiesa, signataras pripažįsta, kad rinkimai Baltarusijoje nebuvo patys skaidriausi.

Reklama

„Problemų su balsais buvo. Tačiau opozicinių internetinių portalų alternatyvus balsų skaičiavimas A.Lukašenkai duoda 61 proc. Lietuvoje tas niekada nebuvo paminėta. Opozicija perskaičiavo apie 1,5 tūkst. apylinkių rezultatų ir gavo tokį skaičių. Todėl akivaizdu, kad A.Lukašenka buvo išrinktas. Tik be reikalo buvo pranešta, esą jis surinko 80 proc. balsų", - tikino R.Paulauskas.

Kova dėl vietos po saule

Pasak politikos apžvalgininko, didžiausia Baltarusijos bėda yra ta, kad užaugo nauja karta, kuri stovi ant visai kitų „pasaulėžiūros bėgių" nei ankstesnioji karta.

„Viena karta yra ta, kuri Baltarusiją statė: statė gamyklas, išsaugojo darbo vietas, pastatė tūkstantį agromiestelių. Tie agromiesteliai buvo statyti tam, kad jaunimas nevyktų į miestus ar į užsienį. Ketvirtį amžiaus ši karta su A.Lukašenka Baltarusiją statė, tačiau išaugo karta, kuri neturi kaip palyginti dabartinės Baltarusijos su ta, kuri buvo iki A.Lukašenkos.

Ši karta yra bendroje protestų bangoje, kuri apėmusi visą pasaulį. Ir ji siekia griauti santvarką, nežiūrėdama, ar šalyje viskas yra gerai, ar blogai. Nauja karta nori turėti daugiau vietos po saule, o ta vieta jau yra užimta kartos, kuri statė Baltarusiją. Bet naujoji karta to nevertina.

Kažkas panašaus yra JAV, kur irgi yra dvi pusės, viena kitą absoliučiai neigiančios. Ir Donaldo Trampo (Donald Trump), ir Džo Baideno (Joe Biden) pusė sako, kad nepripažins rezultatų, jei rinkimus laimės kita pusė", - dėstė R.Paulauskas. 

Reklama

JAV interesai

Anot signataro, tai, kas vyksta Baltarusijoje, yra didžiulio geopolitinio žaidimo, geopolitinio konflikto dalis.

„Tas konfliktas jau pasireiškė įvykiais Gruzijoje, Sirijoje, Ukrainoje ir dabar reiškiasi Baltarusijos teritorijoje. Čia susiduria interesai Rusijos, ES, Kinijos ir, pirmiausia, JAV. JAV turi egzistencinį interesą neleisti susitarti Europai tarpusavyje. Jei Europa būtų vieninga nuo Vladivostoko iki Lisabonos, šis geopolitinis konkurentas Jungtinėms Valstijoms būtų neįveikiamas. Tą kalbu ne aš. Tą kalba patys JAV politiniai mąstytojai.

Jokios paslapties nėra. Štai garsusis Džordžas Fridmanas (George Friedman), tarptautinės organizacijos „Stratfor" įkūrėjas, aiškiai dėsto, kad JAV pagrindinis tikslas pastarąjį šimtmetį yra išlaikyti Europą susiskaldžiusią ir neduoti susitarti, kaip buvo pavykę tiek Pirmojo, tiek Antrojo pasaulinio karo atveju.

Žiūrint iš JAV pozicijos, amerikiečiai viską teisingai daro. Nes vieninga Europa jiems būtų didžiulis pavojus, kaip yra Kinija, kuri Baltarusijoje taip pat turi interesų. Mat naujasis „šilko kelias" būtent Baltarusijoje turi vieną iš atramos taškų.

JAV tai yra nenaudinga, todėl amerikiečiai skirs naujų pinigų tarpjūrio projektui - kad būtų sukurtas konflikto židinys Europos centre. Jie taip elgiasi ne todėl, kad yra blogi. JAV kaip supervalstybės statusas leidžia amerikiečiams gyventi, kaip gyveno", - įsitikinęs R.Paulauskas.

Reklama

Šimtmečius besitęsianti priešprieša

Signataro teigimu, „vargšė Baltarusija pati to nesuvokdama pateko į šį geopolitinį žaidimą".

„Akivaizdu, kad A.Lukašenkos pažadai sutraukti kariuomenę prie sienos gali peraugti į karinius konfliktus. Todėl būtent apie mūsų politinį elitą reikia kalbėti, kaip apie neadekvačiai besielgiantį, nes būtent tas elitas ir užvirė šią košę.

Dalis mūsų elito visiškai nesuvokia, kas vyksta pasaulyje, kita dalis yra veikiama, visų pirma, tų pačių Jungtinių Valstijų. Ir įsivėlė į svetimus žaidimus, kurie yra ne mūsų, o didžiųjų pasaulio valstybių žaidimai. Mes šitame žaidime reikalingi tik kaip pėstininkai. Ne vieną kartą esu sakęs, kad mes amerikonams esame kaip gyva žuvelė, kurią užkabina ant kabliuko ir gaudo lydekas.

Tas pats yra padaryta su Lenkija, Ukraina, dabar atėjo Baltarusijos eilė. Todėl karinis konfliktas yra ne tik įmanomas, bet ir beveik neišvengiamas. Tik laiko klausimas, kada visa tai pavirs karštu konfliktu", - tvirtino politikos apžvalgininkas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-09-27   13:08

IP: 172.69.190.14

Jaunimas troksta laisves - "bananu" busimoje bananineje ES respublikoje...

Fefe

2020-09-27   09:56

IP: 185.11.26.161

Ve, o aš jus laikiau rimtesniu portalu, o čia tokias nesąmones rašote...

2020-09-27   08:34

IP: 185.11.26.161

Tu atsipeikėk, nesamones rašo, kas tau sumokėjo? Kas prezidenta renka ir kas nepalaiko taikių žmonių mušimo

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Prancūzijoje įvedamas antras visuotinis karantinas nuotrauka, foto

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas vėlyvą trečiadienio vakarą paskelbė apie naują visuotinį karantiną...

Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos ketvirtadienį anksti rytą atnaujino raketų smūgius nepripažintos Kalnų Karabacho...

Azerbaidžano pajėgos nuo ankstaus ryto apšaudo Stepanakertą nuotrauka, foto

Popiežiui Pranciškui dėl koronaviruso pandemijos teks atsisakyti susitikimo su tikinčiaisiais per...

Popiežius švęs Kalėdas be tikinčiųjų nuotrauka, foto

Floridoje sekmadienį pavogta daugiau nei 6 mln. pirštinių, kainavusių apie 1...

Floridoje pavogta ligoninėms skirtų 1 mln. dolerių vertės pirštinių siunta nuotrauka, foto

Naujas baubas - žaliosios laivybos iššūkiai nuotrauka, foto

Jūra, Lietuvos laivų savininkai sunerimę dėl ketinimų sumažinti anglies dvideginio išmetimų iš laivų....

Futbolo mokykla taps viešąja įstaiga nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos futbolo mokykla nuo kitų metų balandžio 1 dienos keis statusą -...

Baltarusija uždarė sieną su Lietuva nuotrauka, foto

Lietuva, Baltarusija ketvirtadienio popietę uždarė sieną su Lietuva, motyvuodama saugumo reikalavimais dėl...

Politikai dėl "Neptūno" dovanos dar tarsis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos politikai po ilgų diskusijų nusprendė kol kas nepriimti viešosios įstaigos "Neptūno"...

Jūra, Paskelbta prieš 29 min.

Sportas, Paskelbta prieš 57 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...