2019 m. liepos 17 d. 23:43 val., trečiadienis

Skaitytojų ekspresas

Suraskime darbėniškių seserų Chaimaičių gelbėtojus

(14)

2018-01-20, 00:01

Romualdas BENIUŠIS

Suraskime darbėniškių seserų Chaimaičių gelbėtojus nuotrauka, foto

ŠEIMA. Chaimų šeima, dar nežinanti, kas jų laukia ateityje. Darbėnai, 1932 m. Pirmoje eilėje (iš kairės) Šaja, Yehoshua, Cipora ir Estera, už jų - Rocha ir Reubenas.

Reklama

Lietuvos žydų tragiškas likimas nacių okupacijos 1941-1945 metais - skaudi, neužgyjanti žaizda tiek žydams, tiek ir patiems lietuviams.

Nuo viduramžių čia gyvenusių žydų palikuonys, nors ir gyvendami toli nuo Lietuvos, ją tebelaiko savo gimtuoju kraštu, ne tik mintimis sugrįžta ten, kur gyveno jų tėvai ir seneliai, kuriems karo metais pavyko išlikti, ir kur jos miškuose ir laukuose amžiną poilsį rado jų giminės, kuriems nepavyko išvengti tragiško likimo. Kiekvieno išgelbėto žydo gelbėjimo istorija yra unikali, o jos herojai - beginkliai kovotojai prieš nusikalstamą nacių režimą - verti ypatingos pagarbos. Deja, laikas nenumaldomai bėga, nusinešdamas į amžinybę ne tik šiuos herojus, bet ir tada dar vaikais buvusius gyvus šių įvykių liudininkus ir dalyvius, tad kasdien vis sunkiau atkurti tų dienų istoriją ir pagerbti savo ir savo šeimos narių gerove dėl kito niekuo nenusikaltusio žmogaus gyvybės išsaugojimo rizikavusius žmones, kuriuos šiandien jau vadiname ir rezistentais - kovotojais už Lietuvos laisvę.

JAV gyvenantis profesorius iš Emory universiteto Atlantoje Erikas Goldsteinas, kurio giminės šaknys - Darbėnuose, jau daugiau nei dešimt metų kasmet aplanko šį miestelį ir kalbina čia gyvenančius senolius. Jis pasidalijo ir neseniai jo sužinota vienos darbėniškių žydų šeimos istorija.

Iki karo Darbėnuose, Palangos gatvės 15 name, gyvenusi Chaimų šeima, kaip ir visos kitos, svajojo apie savo ir vaikų ateitį bei geresnį gyvenimą, sykiu kuriant ir šviesesnę savo gimtos šalies - Lietuvos - ateitį. Ši šeima, kaip ir daugelis kitų darbėniškių žydų, vertėsi prekyba, turėjo savo parduotuvę. Šios šeimos palikuonių išsaugotoje 1932 metais Darbėnuose darytoje nuotraukoje įsiamžinę tėvai: Yehoshua ir Cipora bei jų 4 vaikai: vyresnieji Rocha ir Reubenas bei jaunesniosios panašaus amžiaus Šaja (Chaja) ir Estera. Tuo metu jie dar nenujautė jiems teksiančių likimo išbandymų, iš esmės pakeisiančių jų tolesnį gyvenimą.

1936 metais nuo plaučių uždegimo mirė šeimos galva, o 1941 metais jų laukė nauji žiaurūs likimo išbandymai. 1941 metų birželio 22 dieną, prasidėjus SSRS-Vokietijos karui, Kretingos apskrityje, prie pat sienos su nacistine Vokietija, gyvenę žydai turėjo nedaug galimybių pakeisti jiems skirtą tragišką lemtį, nes apskritis nacių buvo užimta jau pirmą karo dieną. Netrukus prasidėjo ir teroras prieš žydus, kai birželio 29 d. apie 150 Darbėnų miestelio vyrų buvo sušaudyti, o likę per 400 senyvo amžiaus vyrų, moterų ir vaikų uždaryti miestelio centre stovėjusioje sinagogoje, aptvertoje spygliuota viela ir saugomoje vietos policininkų. Čia antisanitarinėmis sąlygomis per vasaros karščius pusbadžiu gyvenę žmonės vėliau per kelis kartus buvo žvėriškai nužudyti Baltojo kalno miške. Tarp jų buvo ir Cipora Chaimienė bei jos vyriausioji dukra Rocha su savo dviem mažamečiais vaikais, o Reubenas Chaimas buvo nužudytas anksčiau kartu su kitais vyrais. Jaunesniosioms seserims Šajai ir Esterai pavyko išvengti tragiško likimo. Kaip tvirtina šiuo metu Izraelyje gyvenantis Šajos Chaimaitės sūnus Sijo (Siyo) Brezingeris, joms karo metais padėjo išlikti Palangos apylinkėse gyvenusios vietos valstiečių Petrauskų, priglaudusios Šają, ir Barkų (Bartkų?), priglaudusios Esterą, šeimos. 1945 metais seserys apsigyveno Klaipėdoje, čia netrukus ir ištekėjo. Šaja tapo Brezingeriene, o Estera - Varpoliene. Brezingerių šeima, Klaipėdoje gyvenusi iki 1961 metų, neužmiršo gimtųjų Darbėnų, lankė čia nužudytųjų šeimos narių palaidojimo vietas Palangos gatvėje ir Baltojo kalno miške. 1961 metais jie apsigyveno Šiauliuose, iš kur jų 6 asmenų šeima 1972 metais išvyko į Izraelį, kaip ir Varpolų šeima.

