Jeruzalėje atidaryta JAV ambasada, o Gazos Ruože žuvo per 40 žmonių

Jeruzalėje atidaryta JAV ambasada, o Gazos Ruože žuvo per 40 žmonių

Jungtinės Valstijos oficialiai atidarė savo naują ambasadą Jeruzalėje. Prezidentas Donaldas Trumpas apie ginčytiną sprendimą perkelti ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę paskelbė gruodį.

Ambasados atidarymo ceremonijoje dalyvavo 800 svečių. „Prieš 70 metų Davidas Ben Gurionas paskelbė (Izraelio valstybės) nepriklausomybę, - sakė JAV ambasadorius Davidas Friedmanas. - Praėjus 70 metų Jungtinės Valstijos pagaliau žengia kitą žingsnį“. Už šį istorinį momentą esą reikia dėkoti „vieno asmens drąsai“ - JAV prezidentui D. Trumpui. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu feisbuke taip pat kalbėjo apie „istorinį momentą“.

Pats D. Trumpas į ambasados atidarymo ceremoniją neatvyko, tačiau vaizdo medžiagoje, kuri buvo parodyta per iškilmes, pabrėžė Izraelio teisę nuspręsti dėl savo sostinės. „Izraelis yra suvereni valstybė, turinti teisę pati apsispręsti dėl savo sostinės, - kalbėjo prezidentas. - Mes praeityje nepripažinome to, kas yra akivaizdu“. JAV, anot prezidento, ir toliau įsipareigoja skatinti taiką.

Į ceremoniją atvyko JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas, prezidento duktė Ivanka Trump su vyru ir D. Trumpo patarėju Jaredu Kushneriu. Tarp svečių buvo ir Izraelio premjeras B. Netanyahu su žmona Sara.

B. Netanyahu kalbėjo apie „šlovingą dieną“. Jis sakė: „Tai yra istorija“. Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Jeruzalė visiems laikams lik Izraelio rankose. Tai esą yra ir generalinio štabo vado Gadžio Eizenkoto, Izraelio kariuomenės ir kitų saugumo institucijų nuopelnas. „Mūsų narsūs kariai gina mūsų sienas tuo metu, kai mes čia kalbame“, - sakė jis. Tai yra „didi diena Izraeliui, didi diena JAV ir didi diena taikai“.

Gazos Ruože tuo tarpu vėl paaštrėjo smurtas. Sveikatos ministerijos duomenimis, žuvo per 40 žmonių, dar 1 700 buvo sužeisti.

D. Trumpo sprendimas perkelti ambasadą yra didelis pokytis JAV politikoje. Jis sukėlė smarkius protestus arabų pasaulyje ir pirmiausiai tarp palestiniečių.

Galutinis Jeruzalės statusas yra vienas didžiausių ginčytinų punktų Artimųjų Rytų konflikte. Palestiniečiai siekia, kad 1967-aisiais Izraelio okupuota ir 1980-aisiais aneksuota rytinė Jeruzalės dalis būtų jų būsimos valstybės sostinė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder