2020 m. lapkričio 28 d. 20:01 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Šliogeris amžinai

(3)

2019-12-19, 11:14

Arvydas JUOZAITIS

Šliogeris amžinai nuotrauka, foto

© Asmeninio archyvo nuotr.

Kai Panevėžyje palaidojo savo tėvą, Arvydas įprasta sau maniera, abejonių nepripažįstančiu balsu, ištarė: „Mūsų giminėje taip yra: sūnus neperšoka tėvo amžiaus. Vadinasi, man skirta nugyventi daugiausiai 82-us metelius“. Pasakė tai mano balkone, Žvėryne ir nesunkiai išpūtė cigaretės dūmą. Tas balkonas Lenktojoje gatvėje matė ir girdėjo šimtus mūsų pokalbių, ir šis nebūtų buvęs kuo ypatingas, jeigu ne tie „meteliai“, kuriuos jis sau pasiskyrė.

Su bendravardžiu ir vyresniuoju draugu Arvydu I draugauti reikėjo mokėti. O kadangi draugauti norėjosi abiem, ir abu pabrėždavome mūsų draugystės unikalumą, išmokome vienas kitam atleisti. Kartą buvo taip, kad parašiau jam ultimatumą, kuriuo pareiškiau: „Tavo diktatūra, mano drauge, jau nebepakenčiama!“ Ir ką? Po savaitės jis kaip niekur nieko nusileido Karoliniškių šlaitais į Žvėryną, įžengė į mano balkoną ir pasakė: „Esi jaunas ir durnas. Atleidžiu“. Nebuvau nei labai jaunas, nei, matyt, labai durnas, bet taip jau buvo: jis mėgo pabrėžti, kad yra trylika metelių už mane vyresnis, todėl ir protingesnis.

Kai atėjo laisvės išbandymų metas, jis vis kartojo: „Tau neleis tapti prezidentu“. Aš juokiausi: "O kas tau sakė, kad noriu?“. 1997 metų sausį jis jau visai rimtai pareiškė: "Dabar tau laikas“, — aš ir vėl nusijuokiau, atsakęs maždaug taip: "Vadinasi, nusprendei prarasti draugą?“ Abu liūdnai nusijuokėme, sumušėme delnais ir nutarėme padėti prezidento takelin stojusiam vyrukui, norėjusiam tapti prezidentu. Surašėme jam pirmą kalbą (pirmai spaudos konferencijai balandžio 2 d.), o paskui devynis mėnesius… Bet tai nebesvarbu šiandien.

Kai rimtai draugauji, amžiaus skirtumas išnyksta. 1995 metais žuvus mano draugui Vaidotui Dauniui, Arvydas Šliogeris liko vieninteliu tikru. Draugu didžiąja raide, jeigu reikia šitai pabrėžti. Lydėjome vienas kitą ir per gyvenimą, ir per kūrybą. Arvydui I, filosofinei refleksijai neatsidavusiam mąstytojui, buvo natūralu pasiduoduoti nuoširdumo impulsams. Natūralu buvo neslėpti ir savo depresijų. Viskas buvo tikra.

Kai jis rašydavo ar versdavo, būtinai vykdavo į miškus. Į Dzūkiją dažniausiai, kur Merkys praryja Grūdą. Ten jis rasdavo vienatvę su medžiais ir šaltiniuotais vandenimis. Upėtakius jis mokėjo gaudyti kaip niekas kitas. Mane bandė išmokyti — nepavyko nei jam, nei man. Neįmanoma nupasakoti, ką patiri žmogus brisdamas paskui gyvybės meistrą su meškere rankoje. Kilometrus brisdavome Muse, Siesarčiu, Grūda. Prisimindavome ir Algirdo Juliaus Greimo nupasakoto „blyksnio“ paieškas kosminio šaltumo vandenyse. „Blykst“, ir upėtakis. Ne ką prasčiau jis ir grybaudavo.

Paskui jis pradėjo paveiksluoti vienatinį „esmą“, kuris neigia „niekį“. Ir jau irzdavo, kai jį dar pavadindavo „filosofu“. „Filotopas aš!“ — atkirsdavo. Vietovės, vietos, daikto — vienintelio ir nepakartojamo išpažinėjas. Magas.

2004 metais aš išvykau į Rytprūsius, mes atitolome vienas nuo kito. Prasidėjo kitas gyvenimo ciklas, abu tai supratome.

Paskutinis mudviejų suėjimas ir išsikalbėjimas nutiko nepaprastai simbolišku laiku ir simboliškoje vietoje -- Karaliaučiuje. 2006 metų balandžio viduryje. Jis atvyko su žmona Zita. Atvyko į mano jubiliejų, bet atvyko ir pasižiūrėti, kuo virto prūsų žemės. Parodžiau jam visa, ką galėjau.

Dvi nuotraukos ir 22 sek. filmukas liudija nepakartojamas akimirkas: profesorius Arvydas Šliogeris skaito paskaitą Kaliningrado universiteto studentams. Suprantama, rusiškai, cituoti bando vokiškai. Unikalių akimirkų metraštininkas — archyvistas Anatolijus Bachtinas.

Šiandien Karaliaučiaus universitetas — Federalinis Imanuelio Kanto universitetas.

Ir kaip kitaip? Juk Arvydas Šliogeris ir Vilniuje gyveno Imanuelio Kanto gatvėje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Laivui

2020-01-11   14:30

IP: 185.11.26.161

Uzkonservuotas laivas belekaip visada pasirenges paleisti varykli ir isplaukti..Abejoju kad Suduvis neisiperuotas ir nurasytas

AK

2019-12-19   13:55

IP: 89.116.235.12

Vaizdo įrašas privatus, peržiūra negalima.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Veryga sugalvojo, kad kovido testus galima daryti tik mobiliuose punktuose atvažiavus automobiliu....

Kodėl mūsų seimūnams sudarytos privilegijos? nuotrauka, foto

Ištikima "Vakarų ekspreso" skaitytoja ponia Justina įpareigojo palieti minčių apie gyvenimo prasmę....

Gyvenimo prasmės beieškant nuotrauka, foto

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Naktį keliuose bus slidu, įspėja kelininkai nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienio pavakarę šalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia šlapios arba drėgnos.Pietinėje Lietuvos...

5 patarimai, kad Kalėdas sutiktumėte be streso nuotrauka, foto

Patarimai, Tik maždaug 1 iš 10 šalies gyventojų planuoja kalėdinių dovanų pirkimą iš...

Kodėl mūsų seimūnams sudarytos privilegijos? nuotrauka, foto

Nuomonės, Veryga sugalvojo, kad kovido testus galima daryti tik mobiliuose punktuose atvažiavus automobiliu....

Menininkai persėdo ant plieninių žirgų nuotrauka, foto

SE, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro darbuotojai kūrybingi ne tik scenoje: kelionei į darbą...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

SE, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...