2021 m. sausio 17 d. 02:21 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Vienas seimūnas visam pasauliui

2019-08-23, 09:13

Olava STRIKULIENĖ

Vienas seimūnas visam pasauliui nuotrauka, foto

Tie, kurie Seime atlieka mygtuko paspaudėjų funkcijas, nori bent kadencijos pabaigoje atkreipti į save dėmesį.

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Reklama

Šią savaitę Seimas neeilinėje sesijoje priėmė Rinkimų įstatymo pataisą, kuri leis užsienyje gyvenantiems lietuviams turėti pasaulio lietuvių vienmandatę rinkimų apygardą.

Kurią, kaip ir Lietuvoje esančias apygardas, kontroliuos Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Už šią įstatymo pataisą, kurią inicijavo „valstiečiai“ Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė, balsavo 88 parlamentarai.

Tačiau, kaip ironizavo socialdemokratas Algirdas Sysas, kandidatas į Seimą, agituodamas už save tokioje apygardoje, turėtų važinėti nuo Aliaskos iki Buenos Airių. Kam reikia kažkokios specifinės rinkimų apygardos, jei niekas ir dabar netrukdo mūsų piliečiams balsuoti Lietuvos ambasadose?

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė, jog viena vienmandatė rinkimų apygarda, skirta į užsienį išvykysiems lietuviams, yra tik pradžia:

„Buvo siūlymų steigti dvi, tris vienmandates apygardas, bet pradėsime nuo vienos. Anksčiau atskiros rinkimų apygardos užsienyje nereikėjo, nes rinkėjai nebuvo labai aktyvūs. Pažiūrėsime, kaip apygarda veikia, kaip vyksta balsavimas.

Į užsienį išvykę lietuviai buvo prirašyti prie Vilniaus Naujamiesčio rinkimų apygardos. Buvo užsiregistravusių daugiau nei 19 tūkst., tačiau 2016 m. Seimo rinkimuose dalyvavo 16 401 rinkėjas.

Reklama

2019 m. prezidento rinkimų pirmame ture jau dalyvavo daugiau nei 50 tūkst. ir daugiau nei 44 tūkst. antrame ture. Aktyvumo pridėjo ir referendumas dėl pilietybės išsaugojimo, tačiau „užsieniečių“ aktyvumas visgi didėja.

Aišku, ir neįsteigus rinkimų apygardos užsienyje, Lietuvos piliečiai galėjo rinkimų dieną balsuoti Lietuvos ambasadose, konsuliniuose skyriuose arba iš anksto. Siųsdavome rinkimų biuletenius į ambasadas.

Ambasados siuntė biuletenius rinkėjams, šie pabalsavę siųsdavo biuletenius atgal. Panašus principas išliks ir dabar, tik į užsienį išvykusieji balsuos ne Naujamiesčio apygardoje, bet apygardoje užsienyje.“

L.Matjošaitytė sutiko, jog vienam Seimo nariui atstovauti visiems po pasaulį pabirusiems lietuviams nebus lengva, bet galės susisiekti su savo rinkėjais internetu: „Šiais laikais yra įvairiausių ryšio priemonių. Galės ir asmeniškai nuvažiuoti pas rinkėjus. Bet visų interesams atsiliepti bus uždavinys nelengvas.“

Negi iš tikrųjų vienas žmogus, net ir būdamas pačiu genialiausiu politiku, gali atstovauti pusei milijono lietuvių? Pakrikusių po visą pasaulį? Juk vienokie rūpesčiai gyvenant Aliaskoje ir visai kitokie - Kanaruose.

Kaip Seimas, posėdžiaujantis Vilniuje, gali užtikrinti mūsiškio piliečio gerovę Zambijoje, nors nesugeba užtikrinti visų gerovės Šilalėje ar Skuode. Nors Šilalei ir Skuodui atstovauja ne vienas Seimo narys?

Anot psichologo Gedimino Navaičio, specialios rinkimų apygardos užsienio lietuviams steigimas yra vienas iš valstiečių žaliųjų žaidimo būdų:

„Tai tiesiog populistinis pokštas. Mintis, kad visi Lietuvos piliečiai būtų atstovaujami Seime, yra teisinga. Užsienyje gyvena nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. Lietuvos, pabrėžiu - Lietuvos piliečių.

Tai štai šitą skaičių norima sudėti į vieną vienmandatę rinkimų apygardą. Paprastai vienai rinkimų apygardai priklauso 30-35 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių. Tai dabar dešimčiai rinkimų apygardų siūlome tik vieną atstovą Seime? Tai prasilenkia su sveiku protu.“

Kai kurie Seimo nariai norėtų užsienyje net ne vienos, bet mažiausiai dviejų vienmandačių apygardų. Bet lietuviai išsibarstę po visą pasaulį. Pavyzdžiui, jei rinkimų apygarda bus įsteigta Jungtinėje Karalystėje, gali pasipiktinti koks nors lietuvis, gyvenantis Malaizijoje ar Madagaskare.

Net nepajusime, kaip imsime populistiškai keisti Konstituciją ir tik steigti ir steigti vis naujas vienmandates užsienyje! Toliau daryti globalią Lietuvą. Kur tik lietuvio koja įžengė, ten ir rinkimų apygardą steigsime?

G.Navaičio nuomone, užsienyje gyvenantiems mūsų piliečiams be jokios abejonės reikia sudaryti sąlygas dalyvauti rinkimuose, bet kai visus bando sudėti į vieną apygardą, tai yra nesąmonė:

„Bet kuris Lietuvos pilietis - išvažiavęs ar neišvažiavęs, yra priskirtas kuriai nors rinkimų apygardai. O niekur nepriskirti gali pasirinkti rinkimų apygardas savarankiškai. Reikia visiems piliečiams sudaryti geresnes sąlygas balsuoti.

Reklama

Turime priešlaikinį balsavimą. Gal būtų galima sudaryti sąlygas balsuoti paštu ne vieną, bet porą savaičių. Vienas žmogus Seime negali atstovauti ir Amerikos, ir Anglijos, ir Australijos lietuviams.

Turime Pasaulio lietuvių bendruomenę. Gal jai būtų galima suteikti daugiau įgaliojimų. Kaip bebūtų, kiekvienas supranta, kas yra demokratija ir balsavimas. O jei kas nori „išsidirbinėti“, gali teikti Seimui tokius absurdiškus projektus. Galima dar sugalvoti specialų Seimo narį - jaunimo ar pensininkų atstovą.

Kad visi Lietuvos pensininkai už tą Seimo narį balsuotų. Tokio lygio „idėjų“ galima prigalvoti dar daugiau.

Tie, kurie Seime atlieka mygtuko paspaudėjų funkcijas, nori bent kadencijos pabaigoje atkreipti į save dėmesį. O pinigų, kiek kainuos rinkimų apygardos steigimas, galime neliesti.“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus, susipažinęs su "Vakarų ekspreso" dienraščio savaitės...

Arvydas Vaitkus: "Turgaus negalima lyginti su prekybos centrais" nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Permainos sostinėje: skiriasi Vilniaus „Ryto“ ir Donaldo Kairio keliai nuotrauka, foto

Sportas, Po neįveikto Citadele KMT ketvirtfinalio barjero Vilniaus „Rytas“ ėmėsi rimtų pokyčių. Sostinės...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...