2021 m. sausio 16 d. 18:09 val., šeštadienis

Skaitytojų ekspresas

Estijos ambasadorė Lietuvoje: kritiškai svarbu prisidėti prie regiono ekonominio augimo

2020-07-23, 12:58

Jana Vanaveski, Estijos ambasadorė Lietuvoje

Estijos ambasadorė Lietuvoje: kritiškai svarbu prisidėti prie regiono ekonominio augimo nuotrauka, foto

Reklama

Trijų jūrų iniciatyva, įkurta 2016 m., vienija 12 Europos sąjungos valstybių narių, esančių prie Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūros krantų ir įsikūrusių tarp šių jūrų. Jos tikslas – stiprinti transporto, energetikos ir skaitmeninio sektoriaus saitus Europos šiaurės–pietų kryptimi ir taip padidinti joje dalyvaujančių valstybių ekonominį konkurencingumą. 

COVID-19 krizė, visi jos suvaržymai bei ekonominis poveikis atskleidė tikrąją valstybių bendradarbiavimo svarbą. Pasikeitusiame pasaulyje anksčiau atrodę menki procesai ir veiksmai tapo neišvengiamais. 

Pirmajame Trijų jūrų iniciatyvos užsienio reikalų ministrų susitikime, kuris buvo surengtas Taline birželio pabaigoje, joje dalyvaujančios šalys susitarė atsižvelgti į regiono interesus vyriausybiniu lygiu, kaip tai išdėstyta Trijų jūrų platformoje. Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu pabrėžė išaugusį nacionalinės valdžios vaidmenį iniciatyvoje, vienijant infrastruktūrą ir šalinant ryšio spragas bei siekiant naujo regiono ekonominio augimo. 

Iki COVID-19 krizės Trijų jūrų regionas pasižymėjo sparčiausiu ekonominiu augimu Europoje: vidutinis BVP augimas pastaruosius penkerius metais siekė 3,5 procento, palyginti su Europos sąjungos 2,1 procento vidurkiu. Šiuo metu prognozės numato Europos Sąjungos ekonomikos mažėjimą 7,4 procento. Kritiškai svarbu nustatyti visas galimybes, kaip bendromis pastangomis prisidėti prie atsinaujinusio mūsų regiono ekonominio augimo. 

Viena iš pastarosios krizės pamokų yra būtinybė užtikrinti įvairius saitus bei nepriekaištingą jų funkcionavimą. Tai taip pat yra ir vienas iš pagrindinių Trijų jūrų iniciatyvos tikslų. Taigi tai gali tapti svarbiu papildomu pasirinkimu siekiant nuolatinio ekonominio augimo per infrastruktūros ir kitų tokių gyvybiškai svarbių jungčių, kaip geležinkeliai, sausumos keliai, energetikos linijos, naftos ir dujų vamzdynai bei ryšių kanalai, plėtrą. 

Koordinuotais Trijų jūrų valstybių veiksmais siekiama suteikti naujų jėgų mūsų ekonomikai. Tai turėtų tiesiogiai atsispindėti ir svarbiose investicijose į infrastruktūrą. Tokios investicijos būtų susijusios su ilgalaikėmis sutartimis bei stabiliomis įmonių ir darbuotojų pajamomis. Tai pagerintų verslo aplinką ir sukurtų naujų veiksmų plėtros bei naujų verslo modelių sukūrimo galimybių. 

Reklama

Estijos požiūriu, pabaigus pagrindinį „Rail Baltic“ projektą, jis taptų geru sprendimu, kuris leistų transportuoti daugybės įmonių gaminius bei sukurtų papildomą Baltijos šalių jungtį su Centrine Europa. „Rail Baltic“suteikia galimybę keliauti traukiniu į pietus – į Italiją ir Viduržemio jūros šalis. O ateityje ketinamas užbaigti tunelis tarp Helsinkio ir Talino per Suomiją sujungs mus su šiaurės Norvegija ir Arkties vandenynu. Šiaurės–pietų krypties greitkelių plėtrai taip pat svarbus sausumos kelių transportas, o Trijų jūrų iniciatyva yra akstinas „Via Baltica“ ir „Via Carpatia“ plėtrai.

