2019 m. birželio 20 d. 23:10 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Svarbiausia prezidento rinkimų intriga: ar pavyks partijoms atsikratyti Gitanu Nausėda pirmajame ture?

(1)

2019-05-07, 16:02

Prof. dr. Lauras BIELINIS

Svarbiausia prezidento rinkimų intriga: ar pavyks partijoms atsikratyti Gitanu Nausėda pirmajame ture? nuotrauka, foto

© Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.

Nėra daug dalykų Lietuvoje, kurie galėtų suvienyti Ramūno Karbauskio valstiečius ir Gabrieliaus Landsbergio Tėvynės Sąjunga. Alkoholio prekybos ribojimai, urėdijos reformos... ir Gitanas Nausėda. Teisingiau, noras atsikratyti juo pirmajame prezidento rinkimų ture, iki kurio liko kiek daugiau nei savaitė.

Visą rinkimų kampaniją sociologinių apklausų reitinguose pirmavusiam G. Nausėdai pastarieji mėnesiai nebuvo lengvi - kiekvienus debatuose jis tapdavo daugumos kandidatų - nuo Sauliaus Skvernelio ir Naglio Puteikio iki Ingridos Šimonytės ir Vytenio Andriukaičio svarbiausiu taikiniu. Tas pats vyko, vyksta ir, be abejo, vyks ir rinkimų užkulisiuose - valstiečiai, sau įprastai, tai daro tiesmukiškiau, pirmiausia, išnaudodami turimos galios svertus Seime, konservatoriai - kiek subtiliau, abejonėms sėti pasitelkdami influencerius ir socialinius tinklus.

Tiesa, nieko naujo ir esmingai keičiančio požiūrį į G. Nausėdą per kampaniją kol kas neišgirdome, tačiau akivaizdu, kad tie, kas laukė emocijomis ir argumentais žaižaruoujančių diskusijų tarp pozicijos ir opozicijos, tarp I. Šimonytės ir S. Skvernelio, turėtų likti nusivylę. Pagrindinių partijų remiami ir joms atstovaujantys politikai kol kas visą savo dėmesį sutelkė į trečiąjį rinkimų kampanijos favoritą.

Atsakymas, kodėl glūdi tuose pačiuose reitinguose.

Pirmiausia, tie 22-28 proc. rinkėjų, kurie sako balsuosią už partijų paramos atsisakiusį kandidatą juk nenukrito iš kažkur. Dauguma šių žmonių iki šiol rinkimuose palaikydavo tradicinių partijų atstovus. Nuo ketvirtadalio iki trečdalio G. Nausėdos rėmėjų, skirtingų tyrimų duomenimis, yra Tėvynės Sąjungos rėmėjai. Tad kiekvienas jam atiduotas balsas yra dvigubas nuostolis I. Šimonytei ir ją iškėlusiai partijai. Daugiau nei penktadalis valstiečių rėmėjų prezidento rinkimuose irgi yra pasiruošę balsuoti ne už S. Skvernelį, oir rinktųsi G. Nausėdą. Socialdemokratų ir V. Andriukaičio praradimai šiuo atžvilgiu, anot sociologų, gali būti dar didesni.

Tad kova su reitingų lyderiu tradicinių partijų kandidatams pirmiausia yra kova už save.

Bėda ta, kad nė vienas jų nenori stoti į žūtbūtinę viešą kovą - nė vienas nėra įsitikinęs, kad šioje kovoje jis taptų laimėtoju, o deginti tiltų su didžiausias galimybes valstybės vadovu tapti turinčiu žmogumi, nenori niekas. Sudėtingiausia čia Tėvynės Sąjungos padėtis - vieša paslaptis, kad partijos vadovai sugaišo daug laiko bandydami įkalbėti G. Nausėdą dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose dar prieš ištraukdami I. Šimonytės kortą, tad balsu kalbėti apie jo "netinkamumą" būti prezidentu kaip ir neišeina.

S. Skvernelis, susiduria su vidinėmis intrigomis partijoje, tad jam, nesėkmingai susiklosčius rinkimams, G. Nausėda gali tapti vieninteleviltimi išlikti Vyriausybės vadovo poste. Tad rimtai, viešai kovai paskatų jis irgi turi mažiau nei galėtume tikėtis. Juo labiau, kad, tyrimų duomenimis, būtent tarp premjero rėmėjų kol kas yra daugiausiai tų, kurie į prezidento rinkimus sako greičiausiais neateisiantys.

Ir vis dėlto, abiejų didžiųjų partijų lyderiai ir kandidatai puikiai mato tai, ką rodo visos sociologinės apklausos - vienintelė galimybė atsikratyti G. Nausėda yra išmesti jį iš kovos pirmajame rinkimų ture. G. Nausėda pirmauja ne tik prezidento rinkimų reitinguose. Jo atotrūkis nuo konkurentų, klausiant rinkėjų, kas yra jūsų "antrasis pasirinkimas", yra dar didesnis. O tai reiškia, kad nugalėti jį antrajame rinkimų ture būtų labai sunku.

O štai jei nepriklausomą kandidatą kažkaip pavyktų "išmesti iš traukinio" gegužės 12-ąją, galimybių užimti taip partijų geidžiamą prezidento postą atsirastų ir pas valstiečius, ir pas konservatorius. I. Šimonytės galimybės šioje menamoje kovoje su S. Skverneliu kol kas, pasak apklausų, yra kiek geresnės, tačiau verta prisiminti, kad antrojo turo susidūrimai su bet kokiu varžovu konservatoriams iki šiol tradiciškai baigdavosi nekaip. Ar buvusi finansų ministrė gali pakeisti šią tendenciją - atsakyti sunku. Tačiau bet kokiu atveju S. Skverneliui ir valstiečiams ji yra kur kas palankesnė varžovė nei G. Nausėda.

