2021 m. sausio 19 d. 17:36 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Teisės ir pareigos

(5)

2020-11-20, 17:12

Vytautas VALEVIČIUS

Teisės ir pareigos nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

Reklama

Pusė pasaulio kvailių protestuoja prieš kaukių dėvėjimą. Išeina į gatves ir reikalauja savo teisių. Gal reikėtų, kaip sako mano kolega, įpareigoti juos pasirašyti sutartį, kad jie niekada nebus gydomi nuo COVID-19? Ramiai susergi ir numiršti, nereikalaudamas nieko. Būtų gerokai pigiau. Arba verslo žmonės nori tęsti savo veiklą. Gerai. Pasirašome įsipareigojimus apmokėti visų apsikrėtusių gydymo išlaidas, jei tai įvyks. Gal tuomet pradėtume skaičiuoti, kiek kas ir už ką.

Armėnijoje radosi protestuotojai prieš karo sustabdymą. Pakeiskim prezidentą ir tęskim, ką pradėjom. Gal reiktų tuos „patriotus“ apginkluoti ir siųsti į frontą. Ten jie parodytų savo ištikimybę žodžiams. Labai daug patriotų ant sofos priviso. Šaukti jie moka, protestuoti gali, o štai kovoti realiai – ne. Ir ne tik Armėnijoje.

Žmonės keisti padarai. Nuo mažens jie mokomi ir pratinami padėti kitiems, atsakyti už save, kiek vėliau ir už kitus. O suaugę keičiasi. Laimei, ne visi. Tuomet pasineria į žiniasklaidos ar socialinių tinklų liūną ir ... išsilieja. Pila ne tiek savo mintis, kiek nuogirdas, pamėgsta būti minioje ir už nieką neatsakyti, nes anonimas. Ištrauk jį į šviesą, pradeda raivytis ir maivytis: čia ne aš, čia kažkas kitas, o tai buvo tik nuomonė, o ką, aš negaliu turėti savo nuomonės...? nesvarbu, kad nuo tų minčių numirė vienas kitas šimtas žmonių. Socialiniai tinklai už tai neatsako. Net laikraščiai leidžia sau skelbti netiesas, nes dažnai labai norisi būti pirmiems, tarsi reikšmingesniems.

Rodytųsi, kad tai smulkmena. Bet taip tik atrodo. Netikros žinios, masiškai prievartaudamos visuomenę, ją keičia. Jei laikraščio ar TV kanalo savininkas,  redaktorius, valstybės vadovas paskelbia, kad kaukės nesvarbu, o gydo vaistai, kurie iš tiesų negydo, tai pakeičia veiklos kryptį valstybėje, leidinyje ar kanale, vadinasi mirs tie ligoniai, kurie gydomi netinkamais vaistais ar būdais, žus tūkstančiai žmonių, manantys, kad saugotis nereikia. Melagienos, taip neseniai buvusios nedidelėmis smulkmenomis, tapo didžiųjų valstybių politikos dalimi.

Tiesa, Lietuva ir čia nelabai atsilieka. Bet tai atskira tema.

Politikas per dažnai leidžia sau skleisti nepatikrintus dalykus, pavyzdžiui, apie vakcinas ar 5G ryšį. Ir, svarbiausia, už tai nebūti atsakingu. „Tai tik nuomonė“, „tai tik įspėjimas, kad taip gali būti“.

Reklama

Labai seniai buvo tokia šalis, kurios pavadinimas – patarimų šalis (Strana Sovietov). Apie juos yra skirtingų nuomonių. Vienas amerikiečių poetas pasakė: Patarimas yra mažiausias piniginis vienetas. Aš linkęs su juo nesutikti. Ką reiškia duoti patarimą? Ogi tai, kad tu prisiimi atsakomybę už tą veiksmą ar daiktą, kurį tu rekomenduoji.

Nuo peršalimo galima gydytis aspirinu ar degtine. Galima. O ar reikia? Bet kuris gydytojas pasakys, kad alkoholis silpnina imunitetą ir niekam nepadeda. Liaudyje sakoma – degtinė ne naikina problemas, bet padeda jas pamiršti.