Darbėnų miestelio gyventojų žydų gelbėjimas nuo nacių ir jų talkininkų genocido - nepelnytai užmiršta ir nutylėta ne tik Kretingos, bet ir visos šalies istorijos dalis. Apie tai buvo vengiama kalbėti sovietmečiu, nedaug žinoma ir dabar. Ne viena žydus gelbėjusi šeima patyrė ir sovietines represijas, buvo ištremta į Sibirą, o patys žydai, netekę savo artimųjų ir įprastos gyvenimo aplinkos, išvyko gyventi į didesnius miestus ar sugebėjo emigruoti į užsienį. Taip nutrūko ryšys tarp gelbėtojų ir žydų, o tai neprisidėjo prie informacijos išsaugojimo. Paskutiniu metu pavyko kiek praskleisti kelių išgelbėjimo istorijų paslaptis ir išsiaiškinti, kad nacių okupacijos metais įvairiomis aplinkybėmis, padedant darbėniškiams ir apylinkių gyventojams, pavyko išlikti 8-10 Darbėnų žydų, kuriuos gelbėjo dešimtys žmonių, kai kiti juos palaikė, nes žinodami ar nujausdami apie tai, jų neišdavė okupacinei valdžiai. Per paskutinius kelerius metus 5 Kretingos rajono gyventojai, nepabūgę mesti iššūkio nusikalstamam nacių okupaciniam režimui, už savo veiklą karo metais, gelbstint nuo žūties žydus, šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu (po mirties) apdovanoti "Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi".

Reklama

Norisi tikėti, kad šis darbėniškių Chaimų šeimos likimo paviešinimas padės rasti seseris gelbėjusių šeimų palikuonis, kitus liudininkus, kurie galėtų daugiau papasakoti apie gelbėtojų šeimas ir jų herojišką, dramatišką gyvenimą, gelbstint nuo pražūties šių merginų gyvybes.

Publikacijos autorius prašo atsiliepti tuos, kurie ką nors žino, kas prisidėjo prie Chaimų šeimos mergaičių išgelbėjimo karo metais. Informaciją galima pateikti redakcijos telefonu (8 46) 411305 arba el. paštu aktualijos@ve.lt.

Reklama

Žymos: lietuvos žydai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2019-02-16   09:40

IP: 5.62.47.245

GREETINGS TO THE PUBLIC !!!

You are welcome to Indian spell caster where all things are possible, have you been divorce by your husband or wife and you want to get he or she back??
Is your relationship not working the way it should be, and you need a permanent solution to your worries??
Do you need money making spell??
spell for lottery and gambling winnings??
Are you suffering from any kind sickness and you need a healer or cure??
Are you single and you want a soul-mate??
Love spell to get your ex back??
Spell to win BIG contract??
DO YOU NEED GOOD LUCK CHARM??
Than search no more, @ GRATE INDIAN SPELL CASTING TEMPO
All your problems are solve..
EMAIL:: indianspellcaster@yahoo.com OR WHATSAPP ON:: +18679887328...

2018-10-28   03:40

IP: 66.70.129.98

best online spell caster Dr Larry assurancesolutionhome@gmail.com whatsapp +1(424)-261-8520

My name is Diana Stones, i live and work in UK. My life is
back!!! After 2 years of Broken marriage, my husband left me with two kids, I felt like ending it all, i almost committed suicide because he left us with nothing, i was emotionally down all this while. Thanks to a great spell caster called Dr Larry which i met online who brought my husband back to me. On one faithful day, as I was browsing through the internet, I came across several of testimonies about Dr Larry. Some people testified that he brought their Ex lover back, some testified that he restores womb,cure cancer,and other sickness, you can contact him on (assurancesolutionhome@gmail.com) or call him +1(424)-261-8520. you can also view his web site:assurancesolutionhome.wordpress.com
assurancesolutionhome.website2.me/ ....he is the best spell caster that can help you with your problems. whatsapp +1(424)-261-8520

2018-05-18   00:02

IP: 197.210.55.64

My husband left me for a good 3 years now, and i love him so much, i have been looking for a way to get him back since then. i have tried many options but he did not come back, until i met a friend that darted me to Dr.gbojie a spell caster, who helped me to bring back my husband after 2 weeks. Me and my husband are living happily together today, That man is great, you can contact him via email l gbojiespiritualtemple@gmailcom Now i will advice any serious persons that found themselves in this kind of problem to contact him now a fast solution without steress.. He always hello, now i call him my father.contact him now he is always online email ( gbojiespiritualtemple@yahoo.com or gbojiespiritualtemple@gmail.com or contact him ons his or contact him on his whatsapp mobile line +2349066410185

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaitytojų ekspresas

Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Tokio klausimo sulaukiau iš vieno pažįstamo, kai gegužės 9-ąją susitikome prie sovietų...

Kodėl aš nedėjau gėlių ant žuvusių karių kapų? nuotrauka, foto

Artėjanti stintų fiesta šį savaitgalį, regis, bus puikus išbandymas vasaros sezono ir...

Įvažiavimo į Palangą rekonstrukcija 99 proc. baigta: savaitgalį laukia pirmas išbandymas nuotrauka, foto

Prasmingas ir nuoširdus Laisvės gynėjų dienos paminėjimas vienoje rajono mokykloje galbūt...

Mokinio mama sukilo prieš neužmirštuolę nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...