2020 m. gruodžio 4 d. 01:10 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

"Vandalizmas I. Simonaitytės bibliotekoje"

(28)

Paveldas

Taip "Pamario restauratorių" darbą bibliotekoje įvardijo istorikai, ekspertai, restauratoriai

Gražina DRĖMAITĖ, Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė, restauratorė

Mane ir mano kolegas Vilniuje tiesiog įsiutino "Pamario restauratorius". Tikras restauratorius, jeigu jis pamato, kad dirbant randamos naujos vertybės, turi pats nutraukti darbus, o ne rašyti raštus, prašydamas, kad leistų griauti. Deja, mūsų paminklosaugoje baigia išnykti restauravimas, jį vis labiau keičia pritaikymas: kai pastatas iškastruojamas, sunaikinant interjero detales: krosnis, žaliuzes, koklius, duris, vyrius ir t.t. Naikindami detales, restauratoriai apvaginėja mus, skurdina mūsų tautos istoriją. Jeigu restauratorius pats negali sutvarkyti rastos vertybės, jis privalo atiduoti ją saugoti į muziejų, o ne naikinti ir išvežinėti į sąvartynus. Pati dirbu restauratore 38 metus, todėl gerai žinau, kad šios specialybės žmogus turi pasižymėti ir aukšta morale: turi būti ištikimas profesiniams principams, pareigai atkurti ir saugoti istorijos reliktus. Ir dar mane stebina, kad tokie dalykai vyksta bibliotekoje. Kiek žinau, I. Simonaitytės vadovybėje dirba ir rašytojas. Juk tai kultūros žmonės, tad kur jų dvasingumas?

PRARADIMAS. Unikalios ikikarinės medinės žaliuzės, kurios galėjo tapti restauruotos bibliotekos interjero puošmena.

Kęstutis DEMERECKAS, Lietuvos jūrinio paveldo tarybos prie Kultūros paveldo departamento narys, studijų apie Klaipėdos krašto paveldą ir marinistinę kultūrą autorius

Tai, kas dabar sunaikinta I. Simonaitytės bibliotekoje - unikalios vertybės, kurių niekur jau neberasime. Tų žmonių, kurie išvežė krosnį, žaliuzes, koklius, nugriovė priestatą, restauratoriais pavadinti neapsiverstų liežuvis, jiems reikia atimti licencijas. Tai, kas vyksta bibliotekoje, - vandalizmas. Bibliotekai atiteko tais laikais paties turtingiausio klaipėdiečio H. Gerlacho, kuris yra labai daug nuveikęs Klaipėdos labui, palikimas - vienas puošniausių to meto namų, todėl biblioteka privalėjo viską kruopščiai išsaugoti ir puoselėti. Be abejo, griauti lengviau, negu saugoti. Tačiau jei nesugebi išsaugoti - bent negriauk, nenaikink, palik ateities kartoms. Paveldas visas yra trapaus, sutrūnijęs, materialistų akimis žiūrint, - nevertingas. Bet juk gražiausi Klaipėdos fachverko pastatai, kaip kad Menininkų namų kiemelis - tai irgi galėjo pasirodytu visai nevertingi - tai buvę tvartai, sandėliukai. Baisu, kad paveldo sistemoje vis labiau įsigali juodasis verslas, kuris naikina šviesiąją paminklosaugos pusę.

PRIMINIMAS. Įspūdingi kokliai mena vokiečių laikus.

Antanas PUŽAUSKAS, restauratorius, sukūręs vyno restorano "Petit Marsel" interjerą Klaipėdoje

Kada pagaliau suvoksim, kad vertybė - ne kiniškas niekutis, o šukės su vokiškais, lenkiškais ženklais, kurias išmetam į šiukšlyną iš restauruojamų pastatų. Man didžiausia vertybė - angeliukas, kurį iš tokių šukių suklijavau. Deja, kai dirbau Klaipėdoje, mane šokiruodavo vietinių "specialistų" tamsumas; jie ateidavo ir aiškindavo savininkui - nemokėk tu jam pinigų, nes sienos nenuglaistytos - paliktas senas tinkas, juk jis negražus. Lietuvoje vis labiau įsigali Holivudo, bajorkiemų kultūra - kuo mažiau autentikos. Suvokim pagaliau paprastus dalykus: sunaikindami praeitį, nebeturėsime ateities.

Juozas LAPINSKAS, Valstybinės kultūros paveldo komisijos vyr. specialistas, architektas, restauratorius

Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu, klausant restauratorių ir bibliotekininkų kalbų. Kultūros paveldas negali būti techniškai nesusidėvėjęs. Juk restauratoriai ir reikalingi tam, kad išsiaiškintų unikalumą ir jautriai atkurtų, sustiprintų objektą. Restauratoriai, išveždami neištirtus objektus į šiukšlyną, apvagia visuomenę, Niekas nesuteikia jiems teisės užgrobti istorijos ir ją naikinti. Kalbant konkrečiai, dingusios ikikarinės medinės žaliuzės - tokios technikos vystymosi pradininkės. Tokie daiktai parodo žmonėms, kaip mes vystomės, einame į priekį. Tai ne tik interjero detalė, bet ir technikos reliktas, kurį restauratoriai privalėjo išsaugoti.

Dainius ELERTAS, istorikas:

Ar restauratoriai nežinojo, kad tarpukario priestatas saugotinas kaip natūrali pastato raidos dalis? Priestate įrengtas centrinis krosninis šildymas dar prieš karą - tuo jis ir įdomus. Kokia ten buvo krosnis - neištirta. Kodėl reikėjo nugriauti priestatą? Kad palengvintų krovininių mašinų įvažiavimą? Juk kūrybingas architektas lengvai pritaikytų tą priestatą ir karo laikų slėptuvę visuomeninėms reikmėms. Bet kokiu atveju buvo sunaikintas vienas iš pastato raidą atspindinčių elementų, saugotinas ir pritaikytinas rodymui objektas. Tačiau jį sunaikinus, pavogus ar pridavus į metalo supirktuvę čia buvusią prieškarinę ketinę krosnį, neliko apie ką diskutuoti. "Yra žmogus yra problema, nėra žmogaus..." Išvada: jei restauratoriai ar savininkas nori naikinti - jokie tyrimai, verčių nustatymai jiems nebeįdomūs.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Very soft and new:

2010-05-02   07:32

www . lrt . lt / news . php ? strid = 5082 & id = 3942306

kas laimes

2010-05-02   07:32

Gerio kova su blogiu

Robertai

2010-05-02   07:32

Ar manai,m kad yra gerai sena isardyti ir i nauja sudeti>? O interjero detales kur, ir gi ant padeklu buvo sudetos?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Ištikima "Vakarų ekspreso" skaitytoja ponia Justina įpareigojo palieti minčių apie gyvenimo prasmę....

Gyvenimo prasmės beieškant nuotrauka, foto

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...