Taigi patarimas, jei rimtai apie tai kalbėti, yra atsakomybės prisiėmimas. Donaldas Trumpas prisiėmė dalį atsakomybės už virusinės epidemijos stabdymą. Ir nesėkmingai. Teko atsakyti.

Negalima ilgą laiką politikui kvailinti kitus. Apsimesti specialistu ten, kur neišmanai. Vienas geriausių politikų atsakymų – aš nežinau, bet pasistengsiu sužinoti. Mūsų komentatorių mintys socialiniuose tinkluose irgi blyksi patarimais. Pirmos epidemijos bangos metu keliomis Europos kalbomis buvo siūloma nuo viruso gydytis arbata. Tiesiog kasdiene arbata. Man viena gydytoja sakė, kad tai labai geras patarimas, nes arbata yra gerai. Yda slypi kitur. Jei žmogus gydosi netinkama priemone, jis nesigydo tinkama. O negydoma liga veda tiesiog į ...

Gerai, reklamuojami batai ar baldai, bet reklamuoti vaistus yra negerai. Formaliai viskas gali būti ir teisinga, bet žmonės pernelyg dažnai puola naudotis tuo, ko jiems visai nereikia. Gerai, jei jie netenka tik pinigų, o jei - sveikatos?

Visuomenę jungia ne pinigai, ekonominiai santykiai, o vertybės ir taisyklės. Jei nesilaikai taisyklių eidamas per gatvę, gali patekti po automobiliu. Jei vakarais persivalgai, tampi ligotu. Jei visiems į akis meluoji, su tavimi niekas nebenori bendrauti. Jei ieškai tik naudos, tampi egoistišku ir nepriimtinu bendruomenei.

Reklama

Per ilgą laiką atsiradusios taisyklės jungia visuomenę į visumą, kuri vadinasi civilizacija. Bet taisyklių, kurių privalu laikytis, sunku išlikti pasaulyje, nes tampi lengvai įveikiamas išorės ar vidaus priešo, karingo kaimyno ar nematomo viruso.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

aaa

2020-11-22   13:37

IP: 78.60.137.101

Aišku,kad LRYTO redaktoriai turi teisę skelbti portale "svarbiausią sekmadienio žinią" apie KANIBALUS,bet ar turi pareigą rašyti apie tikrai aktualias visuomenei
temas .Gal tai "pasiūlimas pietums?

Auksinis kardas

2020-11-22   10:29

IP: 185.11.26.161

Kas kvailiai o kas ne laikas parodyt. Todėl kaip pats teigiate kai tiek melo ir propagandos reikia ijungti blaivu prota. Tai atsakykit man ar gali būti žmogus laikomas ligoniu jei "serga" be simptomu???

Klaipėdietis

2020-11-21   13:15

IP: 77.79.44.41

Jo, tada tie, kurie nešiojo kaukes, jie savo teisių nepažeidė, o po to... mirė nuo koronos ar kitos ligos, nuo kurios nepateko pas daktariuką, turi būti palaidoti Valstybės lėšomis, nes Valstybė taupė ir Jų sąskaita.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Girtas vairavęs ir dvi moteris pražudęs plungiškis teismo neišvengs nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas ir baudžiamoji byla...

Paukščiai žiemą: lesinti tik kokybišku maistu nuotrauka, foto

Lietuva, Paspaudus šalčiams ir gerokai pasnigus kretingiškė Eglė Dobrovolskienė ėmėsi iniciatyvos pagloboti...

Vasarą ruošiamasi griauti Salantų užtvanką nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Aplinkos ministerija ruošiasi didžiausiam iki šiol Lietuvoje įgyvendinamam užtvankos demontavimo...

Kirkorovas įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą nuotrauka, foto

Lietuva, Migracijos departamentas, Užsienio reikalų ministerijos prašymu, penkeriems  metams įtraukė Rusijos atlikėją Filipą...

Lietuva, Paskelbta prieš 27 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 52 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...