Tad, žaidimas, partijų požiūriu, vertas žvakių arba bent jau bandymo jas uždegti. Laikas pasiimti spragėsių ir laukti kokia bus šių rinkimų kulminacija ir atomazga. Ir valstiečiai, ir konservatoriai turi nemenką politinių intrigų patirtį bei galimybes, tad G. Nausėdai nusiraminti dar kiek per anksti.

Skaitytojų nuomonė, laiškai, komentarai ir straipsniai nebūtinai sutampa su redakcijos nuomone.

Žymos: lauras bielinis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

KLP

2019-05-07   17:05

IP: 195.182.92.36

Bene aiškiausia gyvybės apsaugos ir šeimos stiprinimo požiūriu yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) kandidatės Ingridos Šimonytės laikysena. Ši kandidatė atitinka liberalią dabartinės partijos vadovybės viziją gyvybės ir šeimos klausimais. Balsuodama Seime I. Šimonytė palaikė liberalųjį dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą, siekusį įteisinti embrionų naikinimą ir tyrimus su embrionais. Taip pat ji balsavo už Liberalų Sąjungos inicijuotą pasiūlymą įteisinti partnerystę, nepriklausomai nuo partnerių lyties, t. y. teisiškai prilyginti tos pačios lyties poras vyro ir moters šeimai. I. Šimonytė drauge su dauguma konservatorių išėjo iš balsavimo dėl neseniai priimtų Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų. Taip bandyta blokuoti projektą, kuris apribotų nepagrįstą vaikų paėmimą iš šeimų. I. Šimonytė nedalyvavo ir balsavime dėl jos bendrapartiečio Rimanto Dagio inicijuoto Šeimos stiprinimo įstatymo, numatančio vieningą pagalbos šeimai sistemą. Kandidatės vieši pasisakymai dera su jos balsavimu. I. Šimonytė teigia mananti, kad „šeima yra tai, ką žmogus laiko šeima“, o dirbtinių apvaisinimų metu sunaikinamų embrionų nelaiko priežastimi riboti nevaisingų porų pasirinkimų. Apibendrinant, kandidatų į prezidentus lauke Ingrida Šimonytė užima vieną liberaliausių pozicijų.

Kito pirmaujančio kandidato – Gitano Nausėdos – poziciją apibūdinti kebliau. Pirmiausiai, jis nėra Seimo narys; todėl šio kandidato laikysenai įvertinti negalima pasitelkti balsavimo duomenų. Taip pat kai kurie G. Nausėdos viešai išsakyti komentarai, atrodo, prieštarauja vienas kitam. Pavyzdžiui, 2016 m. Laisvos visuomenės institutui duotame interviu kandidatas kalbėjo, kad šeimos pagrindas yra santuoka, o ji pagal Konstituciją galima tik tarp vyro ir moters. Tačiau 2018 m. G. Nausėda sakė asmeniškai palaikantis tos pačios lyties asmenų partnerystes. Vis dėlto jis ragina šiuo klausimu atsižvelgti į piliečių nuomonę organizuojant referendumą ir nekeisti šeimos sampratos „išsukinėjant rankas“. Už pastarąjį komentarą G. Nausėda, beje, buvo viešai kritikuotas LGBT aktyvistų. Žinant daugumos Lietuvos gyventojų nuomonę tos pačios lyties asmenų partnerystės ir santuokos klausimu, G. Nausėdos „asmeniškai pritariu, bet atsiklauskime piliečių“ komentaras gali būti laikomas manevru, norint išsaugoti konservatyvų status quo, bet neatiduodant I. Šimonytei dalies liberaliau mąstančių rinkėjų. Gyvybės apsaugos klausimais G. Nausėdos pozicija stipriai nesiskiria nuo daugumos kitų pretendentų. Kandidatas siūlo „nedrausti moteriai to, ką gyvenimas priverčia padaryti, bet edukuoti taip, kad tokių situacijų susidarytų kiek galima mažiau.“ Apibendrinant, Gitanas Nausėda nepanašus į konservatyvios politikos vėliavnešį, tačiau jam tapus prezidentu iš Daukanto aikštės nereikėtų tikėtis iniciatyvų, kurios liberalizuotų gana konservatyvią padėtį Lietuvoje šeimos politikos ir gyvybės apsaugos klausimais.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kitą savaitę šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dešimtą kartą atsiskaitys už per metus...

Kaip JI dešimt metų su mumis ištvėrė? nuotrauka, foto

Net raičiausi iš juoko viešoje erdvėje aptikusi ir perskaičiusi pono Aušrio kreipimąsi...

Apie darbdavių skelbimus nuotrauka, foto

Neslėpsiu, keista iš televizorių ekranų girdėti, kaip klaipėdiečiai kalba apie galimybę atkurti...

Stovėsime ar judėsime į priekį? nuotrauka, foto

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Laurynas Grigelis - Italijos turnyro dvejetų pusfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Tenisininkas Laurynas Grigelis Italijoje žengė į dvejetų varžybų pusfinalį. 

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Sveikata, Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Įteikti diplomai Klaipėdos universiteto absolventams nuotrauka, foto

Klaipėda, 28-oji Klaipėdos universiteto (KU) absolventų laida ypatinga. Pirmą kartą visų fakultetų...

Klaipėdiečiai debiutuos Lietuvos ledo ritulio čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos ledo ritulio čempionato 2019-2020 metų sezone rungtyniauti pretenduoja penkios komandos –...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...