Siekiant įrodyti regiono sėkmės troškimą ir užtikrinti bendrus tikslus, buvo įsteigtas Trijų jūrų iniciatyvos investicinis fondas, skirtas sustiprinti politinį ir ekonominį bendradarbiavimą tarp iniciatyvos šalių ir partnerių. Naujas svarbus etapas buvo pasiektas vasario mėnesį, kai buvo paskelbta apie fondo veikimą. Jo patikimumas sulaukė papildomo sustiprinimo, kai Jungtinės Valstijos neseniai pažadėjo prisidėti prie fondo iki 1 milijardo JAV dolerių. Estija jau prisijungė prie fondo, o visos iniciatyvoje dalyvaujančios šalys kviečiamos padaryti tą patį.

Kitas Trijų jūrų iniciatyvos valstybių ir verslo viršūnių susitikimas vyks Taline spalio 19–20 d. Jame bus siekiama įvertinti ligšiolinius pasiekimus, nustatyti naujus tikslus ir nuspręsti, kokiais būdais iniciatyvai geriausia judėti į priekį.

Mes pamatėme, kokios svarbios sudėtingais laikais yra skaitmeninės platformos ir infrastruktūra, kaip el. paslaugos leido ir toliau gyventi įprastą gyvenimą, net esant nepaprastosios padėties sąlygoms. Elektroniniai sprendimai yra patogūs tiek piliečiams, tiek įmonėms, suteikia nepakeičiamą paskatą ekonominiam klestėjimui. Sumanus susijungimas visų pirma reiškia pažangią infrastruktūrą bei skaitmeninį transporto ir energetikos sektoriaus pasirengimą. Jis taip pat yra labiau suderinamas su pasauliniais klimato kaitos tikslais ir sustiprintų mūsų saugumą. Būtent todėl, be transporto ir energetikos problemų, Estija būsimame viršūnių susitikime šį rudenį akcentuos skaitmenizacijos ir sumanaus susijungimo svarbą.

Žymos: jana vanaveski

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaitytojų ekspresas

Paskaitęs pasiūlymą išmesti blogas ir nereikalingas mintis iš galvos, supratau ir...

Skaitytojo laiškas: Pasitvirtino liaudies patirtis, kad blogi darbai užkrečia labiau nei geri nuotrauka, foto

Redakciją pasiekė pasipiktinusio klaipėdiečio Tomo laiškas, kurio turiniu dalinamės su kitais skaitytojais:

Skaitytojo nuomonė: "Paaiškinkit prašau, kur žaisti vaikams" nuotrauka, foto

Portalo VE.lt redakcija gavo skaitytojos Giedrės laišką, kuriami ji piktinasi senjorais, viešai...

Skulptūrų parke - vagystė vidury dienos? nuotrauka, foto

 Penktoji karantino savaitė, ar dar gyva viltis natūraliai nusišypsoti, pažvelgt į akis,...

5 karantino savaitė nuotrauka, foto

Partijų lyderiai nemato galimybės L. Matjošaitytei toliau dirbti nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kadencijai einant į pabaigą, daugelis Seimo politinių...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Žmonės, Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Kurti – vadinasi, gyventi nuotrauka, foto

Žmonės, Klibiuose gyvenančių menininkų Odilės Norvilaitės-Bytautienės ir Gedimino Bytauto namai, regis, sprogsta...

Pasakoja, kaip po pandemijos keisis skrydžiai: gali tekti skiepytis, neliks ir kai kurių paslaugų nuotrauka, foto

Ūkis, Aviacija – viena labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių verslo industrijų. Tačiau aviacijos...

Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...